Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. augusta 2011

Najväčšou stavebnou firmou v Európe bola vlani Vinci



Najväčšou európskou stavebnou firmou z hľadiska objemu tržieb sa v uplynulom roku stala francúzska spoločnosť Vinci. Vyplýva to zo štúdie European Powers of Construction 2011, ktorú zverejnila ...



Zdieľať
vinci BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Najväčšou európskou stavebnou firmou z hľadiska objemu tržieb sa v uplynulom roku stala francúzska spoločnosť Vinci. Vyplýva to zo štúdie European Powers of Construction 2011, ktorú zverejnila poradenská a audítorská spoločnosť Deloitte. Na druhom mieste spomedzi 50 najvýznamnejších európskych stavebných firiem skončila ďalšia francúzska spoločnosť Bouygues a tretie miesto obsadila nemecká firma Hochtief. Z hľadiska celkových tržieb dominuje rebríčku Francúzsko s ďalšími troma spoločnosťami nachádzajúcimi sa v prvej päťke. Najväčší podiel v prvej dvadsiatke má Španielsko so šiestimi firmami. Strednú Európu zastupuje len poľský podnik PolimexMostostal SA, ktorý sa umiestnil na 44. mieste.

Zo štúdie spoločnosti Deloitte taktiež vyplýva, že investície do sektoru stavebníctva v Európskej únii by mali v tomto roku vzrásť len o 0,2 %. V minulom roku pritom objem investícií v sektore klesol o 3,6 %. Spoločnosti v Európe podľa štúdie riešia negatívnu situáciu v stavebníctve predovšetkým expanziou na nové trhy a diverzifikáciou svojich činností. "Veľké európske stavebné skupiny vyhľadávajú príležitosti k rastu v zahraničí. K dnešnému dňu pôsobia na všetkých piatich kontinentoch a generujú takmer polovicu svojich výnosov za hranicami svojej krajiny," uviedla partnerka spoločnosti Deloitte Diana Rádl-Rogerová. Podľa nej bude tento trend v blízkej budúcnosti pokračovať. "Za pozitívny krok môžeme považovať diverzifikačnú stratégiu do oblastí iných činností, než je stavebníctvo, nakoľko často prinášajú vyššie marže a stabilnejšie peňažné toky," konštatovala Rádl-Rogerová s tým, že deväť z desiatich spoločností z rebríčka získalo minimálne 50 % svojich výnosov z nestavebných činností a 11 z nich dosiahlo minimálne 40 % svojich výnosov v zahraničí.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britská polícia zhabala kokaín za 300 miliónov libier
<< predchádzajúci článok
Strata britskej banky Northern Rock sa medziročne zmenšila