Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. mája 2016

Nadácia Krištáľové krídlo predstavila knihu o lekárovi J. Simanovi



Archív - Slovenský lekár, chirurg Jaroslav Siman.



Zdieľať
Archív - Slovenský lekár, chirurg Jaroslav Siman. Foto: TASR Vladimír Benko
 


Bratislava 27. mája (TASR) - Nadácia Krištáľové krídlo predstavila vo štvrtok večer (26.5.) knižnú novinku Hlas srdca. Je o významnom slovenskom lekárovi Jaroslavovi Simanovi, ktorý sa preslávil úspešným oddelením siamských dvojčiat. Získal za to ocenenie Krištáľové krídlo.

Autormi knihy sú Jozef Leikert a Mária Macková. Prezentácia bola spojená s odhalením pamätnej tabule s vygravírovanými menami všetkých doterajších laureátov ocenenia Krištáľové krídlo v klube Penati v bratislavskej Dúbravke pri nadchádzajúcom 20. výročí od slovensko-gréckeho sklára, sochára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa, ktorý je tiež autorom sochy Krištáľové krídlo.

"Knihou ďakujeme profesorovi Simanovi za všetkých, ktorým prinavrátil zdravie. Za dôveru, ktorou sa kolegom, pacientom a všetkým, čo ho stretli, hlboko vryl do pamäti a sŕdc. Rovnako, ako sa vryl do našich duší, kde ostane navždy," uvádzajú autori v knihe Hlas srdca. Kniha obsahuje odpovede a spracované rozhovory s Jaroslavom Simanom, zaujímavé, podnetné a nadčasové myšlienky. Na jej konci sú výpovede päťdesiatich osobností, priateľov Jaroslava Simana.

Jaroslavov Siman bol významný slovenský chirurg, rešpektovaný odborník, ktorý zomrel v roku 2008. Právom sa zaradil medzi európsku a svetovú lekársku špičku. Ako prvý na Slovensku vykonal úspešnú transplantáciu srdca, transplantáciu pečene dieťaťa a úspešne oddelil siamské dvojčatá, za čo získal prestížne ocenenie Krištáľové krídlo.

Zakladateľka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová uviedla: "Pán profesor si ma získal okamžite a obohatil ma na celý život. Spoznala som ho, keď bol ocenený Krištáľovým krídlom za rok 2000 za úspešné oddelenie siamských dvojčiat." Pri preberaní ocenenia Krištáľové krídlo povedal: "Beriem to ako spoločenské uznanie práce nielen svojej, ale najmä tých, ktorí boli okolo mňa. V medicíne človek neurobí ako jedinec nič. Musí mať okolo seba spoľahlivých schopných spolupracovníkov, ktorí mu pomôžu dotiahnuť všetky záležitosti okolo prinavracania zdravia do úspešného konca."

Dnes majú Andrejka a Lucka Tóthové šestnásť rokov, sú zdravé a šikovné študentky.

Jaroslav Siman bol zakladateľom kardiochirurgie vrodených chýb ako samostatného odboru na Slovensku a spoluzakladateľom Detského kardiochirurgického centra Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

"V rámci svojich charitatívnych aktivít som sa stretla s tým, v akých podmienkach sa pripravovali novorodenci a bábätká na transplantáciu pečene na detskej poliklinike v Bratislave. Tu som si pripomenula odkaz profesora Simana a jeho túžbu liečiť deti s chorobami pečene v dôstojných podmienkach," uviedla Mária Vaškovičová.

Po siedmich rokoch od jeho smrti Nadácia Krištáľové krídlo slávnostne odovzdala novú intermediárnu jednotku v hodnote 120.000 eur Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, ktorá slúži predovšetkým detským pacientom so závažnými poškodeniami pečene. "Verím, že by rád stál vedľa mňa a prestrihol pásku pri jej otváraní," dodala.

Jaroslav Siman bol medzi kolegami a pacientmi mimoriadne obľúbený, vynikal veľkou prirodzenou autoritou, morálnym kreditom a charizmou.

TASR informovala PR manažérka Krištáľového krídla Katarína Srkala.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gott sa zotavuje, fanúšikom poslal odkaz z kúpeľov
<< predchádzajúci článok
Za streľbu pred koncertom v New Yorku zatkli rappera Troya