Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. apríla 2014

Na Zelený štvrtok oslávime aj Medzinárodný deň uvedomenia si hluku



Medzinárodný deň uvedomenia si hluku, ktorý symbolicky pripadá na Zelený štvrtok, keď sa podľa tradície v kresťanských kostoloch "zaväzujú" zvony, si v ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava/Poprad 17. apríla (TASR) - Medzinárodný deň uvedomenia si hluku, ktorý symbolicky pripadá na Zelený štvrtok, keď sa podľa tradície v kresťanských kostoloch "zaväzujú" zvony, si v roku 2014 pripomíname dnes. Zelený štvrtok okrem svojho náboženského významu - spomienky na ustanovenie Oltárnej sviatosti a sviatosti kňazstva - dáva príležitosť opäť upozorniť na škodlivosť hluku pre človeka a v jeho v prostredí.


Hluk sa definuje ako rušivý, obťažujúci, nepríjemný, neželaný, neprimeraný alebo škodlivý zvuk. Aj krátkodobé pôsobenie rušivého hluku v obytnom interiéri s hladinami presahujúcimi 35 až 40 decibelov (dBA) môže podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) viesť k narušeniu pokojného spánku.

Dlhodobé vystavenie človeka pôsobeniu hluku v rozmedzí 50 až 70 dBA v čase, keď by si chcel človek fyzicky a duševne oddýchnuť, napríklad v blízkosti dopravných koridorov, letísk alebo priemyselných areálov, má priamu súvislosť s hypertenziou či neurózou, prípadne poruchami spánku postihnutého, upozorňoval už v minulých rokoch Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pred Zeleným štvrtkom. Nadmerný hluk na pracoviskách presahujúci trvale 85 dBA spôsobuje postupnú stratu sluchu a trvalý posun prahu počutia.

Environmentálny hluk predstavuje prirodzenú súčasť životných aktivít každého človeka. Prítomnosť hluku v životnom prostredí je neodmysliteľne spojená s rôznymi formami dopravy, ale aj s mnohými pracovnými či mimopracovnými aktivitami, uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.

Zvyšujúca sa intenzita dopravy na pozemných komunikáciách spojená s rastúcou urbanizáciou v posledných desaťročiach mení aj vnímanie a postoj človeka k hluku, ktorý čoraz viac ovplyvňuje kvalitu života a úroveň zdravia obyvateľov vystavených hluku.

Ochrana zdravia pred hlukom je upravená zo zákona. Vykonávacím predpisom je vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR), v ktorej sú stanovené podrobnosti o prípustných hladinách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí, informovala hovorkyňa ÚVZ SR Skalická.

Národné referenčné centrum (NRC) pre hluk a vibrácie v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade bolo zriadené rozhodnutím MZ SR s cieľom ochrany verejného zdravia v zmysle Zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, priblížil vedúci NRC pre hluk a vibrácie Ján Roth.

Poslaním NRC pre hluk a vibrácie je v spolupráci s rezortnými zložkami MZ SR (ÚVZ SR a Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, RÚVZ SR), s mimorezortnými zložkami (Slovenským metrologickým ústavom, Technickým skúšobným ústavom, Slovenskou národnou akreditačnou službou) a združeniami odborníkov (Slovenská akustická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Slovenská akustická spoločnosť) kontrolovať a usmerňovať prevádzkovateľov zdrojov hluku tak, aby úroveň hluku a vibrácií v životnom prostredí a expozícia obyvateľov bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hladiny stanovené v legislatíve.

NRC pre hluk a vibrácie poskytuje konzultácie odborníkom aj širokej verejnosti pri objektivizácii, teda pri meraní a následnom posúdení hluku a vibrácií v pracovnom a životnom prostredí (napr. dopravný hluk, hluk z chladiacich a klimatizačných zariadení prenikajúci do obytných priestorov a pod.). Odborníci tejto špecializovanej inštitúcii sa v spolupráci s ÚVZ SR a RÚVZ podieľajú na riešení podaní a sťažností občanov v oblasti ochrany zdravia, informoval TASR Ján Roth.

Medzi prvé známe opatrenie proti rušeniu hlukom na území Slovenska možno pokladať jedno z ustanovení patentu Jozefa II. z roku 1781, ktorým sa nariaďovalo predchádzať hlučným prácam v nedeľu a cez sviatky.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Prievidzi učili zdobiť kraslice deti aj dospelých
<< predchádzajúci článok
Sviatky sú pre abstinujúcich alkoholikov veľkým pokušením