Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. júla 2009

Nabucco podľa Jahnátka ochráni SR pred plynovou krízou



Projekt plynovodu Nabucco by podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka ochránil Slovensko pred problémami s dodávkami zemného plynu počas prípadnej ďalšej plynovej krízy. "V prípade, že by ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) - Projekt plynovodu Nabucco by podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka ochránil Slovensko pred problémami s dodávkami zemného plynu počas prípadnej ďalšej plynovej krízy. "V prípade, že by Nabucco išlo v tej pôvodnej polohe, tak bol by veľmi významným zdrojom plynu pre Európu vzhľadom na to, že by sa jednalo o diverzifikované aj zdroje aj trasu. Čiže Slovensko veľmi podporuje tento projekt. Pre nás by to znamenalo možnosť náhradnej trasy, jednak pre normálne dodávky, ale aj v čase krízy by malo Slovensko v podstate vyriešený problém," povedal v pondelok pred novinármi minister Jahnátek. Podľa neho projekt výstavby plynovodu Nabucco by mohol byť hotový do piatich až šiestich rokov.


Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV) považuje podpis medzivládnej dohody o výstavbe plynovodu Nabucco za pozitívny krok k diverzifikácii zdrojov a trás zemného plynu. Ako informoval hovorca MZV Peter Stano, medzivládnu dohodu v pondelok v Ankare podpísali Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko. "Dokument vytvára právny rámec pre jeden z prioritných infraštruktúrnych projektov podporovaných Európskou úniou. Nový plynovod v prípade jeho úspešnej realizácie vytvorí v strednodobom horizonte podmienky pre diverzifikáciu zdrojov a trás zemného plynu v regióne strednej Európy, vrátane Slovenska," dodal Stano.






Európski premiéri podpísali dohodu o plynovode Nabucco





Štyri členské krajiny Európskej únie a Turecko v pondelok formálne schválili projekt nového plynovodu, ktorý zníži závislosť Európy od dodávok plynu z Ruska. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a jeho partneri z Bulharska, Rumunska, Maďarska a Rakúska Sergej Stanišev, Emil Boc, Gordon Bajnai a Werner Faymann v Ankare podpísali medzivládne dohody, ktoré umožnia vybudovanie plynovodu Nabucco. Erdogan označil slávnostný podpis za "historickú chvíľu", no zdôraznil, že "práca nie je vykonaná podpísaním dohody, ale naopak, je to len začiatok".



Projekt Nabucco je súčasťou takzvaného južného koridoru spájajúceho Európsku úniu s krajinami Kaspického regiónu a strednej Ázie, ktoré sú bohaté na zdroje palív. Projekt bol odštartovaný na summite EÚ v Prahe 8. mája a Európska komisia ho podporí sumou 250 miliónov eur. Plynovod Nabucco by mal merať 3 300 kilometrov a viesť z Turecka do Rakúska. Od roku 2014 by mal do Európy prepravovať 31 miliárd kubických metrov plynu ročne. Európska únia sa pre realizáciu projektu definitívne rozhodla po plynovej kríze začiatkom roka, keď pre spory medzi Moskvou a Kyjevom do Európy cez Ukrajinu niekoľko dní neprúdil žiadny plyn.




SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turecko si želá účasť Iránu a Ruska na projekte Nabucco
<< predchádzajúci článok
Vedci objavili príčinu zdravotného rizika pri obezite