24. októbra 2018
Ilustračná snímka. Foto: TASR/APBratislava 24. októbra (TASR) - Nadácia Zastavme korupciu podala tri podnety za vyše 430 miliónov eur na obstarávania, v ktorých štát vyberal dodávateľov stavebných prác do Strategického parku Jaguar Land Rover (JLR) pri Nitre. Zákazky získala najmä stavebná firma Strabag, v jednom prípade s Doprastavom. Podľa nadácie by mal postup pri výbere dodávateľov preskúmať Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), a to pre viaceré znaky obmedzenia otvorenej a férovej súťaže. Informovala o tom Lucia Pazičová, komunikačná manažérka Nadácie Zastavme korupciu.
Do závodu pri Nitre, ktorý vo štvrtok (25.10.) slávnostne otvoria, štát popri priznanej pomoci nalial podľa nej ďalších asi 500 miliónov eur. "
Spôsob, akým štát obstarával pri troch najväčších zákazkách spolu za 433 miliónov eur, mohol zvýhodniť konkrétnych uchádzačov," uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.
Vo všetkých troch prípadoch podľa nadácie uspela, či už sama alebo v združení, stavebná firma Strabag a jej dcérska spoločnosť Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo. Nadácia Zastavme korupciu sa rozhodla preto podať podnety na ÚVO, aby preskúmal postupy pri obstarávaní.
Podozrenie z porušenia zákona o verejnom obstarávaní má nadácia pri projekte Príprava cestnej infraštruktúry za necelých 186 miliónov eur. Zmluvu podpísal Strabag v združení s Doprastavom, subdodávateľom je však okrem iných aj bezpečnostná firma Bonul, ktorá patrí nitrianskemu podnikateľovi Miroslavovi Bödörovi. Toho médiá spájajú s vládnou stranou Smer-SD. Bonul sa k obchodu podľa nadácie dostal vďaka nastaveným podmienkam v súťaži, v ktorej štát vyžadoval špecifické certifikáty C4 a tie na Slovensku ovláda práve Bödörova spoločnosť.
Nadácia kritizuje aj chýbajúcu otvorenú súťaž pri príprave strategického parku Nitra za takmer 135 miliónov eur. Zákazka bola pridelená firme Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo bez otvoreného tendra, teda rokovacím konaním, v ktorom si štát vyžiadal ponuky iba od vybraných stavebných firiem. Štát obídenie otvorenej súťaže odôvodnil časovou tiesňou. Tvrdí, že JLR koncom roku 2015 bezpodmienečne požadoval, aby boli projekčné a stavebné práce hotové už v júni 2016, a preto by sa súťaž nestihla zorganizovať. Faktom ale je, že zmluva medzi Slovenskou republikou a JLR hovorila o tomto termíne len pri časti investície.
Pri hrubých terénnych úpravách za 112 miliónov eur, ktoré taktiež vykonával Strabag, sa zase podľa nadácie dodatočne navyšovala cena. Pôvodne malo ísť o necelých 96 miliónov eur. Štát napokon platí o 16,5 milióna eur viac. Podľa zákona je dovolená zmena do 15 %, tu sa pôvodná zmluvná cena zvýšila dodatočne o vyše 17 %. Všetky spomínané verejné obstarávania mala na starosti štátna spoločnosť MH Invest.
"Vznik ďalšej fabriky na trhu je nepochybne dobrá vec," konštatuje Petková. Jej umiestnenie v regióne s nízkou nezamestnanosťou a najmä obrovské výdavky štátu na prípravu parku v Nitre vysoko nad rámec oficiálnej štátnej pomoci však podľa nadácie vzbudzujú oprávnené otázky, či nešlo o to, prihrať štátne zákazky vopred vybraným firmám.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR