BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - Približne sto nespokojných nájomcov v reštituovaných domoch prišlo v stredu ráno pred Úrad vlády opäť protestovať proti návrhu zákona o ukončení niektorých nájomných vzťahov.
Demonštráciu zorganizovalo občianske združenie Právo na bývanie s požiadavkou, aby vláda príslušný návrh zákona definitívne stiahla zo svojho rokovania. Návrh tohto zákona, počítajúci s postupným uvoľnením doposiaľ regulovaného nájomného v reštituovaných bytoch a s poskytnutím náhradného bývania pre ich nájomcov, predkladá na stredajšom zasadnutí minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek. Minister výstavby predpokladá, že vzhľadom na sociálne a finančné dôvody kabinet predložený návrh zamietne.
"Máme prísľub pána premiéra, že vláda návrh zákona skutočne zamietne. Mala by zrušiť aj uznesenie vlády Mikuláša Dzurindu z roku 2005, ktoré ukladalo ministrovi výstavby vypracovať návrh tohto zákona," informoval predseda združenia Právo na bývanie Kristián Straka zástupcov médií pred začiatkom rokovania vlády. Návrh zákona o nájomnom je v programe rokovania vlády na treťom mieste, avšak premiér Robert Fico prisľúbil nájomcom aj to, že vláda bude najprv rokovať o ňom vzhľadom na chladné počasie. Predseda uvedeného združenia vyslovil prekvapenie, že tento návrh je opäť predkladaný na zasadnutie vlády, keďže nájomcovia požadujú jeho konečné zamietnutie. Iniciatívny materiál z dielne rezortu výstavby bol vypustený z rokovania kabinetu už 20. februára tohto roku.
Združenie Právo na bývanie požiadalo Fica, aby sa vláda zaoberala návrhom zákona, ktorý by riešil požiadavky vlastníkov reštituovaných domov, ale aj ich nájomcov. Združenie už predložilo svoju podobu návrhu zákona na vyriešenie otázok regulovaného nájomného v týchto domoch. Združenie zároveň očakáva od premiéra, aby vlastníci nehnuteľností nevyvíjali nátlak na nájomcov, aby ich nevyhadzovali z bytov, aby im neodpájali energiu, kúrenie a vodu. Združenie chce o týchto problémoch rokovať so zodpovednými zástupcami vlády. "Vlastníci budú uspokojení automaticky, keď sa uspokoja nájomcovia. Prvý spôsob je, že budú odškodnení tí, ktorí už nemôžu byť riešení inak. Druhým spôsobom je výstavba bytov a jej financovanie tak, aby to štát stalo čo najmenej," vysvetlil Straka predstavy združenia. Straka verí, že Fico bude súhlasiť s týmto riešením. V bratislavskom mestskej časti Staré Mesto môže byť podľa Straku zhruba 3 tis. nájomných bytov, na Slovensku by ich počet mohol na základe odhadov dosahovať 15 tis. až 20 tis.
Účastníčka demonštrácie, rodená Bratislavčanka Magda Kirová pre agentúru SITA uviedla, že návrh zákona o nájomnom nie je dobrý. "Ľuďom, ktorí nie sú pôvodní reštituenti a vlastníci, by mali firmy dávať ekvivalentné byty. Ale to je choré, lebo my sme dostali byt od štátu. Očakávam od vlády, že bude s nami spolupracovať, lebo vo vláde nie je nikto, kto býva v takých otrasných podmienkach ako my," dodala nespokojne nájomníčka jedného z bratislavských bytov.
.
.
SITA