Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. septembra 2017

Najmenej 73.000 moslimských Rohingov utieklo do Bangladéša



Prinajmenšom 73.000 príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov utieklo od konca augusta zo svojich domovov v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku do Bangladéša. Rohingovia utiekli pre ...



Zdieľať
Rohingovia Foto: TASR/AP
Cox's Bazar 3. septembra (TASR) - Prinajmenšom 73.000 príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov utieklo od konca augusta zo svojich domovov v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku do Bangladéša. Rohingovia utiekli pre násilné strety s mjanmarskou armádou, ktoré si vyžiadali už takmer 400 obetí, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).


"Stovky ľudí vyhnalo násilie a stále prechádzajú do Bangladéša. Do nedeľňajšieho rána prišlo do Bangladéša odhadom 73.000 ľudí," uviedol Joseph Tripura, miestny hovorca UNHCR. Dodal, že tento odhad je založený na výpovediach svedkov a hláseniach mimovládnych organizácií, ktoré utečencom pomáhajú na území juhovýchodného bangladéšskeho okresu Cox's Bazar.

Násilie vypuklo v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku ešte 25. augusta, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si podľa jej údajov vyžiadali prinajmenšom 400 obetí na životoch, pochádzajúcich prevažne z radov povstalcov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality, informovala agentúra AP.

Viacerí Rohingovia, ktorým sa podarilo utiecť do susedného Bangladéša opisovali, ako príslušníkov ich menšiny armáda upaľovala zaživa a bombardovala. Jeden z príslušníkov UNHCR, na ktorého sa odvoláva agentúra AP uviedol, že desiatky Rohingov boli prevezené do nemocníc v Cox's Bazar so strelnými ranami.

Mnohí Rohingovia taktiež uviazli na hraniciach medzi oboma štátmi a desiatky zahynuli pri pokusoch prebrodiť pohraničnú rieku. Bangladéšske záchytné tábory dosahujú takmer plnú kapacitu a utečencom sa snažia pomáhať miestni dobrovoľníci, ktorí pre nich hľadajú dočasné útočiská v budovách škôl či komunitných centrách.

Rohingovia čelia v prevažne budhistickom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám. Do Bangladéša ich v minulosti utiekli už desaťtisíce. Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou krajiny, žije tam vyše milióna Rohingov, medzi ktorými vzrastá extrémizmus.

2 3 20 lsi





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
A. Danko chce ústavou chrániť právo na nosenie zbraní
<< predchádzajúci článok
V Maďarsku sa odtrhol kolotoč, jeden zranený je v kritickom stave