Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

07. septembra 2017

Na zvolenskom Židovskom cintoríne majú Múr cti



Čítanie mien židovských obetí druhej svetovej vojny pochádzajúcich zo Zvolena a tiež 583 mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, predchádzalo odhaleniu pamätných tabúľ týchto ...



Zdieľať
Čítanie mien židovských obetí druhej svetovej vojny pochádzajúcich zo Zvolena a tiež 583 mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, predchádzalo odhaleniu pamätných tabúľ týchto záchrancov na Židovskom cintoríne vo Zvolene vo štvrtok 7. septembra 2017. Foto: FOTO TASR - Jozef Poliak
 
Zvolen 7. septembra (TASR) - Čítanie mien židovských obetí druhej svetovej vojny pochádzajúcich zo Zvolena a tiež 583 mien Slovákov, ktorí počas vojny neváhali a pomohli v ťažkej životnej situácii Židom, predchádzalo dnešnému odhaleniu pamätných tabúľ týchto záchrancov na Židovskom cintoríne vo Zvolene.


Na cintoríne sú tak oddnes na jednej strane osadené tabule s menami židovských obetí zo Zvolena a na druhej mená Slovákov, ktorí Židom cez vojnu pomáhali a mnohých aj zachránili.

Zvolen mal pred druhou svetovou vojnou zhruba 8000 obyvateľov, z toho asi desatinu tvorili Židia. Aj tí, ktorí prežili holokaust, postupne emigrovali do zahraničia. Vo Zvolene tak neostal z pôvodného židovského obyvateľstva takmer nikto.

Podľa jedného z organizátorov podujatia Jozefa Klementa, tabule s menami záchrancov Židov, bude mať Zvolen ako jediné mesto na Slovensku i v strednej Európe. S myšlienkou umiestniť ich na Židovskom cintoríne, prišla jeho manželka Eva.

Po odhalení tabúľ sa na poludnie účastníci pietnej spomienky presunuli do Technickej univerzity, kde sa koná konferencia za účasti historikov Eduarda Nižňanského a Michaly Lônčíkovej i riaditeľa Múzea Slovenského národného povstania Stanislava Mičeva. Konferencia je určená najmä žiakom stredných škôl.

"Je dôležité, aby si aj mladí ľudia vypočuli príbehy, aby vedeli ako sa počas vojny uškodilo obyvateľstvu a nielen židovskému. Je potrebné, aby sa ľudia postavili proti zlu, ktoré aj teraz rastie a neostali len pozerať sa a prijímať ho. Inak bude toto zlo naďalej rásť," pripomenul Klement.

Spomienkové podujatia sa konalo s podporou Židovskej náboženskej obce v Banskej Bystrici a Múzea SNP.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Drogový boss žiada pápeža, aby sa modlil za milosť pre jeho gang
<< predchádzajúci článok
Smer-SD po rokovaní klubu nemení stanovisko, stojí za J. Richterom