Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. mája 2006

Najkritickejším rezortom bolo tieto štyri roky hospodárstvo



Najúspešnejším rezortom tejto vlády bolo ministerstvo zahraničných vecí. Podľa čestného prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Martina Bútoru pozitívne vychádza aj ministerstvo financií, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 30. mája (WN/SITA) - Najúspešnejším rezortom tejto vlády bolo ministerstvo zahraničných vecí. Podľa čestného prezidenta Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Martina Bútoru pozitívne vychádza aj ministerstvo financií, ministerstvo spravodlivosti a úrad podpredsedu vlády Pála Csákyho. Kriticky z analýzy odborníkov vyšli ministerstvá, ktoré si neurobili audit a pokračovali dovtedajším spôsobom ako ministerstvo životného prostredia, pôdohospodárstva, výstavby a regionálneho rozvoja, ministerstvo dopravy. Najhoršie je hodnotené ministerstvo hospodárstva pre pokračujúce netransparentné tendre. Celkovo je však hodnotenie vlády v publikácii IVO "Predsavzatia a skutočnosť" pozitívne.

Niektorí ministri sa usilovali niečo urobiť a prišli s ambicióznymi projektmi, ako napríklad minister kultúry Rudolf Chmel, ale politická špička neberie stále kultúru vážne. Pomerne skepticky hodnotia experti činnosť ministerstva životného prostredia, aj keď samotnému ministrovi pripisujú snahu niečo urobiť. Rovnako ako Chmel nemal ani László Miklós dosť silnú pozíciu. "Dosť kriticky vychádza ministerstvo hospodárstva - strategické materiály nie sú hodnotené veľmi pozitívne. Určité zlepšenie podnikateľského prostredia, povedzme rýchlejšie získanie povolenia na podnikanie, register na internete, nie je len zásluha ministerstva. Vo viacerých oblastiach bolo MH SR dosť problematické, vrátane nesystémových krokov z hľadiska zahraničných investorov," povedal Bútora pre SITA.

Predseda klubu ekonomických analytikov Ján Tóth označil MH SR za príklad neliberálnej politiky liberálnej strany (ANO). Za štyri roky rezort nezaznamenal žiadne výrazné zmeny - platili neprehľadné pravidlá pre investičné stimuly, rezortu chýbali odborníci. Nenarástla ani analytická kapacita ministerstva dopravy. "Stále nie je jasné, či optimálne staviame diaľnice, či nie sú príliš drahé." Rovnako ako v rezorte hospodárstva aj tu meškala privatizácia. Ministerstvo pôdohospodárstva slúžilo podľa Tótha skôr úzkej lobistickej skupine poľnohospodárov než celej spoločnosti. V zdravotníctve zostala pre budúcu vládu ťažšia časť reformy. Najlepšie Tóth hodnotí ministerstvo financií a daňovú reformu. MF SR tiež znížilo počet zamestnancov a prilákalo talenty. Zmenilo spravovanie štátnych aktív, klesli úrokové sadzby pre štátne dlhopisy, celkovo sa modernizovali verejné financie. MF presadilo aj nadrezortné reformy v programe vedomostnej ekonomiky Minerva.

Andrej Salner pre publikáciu IVO hodnotil rezort školstva. Zdôraznil, že vďaka tomu, čo sa urobilo v tomto volebnom období, sa v ďalšom môže začať hovoriť o obsahu vzdelávania a úlohe štátu a škôl v systéme. "Boli urobené bolestné reformy najmä v regionálnom školstve - školy sú stabilné a dynamickejšie sa mení ich sieť," povedal Salner. Ďalší pokrok vidí v testovaní a meraní - jednotná maturita, monitoring deviatakov a pripravovaný u piatakov. V tichosti sa dosiahli aj radikálnejšie veci, nie celkom bežné aj vo svete - a to rovnocenné financovanie štátnych, súkromných a cirkevných škôl. Za najväčšiu výzvu do budúcnosti považuje vytvorenie zásadnej diskusie, ako má školstvo vyzerať, či školy dostanú viac samostatnosti na vytváranie vzdelávacích programov.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Konkrétna dohoda s Mečiarom nebola, tvrdí prezident SR
<< predchádzajúci článok
Každý šiesty Brit pracuje pod vplyvom alkoholu