10. augusta 2017
Na archívnej snímke remeselnícka štvrť Baščaršija v Sarajeve. Foto: TASR/APSarajevo 10. augusta (TASR) - Bosnianski náboženskí vodcovia tvrdia, že politici stoja v ceste mierovému spolunažívaniu moslimov, židov a kresťanov, ktorí sa snažia odpustiť a zabudnúť na zverstvá zničujúcej vojny z rokov 1992-95. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Krajina má vyše 500-ročnú multináboženskú históriu, pričom jej hlavné mesto Sarajevo je známe ako "malý Jeruzalem", v ktorom žijú pravoslávni Srbi, katolícki Chorváti, moslimskí Bosniaci i židia. Podľa hlavy islamskej komunity v Bosne však veriaci nedokážu mier dosiahnuť sami.
"Je na politických elitách, aby spravili viac. Postačilo by, ak by prestali s ideologickou manipuláciou náboženstva na svoje vlastné politické ciele," vyhlásil Husein Kavazovič.
"Bosna môže prežiť iba ako multietnický štát," doplnil ho predstaviteľ bosnianskych františkánov Željko Brkič.
Vojna si vyžiadala 100.000 mŕtvych a milióny vysídlených. Jej symbolom sa stalo obliehanie Sarajeva či masaker v Srebrenici. Konflikt sa skončil Daytonskou dohodou, ktorá rozdelila krajinu na dve tzv. entity - Federáciu Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskú.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR