Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. apríla 2010

Najväčší slovenský prales ohrozuje ťažba



Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na rozsiahlej ploche pralesov v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Informoval o tom projektový ...



Zdieľať
prales Foto: SITA/Dušan Hein


BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na rozsiahlej ploche pralesov v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Informoval o tom projektový manažér medzinárodnej neziskovej organizácie Forest Stewardship Council (FSC) Marián Jasík. V rozhodnutí podľa neho rezort nestanovil pre ťažbu žiadny limit. Drevo je možné v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roka 2018. Svoj postup odôvodňuje potrebou zásahov proti podkôrnemu hmyzu, dodal.

"Rozhodnutie ministerstva nedokážeme pochopiť. Ignorovalo odborné argumenty Štátnej ochrany prírody SR, Krajského úradu životného prostredia v Banskej Bystrici a širokej vedeckej obce a nadradilo nad ne subjektívne názory nekompetentného úradníka. Ťažbu povolenú na ploche cca 40% výmery rezervácie (340 ha) nevieme označiť inak ako jej likvidáciu. Ani pralesy v prírodných rezerváciách s najprísnejšou ochranou nemajú zaručené, že zostanú bez ľudských zásahov. Nie sme si istí, či si ministerstvo uvedomuje ďalekosiahle negatívne dôsledky svojho konania,“ zdôraznil Jasík.

Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana je s výmerou 855 hektárov najväčším chráneným územím zameraným na ochranu pralesov na Slovensku. Od roku 1990 je súčasťou jadrovej zóny biosférickej rezervácie Poľana v rámci programu „Človek a biosféra“ organizácie UNESCO. Zároveň tvorí jadro CHKO Poľana a je začlenená do celoeurópskej siete NATURA 2000. Slovensko patrí k málo krajinám, v ktorých sa ešte stále zachovali časti lesov, ktoré boli uchránené pred hospodárskymi a inými negatívnymi vplyvmi človeka. Tieto pralesy sa zachovali najmä na miestach so sťaženou prístupnosťou a tvoria ich relatívne malé izolované zvyšky, ktorých celková rozloha predstavuje len okolo percenta z výmery slovenských lesov. Možno ich považovať za prírodné unikáty, ostrovy pôvodnej biodiverzity, nenahraditeľný zdroj informácií pre vedu a inšpirácie pre človeka. Význam NPR Zadná Poľana nespočíva iba v ochrane prirodzených lesných ekosystémov a prirodzených procesov v nich prebiehajúcich. Územie má neoceniteľný význam ako výnimočné prírodné laboratórium.

Združenie FSC Slovensko začalo realizovať v máji minulého roka projekt "Ochrana pralesov Slovenska", ktorého hlavným cieľom je práve identifikácia a ochrana všetkých pralesov na Slovensku. Rozhodnutie ministerstva považuje FSC Slovensko za nezákonné a odborne neobhájiteľné a preto podalo v utorok podnet ministrovi životného prostredia na jeho zrušenie.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Srbsko si nebude musieť vyberať medzi EÚ a Kosovom
<< predchádzajúci článok
Pri dopravnej nehode uhorelo zaživa 22 ľudí