Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

25. novembra 2023

Najväčší ľadovec na svete sa po vyše tridsiatich rokoch dal opäť do pohybu, môže byť problémom aj prínosom



Najväčší ľadovec na svete je po viac ako 30 rokoch znova v pohybe. Ľadovec A23a sa odtrhol od Antarktídy v roku 1986, ale rýchlo uviazol vo Weddellovom mori a v podstate sa z neho stal ľadový ...



Zdieľať
antarctica_climate_guterres_48417 676x451 25.11.2023 (SITA.sk) - Najväčší ľadovec na svete je po viac ako 30 rokoch znova v pohybe. Ľadovec A23a sa odtrhol od Antarktídy v roku 1986, ale rýchlo uviazol vo Weddellovom mori a v podstate sa z neho stal ľadový ostrov.


Uplynulý rok však už plával veľkou rýchlosťou a teraz smeruje mimo antarktické vody, informuje spravodajský portál BBC.

Sovieti tam mali výskumnú stanicu


Ľadovec A23a má takmer 4-tisíc kilometrov štvorcových, čiže je dvojnásobne väčší ako napríklad región Veľký Londýn, a ľad je hrubý 400 metrov.

Bol súčasťou ľadového šelfu Filchnera-Ronneovej a v čase, keď sa odtrhol na ňom bola sovietska výskumná stanica.

Moskva aj vyslala expedíciu na odstránenie zariadenia zo základne Družnaja 1 v obave, že sa stratí. Ale ľadovec sa nepohol ďaleko od pobrežia a napokon uviazol na dne Weddellovho mora.

"Pýtal som sa na to niekoľkých kolegov a zaujímalo ma, či existuje nejaká možná zmena teploty vody v šelfe, ktorá by to mohla vyvolať, ale konsenzus je, že práve prišiel čas," vyjadril sa pre BBC Andrew Fleming z Britského antarktického výskumného inštitútu (BAS).

„Bol uzemnený od roku 1986, ale nakoniec sa zmenšil dostatočne na to, aby stratil priľnavosť a začal sa pohybovať. Prvý pohyb som zbadal už v roku 2020," povedal.

Skončí v Západnom príhone


Ako väčšina ľadovcov vo Weddellovom sektore, aj A23a takmer určite skončí v morskom prúde Západný príhon, ktorý ho posunie smerom k južnému Atlantickému oceánu. V súčasnosti prechádza okolo severného cípu Antarktického polostrova.

Vedci budú progres ľadovca úzko sledovať. Mohol by sa zastaviť pri ostrove Južná Georgia, kde by mohol spôsobiť problémy pre milióny tuleňov, tučniakov a ďalších morských vtákov, ktoré tam hniezdia.

Mohol by totiž narušiť bežné cesty zvierat na hľadanie potravy a zabrániť im v správnom kŕmení mláďat.

Zároveň by však mohol predstavovať prínos. Keď sa tieto veľké ľadovce topia, uvoľňujú minerálny prach, ktorý sa dostal do ľadu, keď sa trel o skalné dno Antarktídy.

Tento prach je zdrojom živín pre organizmy, ktoré tvoria základ oceánskych potravinových reťazcov.


Zdroj: SITA.sk - Najväčší ľadovec na svete sa po vyše tridsiatich rokoch dal opäť do pohybu, môže byť problémom aj prínosom © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Český slavík 2023:Zlatými sú Ewa Farna, Marek Ztracený a skupina Kabát
<< predchádzajúci článok
Preßburger Klezmer BIG Band – nokh a mol!