Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. februára 2014

Najviac sa ľudia boja nákladov na potraviny, najmenej na dopravu



Vysoké životné náklady ostávajú hlavným dôvodom obáv až polovice opýtaných ľudí v Európe a Mexiku. Ružovo nevidia najmä výdavky za potraviny (32 %), ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 12. februára (TASR) - Vysoké životné náklady ostávajú hlavným dôvodom obáv až polovice opýtaných ľudí v Európe a Mexiku. Ružovo nevidia najmä výdavky za potraviny (32 %), pričom najväčší pesimisti sú Slováci. V Česku sa obavy z rastu cien odrazili na takmer štvrtine respondentov (23 %). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry YouGov medzi zákazníkmi IPF, materskej spoločnosti Provident Financial, v piatich krajinách Európy a v Mexiku.


Vysoké životné náklady ostávajú hlavným dôvodom obáv 59 % opýtaných Slovákov, no oproti jari minulého roka sú mierni optimisti. Ženy (63 %) ich vidia v horšom svetle ako muži (55 %), pričom ešte v apríli 2013 mali na ne rovnaký pohľad. Aj keď strach zo straty zamestnania majú najviac 25 až 34-roční, celkovo obavy Slovákov klesli z 20 % na 18 %. Naopak, zvýšila sa neistota pokiaľ ide o výdavky na zdravotnú starostlivosť z 3 na 5 %. Tá sa najviac ukázala v skupine ľudí starších ako 55 rokov (v apríli 2013 4 %, teraz 10 %).

Spomedzi všetkých účastníkov prieskumu majú najväčšie obavy z nákladov na potraviny Slováci (43 %) a nie sú o nič menšie ako na jar 2013. Ako opatrenie voči týmto obavám vidia lepšie hospodárenie s potravinami. Buď ich budú menej vyhadzovať (57 %), alebo nakupovať lacnejšie (47 %), 34 % respondentov šetrí výberom menej kvalitného jedla. Tretina na potravinách vôbec nešetrí, snaží sa nájsť finančnú rezervu v iných výdavkoch.

Finančné rezervy vidia Slováci najmä v nákladoch na spotrebný tovar (67 %), dovolenky (66 %) a spoločenský život (65 %). O málo viac šetria na telefonovaní a doprave, naopak, menej na kúrení (apríl 2013 30 %, teraz 26 %). Výdavky na vzdelanie a zdravotnú starostlivosť sú naďalej oblasťami, ktoré sú najmenej ovplyvnené zníženou ochotou zákazníkov míňať peniaze.

Na prieskume sa zúčastnilo celkove 11.472 dospelých nad 18 rokov. Zapojili sa doň zákazníci IPF v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Mexiku.

TASR informovala spoločnosť Provident Financial.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyplácanie časti mzdy načierno je nevýhodné
<< predchádzajúci článok
Mafiánska vražda: Černákov kamoš dal zabiť muža zo strachu