Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. marca 2015

Najlepší študenti plánujú podľa prieskumu odísť na univerzity do Čiech



Tridsaťpäť percent stredoškolákov si podáva prihlášku aj na vysokú školu v Českej republike. Vyplýva to z dotazníkov, ktoré vypĺňalo 14.224 stredoškolákov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: Univerzita Komenského
Bratislava 13. marca (TASR) - Tridsaťpäť percent stredoškolákov si podáva prihlášku aj na vysokú školu v Českej republike. Vyplýva to z dotazníkov, ktoré vypĺňalo 14.224 stredoškolákov počas skúšobného testu Všeobecných študijných predpokladov na prelome októbra a novembra 2014. Ide o skúšku, ktorú ako náhradu či súčasť prijímacieho konania používa približne 70 slovenských a českých fakúlt.


Spomedzi desatiny žiakov s najlepším hodnotením testov až 70 percent opýtaných plánuje odísť na štúdiá do Česka. Ako dôvod väčšina uvádza vyššiu kvalitu škôl, ďalšou motiváciou je aj perspektíva lepšieho budúceho zamestnania. Údaje zozbierala spoločnosť SCIO, ktorá organizuje Národné porovnávacie skúšky.

Podľa údajov spoločnosti sa chce dostať na české vysoké školy okolo 13.000 slovenských maturantov, približne polovica z nich je v prijímacom konaní úspešná. Najväčší záujem majú v Českej republike o ekonomické odbory, nasledujú lekárske odbory a IT. Najviac záujemcov sa hlási na Lekársku fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

Ďalší dotazník, ktorý vypĺňalo 7627 maturantov, sa zameral na to, ktoré vysoké školy považujú slovenskí stredoškoláci za najprestížnejšie. Na prvom mieste sa s viac ako 20 percentami umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave. Druhé miesto obsadili opäť české univerzity. Najlepšiu trojicu uzatvára Slovenská technická univerzita v Bratislave, za najprestížnejšiu ju považuje 10 percent opýtaných.

Test Všeobecných študijných predpokladov je najčastejšie používaným testom Národných porovnávacích skúšok, ktoré okrem základných predpokladov na vysokoškolské štúdium testujú aj znalosti žiakov v matematike, spoločenských vedách, biológii, chémii či cudzích jazykoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ENERGIA: IEA varuje pred nedostatkom skladovacích kapacít pre ropu
<< predchádzajúci článok
Bulharsko a USA sa zapoja do spoločných vojenských cvičení