Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

02. júla 2007

Najúspešnejšími kanoistami Európy sú Nemci



Kým na minuloročnom európskom šampionáte v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach suverénne kraľovali maďarskí reprezentanti (získali 10 zlatých a po štyri strieborné a bronzové medaily), v ...



Zdieľať

PONTEVEDRA 2. júla (WEBNOVINY) - Kým na minuloročnom európskom šampionáte v rýchlostnej kanoistike v českých Račiciach suverénne kraľovali maďarskí reprezentanti (získali 10 zlatých a po štyri strieborné a bronzové medaily), v španielskej Pontevedre ich na tróne najúspešnejšej výpravy vystriedali Nemci. Tým na zisk honoru najlepších vodákov stačilo 8 titulov majstrov starého kontinentu, k tomu pridali 4 striebra a 3 bronzy. Maďari sa síce medailovo presadili v dvadsiatich z dvadsiatich siedmich disciplín, ale hodnota nimi získaných vzácnych kovov bola tentoraz nižšia.

Slovensko sa v novom kanoistickom areáli v centre Galície na severozápade Španielska umiestnilo v medailovej bilancii na lichotivom 4. mieste. Vodákom spod Tatier na to stačili dve zlaté a jedna strieborná medaila. Je to len o tú jednu striebornú viac, ako vlani, ale v rebríčku to znamenalo posun o dve pozície. O zlato sa aj tentoraz postarali tradiční medailonosiči - štvorkajak mužov. Aj v novom zložení, keď na poste zadáka vystriedal po dvoch rokoch Róberta Erbana ďalší kajakár z komárňanskej liahne Juraj Tarr, ostal na tróne na olympijskom kilometri i polovičnej trati. Najmä ich víťazstvo na 500 m, keď vyhrali pred Bieloruskom s takmer jedenapolsekundovým náskokom, bolo viac ako presvedčivé. "Je to naozaj nezvyčajne veľký náskok, ale svedčí to najmä o tom, že sme na tom naozaj veľmi dobre. Zdá sa, že zloženie našej posádky v podobe, v akej ju navrhol tréner Blaho na začiatku sezóny, sa ujalo. Jazdí sa nám spolu veľmi dobre, vládne medzi nami pohoda, výsledky sú len odrazom toho všetkého," vysvetľoval v cieli háčik lode Richard Riszdorfer.
Striebornú jazdu spred dvoch rokov z ME v poľskej Poznani si na najkratšej šprintérskej trati 200 m zopakovali kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou. Ide síce o neolympijskú, ale divácky mimoriadne atraktívnu disciplínu a mladý slovenský tandem aj v nej dokázal, že patrí k širšej európskej elite. Okrem toho pridal aj štvrté miesto na olympijskej päťstovke a šiesta priečka novácko-bratislavskej dvojici patrila v pretekoch ženských dvojkajakov na 1000 m. Nepriek tomu dievčatá spokojné neboli. "Chceli sme viac. Už to aj prestávame počítať, koľkýkrát sme skončili na tej najnevďačnejšej štvrtej priečke, myslím, že toto bolo už po piaty raz. Musíme si však priznať, že súperky boli teraz lepšie. Dvojstovka nám potom trochu vylepšila náladu. Zišla sa tam kvalitná konkurencia, myslím, že to bolo ťažšie vybojované striebro, ako v Poznani," vravela po finále dvojstovky zadáčka lode Martina Kohlová. Obe slovenské reprezentantky však už začínali rozmýšľať o absolútnom vrchole tohto roka - blížiacich sa majstrovstvách sveta v Duisburgu, ktoré budú v polovici augusta zároveň kvalifikáciou na budúcoročné olympijské hry. "Veríme, že sa dokážeme ešte zlepšiť. Určite by sme chceli skončiť na päťstovke do šiesteho miesta, aby sme si vybojovali letenky do Pekingu. No a na dvojstovke by sa už patrilo získať medailu aj zo svetového šampionátu," zakončila Martina Kohlová.
Na medailu siahal na kráľovskom kilometri aj kanoista Marián Ostrčil. Nakoniec skončil štvrtý. Týmto svojím najlepším výsledkom kariéry a rovnako aj siedmym miestom na polovičnej trati naznačil, že sa už tiež tlačí medzi európsku elitu a na spomínaných majstrovstvách sveta v Duisburgu bude patriť medzi horúcich kandidátov na zisk olympijskej miestenky pre Slovensko.
Celkovo sa zo vzácneho kovu v Pontevedre tešili reprezentanti 17 krajín, vlani ich bolo až 18. Výrazne prekvapili najmä Bielorusi, ktorí v štyroch disciplínach zvíťazili, celkovo si vybojovali medailu v 9 disciplínach. Slovensko sa v historickej tabuľke medailovej bilancie od obnovenia šampionátov v roku 1997 posunulo pred Španielsko na 6. miesto.

Medailová bilancia z majstrovstiev Európy v rýchlostnej kanoistike v španielskej Pontevedre:
1. Nemecko 8 4 3
2. Maďarsko 6 7 7
3. Bielorusko 4 4 1
4. SLOVENSKO 2 1 0
5. Litva 2 0 0
6. Rusko 1 5 0
7. Švédsko 1 1 2
8. Veľká Británia 1 1 0
9. Srbsko 1 0 1
10. Nórsko 1 0 0
11. Poľsko 0 3 5
12. Fínsko 0 1 1
13. Španielsko 0 0 2
Ukrajina 0 0 2
15. Francúzsko 0 0 1
Rumunsko 0 0 1
Taliansko 0 0 1

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia si prišla pre Wiltorda priamo do šatne Lyonu
<< predchádzajúci článok
Tchuř odchádza z Artmedie do Baníka Ostrava