Najlepším mrakodrapom sveta Svetové finančné centrum v Šanghaji
Najlepším mrakodrapom sveta je v roku 2008 Svetové finančné centrum v Šanghaji. Druhú najvyššiu budovu sveta, ktorá vzhľadom pripomína elegantný otvárač na fľaše, označili vo štvrtok ...
BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) - Najlepším mrakodrapom sveta je v roku 2008 Svetové finančné centrum v Šanghaji. Druhú najvyššiu budovu sveta, ktorá vzhľadom pripomína elegantný otvárač na fľaše, označili vo štvrtok významní svetoví architekti ako najlepšiu spomedzi mrakodrapov dostavaných tento rok. "Jednoduchosť formy ako aj veľkosť ešte zvýrazňuje myšlienku mrakodrapu," povedala Carol Willis z medzinárodného združenia architektov a inžinierov Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Budovu v najľudnatejšom meste Číny navrhla firma Kohn Pederson Fox Associates, ktorú založili v New Yorku, no pobočky má po celom svete. Oceľový oporný systém Svetového finančného centra pomáha vzdorovať silnému vetru i zemetraseniam. Posledné podlažie umiestnené v kruhovom otvore na samom vrchole stavby, ktorý pripomína ucho ihly, zmierni tlak vetra a zároveň slúži ako turistická vyhliadka. Sedemdesiatposchodová stavba zahŕňa nielen kancelárie, ale i hotel, nákupné strediská, reštaurácie, konferenčné siene a súkromný klub. Zmestí sa do neho až 12-tisíc ľudí.
Šanghajské Svetové finančné centrum odborníci vybrali ako najlepšiu zo štyroch uznávaných stavieb v rôznych regiónoch sveta. Zvíťazilo v konkurencii budovy New York Times v New Yorku, stavby 51 Lime Street v Londýne a bahrajnského Svetového obchodného centra v Maname. S výškou 492 metrov je druhou najvyššou budovou sveta hneď po mrakodrape Taipei 101 v Taiwane, ktorý je vysoký 509 metrov. Obe stavby čoskoro predbehne zatiaľ nedostavaný Burdž Dubaj, ktorého predpokladaná výška bude 800 metrov.
Willis, ktorá zároveň vedie newyorské múzeum mrakodrapov, tvrdí, že exitujú periódy, počas ktorý sa mrakodrapy nestavajú a naopak. "Supervysoké budovy sú teraz opäť v móde. Najmä v Ázii a územiach bohatých na ropu- na Blízkom východe a v Rusku," povedala Willis. "Mestá ako Dubaj, Moskva či Šanghaj sa chcú ukázať ako globálne finančné centrá a zabezpečiť komfort pre najvyššie postavených obchodníkov," dodala. Tento rok dokončili 24 budov s výškou nad 800 stôp (243,84 metra), pred tromi rokmi to bolo len päť. V roku 2009 sa predpokladá ukončenie stavby 47 ďalších mrakodrapov. "Po teroristických útokoch z roku 2001 sa ľudia začali obávať bývania či práce vo vysokých budovách. Tento trend však pomaly ustupuje," vysvetlila architektka.
SITA/Reuters