Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. novembra 2015

Najväčší cintorín z čias 1. svetovej vojny postupne mení svoju tvár



Najväčší slovenský cintorín z čias 1. svetovej vojny sa nachádza v obci Veľkrop v okrese Stropkov. Pietne miesto prechádza od roku 2009 rozsiahlou ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Veľkrop 30. novembra (TASR) – Najväčší slovenský cintorín z čias 1. svetovej vojny sa nachádza v obci Veľkrop v okrese Stropkov. Pietne miesto prechádza od roku 2009 rozsiahlou rekonštrukciou. Dobrovoľníci tu počas tohtoročnej sezóny odpracovali 1200 hodín. Na cintorín sa vrátia s náradím opäť na jar budúceho roka.


„Na ploche cintorína je pochovaných 8662 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Veľkosti vojnového cintorína zodpovedá aj dĺžka jeho obnovy, ktorá je náročná na finančné prostriedky, ale aj ľudské zdroje,“ informoval TASR predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Martin Drobňák.

Dobrovoľníci opravujú cintorín spolu s obcou Veľkrop. Pôvodne chceli projekt ukončiť už v roku 2014. „Nepodarilo sa nám získať dostatok finančných prostriedkov na zakúpenie stavebného materiálu. Práce tak prebiehali celý rok 2015 a budú pokračovať aj v nasledujúcom roku,“ ozrejmil Drobňák.

Zaujímavosťou spomínanej rekonštrukcie je medzinárodný charakter. Vo Veľkrope sa už niekoľko rokov stretávajú dobrovoľníci z rôznych krajín. „Aktívne nám pomáhajú najmä organizácie z krajín V4, ktoré sú združené vo Vyšehradskej pracovnej skupine pre vojnové cintoríny. Táto skupina združuje členov mimovládnych organizácií z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska,“ vysvetlil Drobňák s tým, že nespolupracujú iba pri brigádach, ale aj výskumoch vojenskej histórie.

Vo Veľkrope sa v tomto roku uskutočnili tri medzinárodné brigády. Po prvýkrát tu pricestovali aj dobrovoľníci z Rumunska. Na cintoríne pribudli ako posledné nové informačné panely. Približujú bojovú činnosť pri Veľkrope, históriu cintorína a proces jeho obnovy. Text dopĺňa bohatá obrazová príloha v podobe dobových máp a fotografií.

„Keďže vojnový cintorín najmä v poslednom roku navštívili turisti nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia, obsahujú panely okrem slovenského aj anglický, nemecký, ruský a maďarský text. Do konca roka pribudnú tiež navigačné šípky k vojnovému cintorínu, aby turisti toto pietne miesto našli jednoducho,“ dodal Drobňák.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľská ekonomika vzrástla v 3. kvartáli o 3,7 %
<< predchádzajúci článok
Zisk rakúskeho koncernu Strabag za prvých 9 mesiacov výrazne vzrástol