Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2013

Najchudobnejšie deti z Ugandy sa naučili vďaka SR pracovať s počítačom



Z vernisáže výstavy fotografií o Ugande pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave 18. decembra 2013. Vernisáž sa konala pri príležitosti ukončenia projektu YouDo Too v Ugande, ktorý ...



Zdieľať
Z vernisáže výstavy fotografií o Ugande pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave 18. decembra 2013. Vernisáž sa konala pri príležitosti ukončenia projektu YouDo Too v Ugande, ktorý podporil vytvorenie počítačovej miestnosti na základnej škole v dedinke Unna. Putovná výstava fotografií dokumentuje aj život miestnych ľudí. Na snímke premiér Robert Fico počas príhovoru. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 18. decembra (TASR) - Základná škola v dedinke Unna na severe Ugandy má tri mesiace novú počítačovú miestnosť. V rámci projektu YouDoToo podporeného UNESCO ju v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou (SKCH) otvoril Úrad vlády SR 16. septembra. Začiatkom decembra sa ukončila prvá fáza projektu.


Pri tejto príležitosti dnes Úrad vlády usporiadal vernisáž putovnej výstavy fotografií detí z Unny pod záštitou premiéra Roberta Fica, ktorý zároveň odovzdal šek na sumu 5000 eur SKCH na podporu ďalších projektov.

Žiaci z miestnej školy, pre ktorých je predovšetkým projekt určený, majú k dispozícii 23 počítačov. Lektori SKCH sa žiakom venovali v predpoludňajších hodinách. Riaditeľ školy zaradil informatiku ako nový predmet do vyučovacieho procesu a výsledky z tohto predmetu budú mať žiaci zaznamenané na vysvedčeniach. Popoludní kurz navštevovali miestni učitelia. Vyškolení pedagógovia získali certifikáty a sami sa budú venovať údržbe počítačov.

"V severnej časti Ugandy v dedinke Unna v štátnej škole sa priniesol zázrak počítačov a internetu deťom, ktoré ho v živote ani nevideli," priblížil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Z 80 učiteľov, ktorí začali navštevovať tento kurz, sa stretlo s počítačmi iba päť.

Dobrovoľník Matej Sýkora pôsobil v Unne tri mesiace. Učil tam deti a pedagógov pracovať s týmto výdobytkom modernej doby a vypracoval všetky pomôcky.



Prvé stretnutie s počítačom

Marianu Ištoňovú, ktorá v dedine pracovala ako lektorka, fascinoval pohľad na deti, ktoré sa po prvýkrát stretli s počítačom. "Aj keď predtým ho nepoznali, spôsob, ako s ním začali pracovať a jemná motorika, ktorú pri práci preukázali, svedčia o tom, že projekt rozvíjať počítačovú gramotnosť v tejto oblasti má zmysel," uviedla pre TASR.

Premiér je rád, že Slovensko vníma potreby a snahu detí z menej rozvinutých a rozvojových krajín o otvorenejší a kultúrnejší život. "Mladí ľudia na severe Ugandy dostali aj takýmto spôsobom šancu na lepšie a kvalitnejšie vzdelanie, šancu na kontakt, komunikáciu so svetom a v neposlednom rade aj lepšiu šancu získať prácu," podčiarkol vo svojom príhovore.

Posolstvo projektu, založeného na solidarite a podpore, vyzdvihla Mária Jedličkova z úradu vlády. "Musím oceniť prístup všetkých, ktorí sa na ňom podieľali, napríklad lektori sa vzdali nároku na honorár," uviedla. Ako dodala, oproti pôvodnému návrhu sa podarilo zefektívniť jeho výslednú podobu. "Za rovnaký objem peňazí sme nakúpili dvojnásobný počet počítačov a z obyčajného kurzu, ktorý mal trvať tri týždne sa napokon stal normálny vyučovací predmet, z ktorého deti robili aj skúšku," priblížila.

Miestni žiaci si tak môžu vymieňať aj mailovú a skypovú korešpondenciu s rovesníkmi zo Základnej školy Bukovecká v Košiciach.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mrzí nás hystéria okolo Vivy, tvrdí nový majiteľ frekvencií
<< predchádzajúci článok
PPS Group Detva má nového generálneho riaditeľa