Najtragickejšie požiare z cigariet začínajú doma v posteli
Najviac požiarov spôsobených fajčiarmi vzniklo doma, tie najtragickejšie práve v posteli. Druhý najväčší počet zase v prírode. Vyplýva to z minuloročnej štatistiky Hasičského a záchranného ...
BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) - Najviac požiarov spôsobených fajčiarmi vzniklo doma, tie najtragickejšie práve v posteli. Druhý najväčší počet zase v prírode. Vyplýva to z minuloročnej štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR.
Požiar, ktorý spôsobila zapálená cigareta, likvidovali hasiči aj 15. mája okolo piatej nadránom. Obyvateľov na ulici Janka Kráľa v Čadci zobudil výbuch, po ktorom z okna paneláka na najvyššom poschodí vyšľahli plamene. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Prezídia HaZZ Alena Bučeková, 26-ročný obyvateľ bytu si po príchode z baru ľahol, zapálil si cigaretu a po chvíli zaspal. Od horiacej cigarety sa vznietila posteľ aj ostatný nábytok. Požiar spôsobil v miestnosti pretlak a tlaková vlna z výbuchu vyrazila okná. Hasiči po desiatich minútach oheň zahasili, mladíka, popáleného na 80 percentách tela, vytiahli z bytu a odovzdali do starostlivosti zdravotníkov.
Aj 25. marca likvidovali dunajskostredskí hasiči požiar, ktorý založili deti po odhodení cigaretového ohorka do slamníka v obci Rohovce.
Deväť mŕtvych, deväť zranených a škodu za osem miliónov korún si vyžiadal požiar ubytovne unimobuniek na Rudinskej ceste v Kysuckom Novom Meste vlani 3. augusta. Pri požiari kuchyne rodinného domu v obci Červeník v okrese Hlohovec zomrel 28. marca 2006 59-ročný majiteľ rodinného domu, ktorý fajčil v posteli. Po odhodení cigaretového ohorka na podlahu návesu, kde sa nachádzali piliny z europaliet, vznikol 23. júna 2005 požiar návesu ťahača priamo na ceste v katastrálnom území obce Neverice v okrese Zlaté Moravce. Majiteľovi vznikla škoda za 1,2 milióna korún. Vyše dvojmiliónová škoda vznikla 28. marca 2004 pri požiari príručného skladu v autoservise na Petrovanskej ulici v Prešove. Pravdepodobne sa vznietili papierové škatule od odhodeného tlejúceho ohorka z cigarety.
Fajčiari by mali dávať pozor na to, aby tlejúci popol nespadol na horľavý materiál. Hasiči upozorňujú, že mimoriadne nebezpečná je kombinácia cigariet a alkoholu, prípadne drog. Treba tiež pamätať, že nebezpečný nie je iba oheň, ale i splodiny horenia. Fajčiari musia byť veľmi obozretní predovšetkým v teplom, suchom počasí v lese, na poliach, strniskách či na lúkach. Odhodený horiaci ohorok môže spôsobiť požiar obrovských rozmerov. Aj mnohé veľké lesné požiare spôsobil obyčajný neuhasený ohorok cigarety.
SITA