28. septembra 2016
Na ilustračnej snímke struk a semená sóje, jednej z celosvetovo najdôležitejších potravinových, krmovinárskych a energetických plodín. Foto: TASR - Roy KaltschmidtDúbravka 28. septembra (TASR) – Na Zemplíne očakávajú vyššiu úrodu sóje ako v minulom roku. Tá predstavovala výnos necelé 2 tony z hektára (t/ha), pričom za obvyklých podmienok sa pohybuje medzi 3 až 3,5 t/h. "
Celková výmera sóje v tomto roku je približne 650 hektárov. Odrôd máme zasiatych osem," uviedol pre TASR konateľ spoločnosti AT Zemplín so sídlom v Dúbravke v Michalovskom okrese Alexander Palágyi.
Najlepšou odrodou je podľa neho Atlanta, ktorú majú zasiatu na približne 200 hektároch. "
Patrí medzi elitné druhy, jej úrodný potenciál je 4 až 5 ton, preto sme ju zaradili do nášho osevného postupu," dodal. Patrí medzi stredne neskoré odrody a lepšie znáša sucho.
Veľký vplyv na úrodnosť sóje má, ako uviedol Palágyi, pôda. Nie každá je vhodná na jej pestovanie. "
Najlepšia je tá s hodnotou pH pod 5,5. Východoslovenská nížina je celá zakyslená, preto nevieme dosiahnuť na týchto pôdach dobrý výsledok," vysvetlil Palágyi s tým, pôdu neutralizujú vápnením. "
Preto sme kúpili aj jeden dolomitický lom, v ktorom produkujeme jemne mletý vápenec," doplnil.
Sója patrí medzi ekonomicky najvýhodnejšie plodiny v rámci pestovania. Problém sa ale môže vyskytnúť pri orbe. Táto plodina má totiž tendenciu ľahnúť vplyvom poveternostných podmienok. "
Potrebujeme preto mať čo najrovnejšiu plochu, aby sme ju vedeli dobre pozbierať," dodal Palágyi.
Sója je strukovina krátkeho vegetačného cyklu, čo znamená, že sa seje na jar a zbiera skoro na jeseň. Dobrá sezóna je podľa konateľa vtedy, ak je na stonke od 40 do 50 šešúľ, na čo je potrebné dostatočné množstvo zrážok. "
Sója je náročná na vlahu najmä v období júl a august, keď kvitne, keďže patrí do kategórie subtropickej rastliny," dodal s tým, že veľmi dobre sa jej darí v klimatických podmienkach blízko mora, kde je vysoká vlhkosť vzduchu.
Sója dopestovaná v Dúbravke je určená na siatie, ale aj na predaj ostatným pestovateľom. Merkantilná sója putuje do kŕmnych zmesí. "
Určitú časť predávame slovenským obchodníkom alebo spracovateľom a určitú časť spracováva naša firma do vlastnej živočíšnej výroby," dodal Palágyi.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR