Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

07. septembra 2020

Najinteligentnejší hmyz má v tele pozoruhodnú látku. Vedci hovoria o sľubnom lieku na rakovinu



Kľúč k účinnej terapii agresívnych nádorov prsníka by sa mohol ukrývať v jednom zo včelích produktov, tvrdia vedci z austrálskeho výskumného inštitútu Harry Perkins Institute of Medical Research.



Zdieľať
Najinteligentnejší hmyz má v tele pozoruhodnú látku. Vedci hovoria o sľubnom lieku na rakovinu

Pri laboratórnych pokusoch preukázal jed včely medonosnej pozoruhodnú vlastnosť – likvidoval určité typy vysoko agresívnych nádorových buniek prsníka.

Melitín má protirakovinové vlastnosti

Protirakovinové účinky už melitínu odborníci pripisovali aj v minulosti, informuje BBC. Napriek vzrušujúcemu objavu sú však výskumníci skeptickí. Včelí jed čaká ďalšie skúmanie, ktoré napovie, či by mohol byť jedným z potenciálnych liekov na rakovinu.

Nádorové bunky zničil do 60 minút

Vedci pri pokuse testovali jed odobratý viac ako 300 včelám a čmeliakom. Podľa vedúcej autorky štúdie Ciary Duffy stačila na likvidáciu rakovinových buniek jedna koncentrovaná dávka. Podľa vedkyne jed bunky zneškodnil už do hodiny bez toho, aby poškodil okolité tkanivo a pri vyšších dávkach bol pre nádorové bunky ešte toxickejší.

Melitín dokáže kompletne zničiť membrány rakovinových buniek do 60 minút,“ komentovala výskum podľa Sciencedaily.com hlavná autorka výskumu a dodala, že už po 20 minútach sa znížila chemická komunikácia medzi karcinogénnymi bunkami.

Látku by mohli kombinovať s chemoterapiou

Zlúčenina tiež dokáže zastaviť rast a ďalšiu replikáciu rakovinových buniek. Navyše, vedci tento peptid vedia vytvoriť aj synteticky a nemusia ho nutne odoberať včelám. Predpokladajú, že by mohol byť použitý ako doplnok chemoterapie.

Vedci však varujú, že na úvahy o prevratnom lieku proti rakovine je zatiaľ priskoro. To, že látka funguje v laboratórnych podmienkach, ešte nemusí znamenať, že sa jej účinok potvrdí aj v klinickej praxi.

Štúdia bola publikovaná v magazíne Nature Precision Oncology.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nela Pocisková predstavuje nový singel a klip Bez teba
<< predchádzajúci článok
Vo veku 82 rokov zomrel oscarový režisér Jiří Menzel