Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2006

Na zavedenie EURO sa treba dobre a zodpovedne pripraviť



Bývalá viceguvernérka Národnej banky Slovenska, dnes členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková absolvuje v týchto dňoch sériu prednášok o zavedení eura po celom území Slovenska. Elena ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. novembra (WN/PR) - Bývalá viceguvernérka Národnej banky Slovenska, dnes členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková absolvuje v týchto dňoch sériu prednášok o zavedení eura po celom území Slovenska. Elena Kohútiková mala v NBS na starosti proces zavádzania eura a momentálne je to jedna z jej agend aj vo vedení VÚB banky. Kľúčové je podľa nej dobre sa na príchod eura pripraviť a zabrániť tomu, aby sa nová mena zneužila na umelé zvyšovanie cien. Cieľom je, aby sa tento proces nedotkol občana, klienta a spotrebiteľa.

„Základom je dobrá príprava, na začatie ktorej je najvyšší čas. Ja osobne sa ale všade snažím zdôrazniť najmä to, že času nemáme veľa, veľa máme predovšetkým práce. Potrebný čas na prípravu je pomerne dlhý, pretože tento proces je mimoriadne náročný, svojím obsahom a rozsahom dosiať nevídaný a nemožno ho podceniť “, povedala Elena Kohútiková.

Základným dátumom je 1. január 2009, kedy má na Slovensku vstúpiť do platnosti nová mena euro. Na prepočítanie všetkých cien bude možné použiť iba jediný kurz, takzvaný konverzný kurz, ktorý bude stanovený najneskôr do polovice roka 2008. Konverzný kurz bude určený ako celé číslo so 4 desatinnými miestami a týmto, bez akéhokoľvek zaokrúhľovania sa musia všetky hodnoty v korunách prepočítať. Hodnoty po prepočítaní konverzným kurzom sa budú zaokrúhľovať na najbližší cent podľa matematických pravidiel. Dohodnuté úrokové sadzby v úveroch, pokuty aj penále budú platiť aj po 1. januári 2009. To isté sa týka aj platných zmlúv, ktorých plnenie sa prepočíta podľa konverzného kurzu. Zmeniť sa môžu iba vzájomnou dohodou zmluvných strán. Pokiaľ bude v zmluve kurzová doložka, viazaná na euro, táto prestane platiť a ďalšie takéto vzťahy upraví takzvaný Generálny zákon.

„Pri celom tomto procese je veľmi dôležitý princíp zásady nepoškodiť v žiadnom prípade občana. Preto napríklad všetky platby smerujúce od občanov do verejného sektora (dane, alebo poplatky) budú pri prepočte cez konverzný kurz zaokrúhľované na 10 centov nadol a naopak platby smerujúce od verejného sektora k občanom (sociálne dávky, dôchodky...atď. ) nahor“, zdôraznila Kohútiková.

Podľa Eleny Kohútikovej je dôležité uvedomiť si, že duálny obeh peňazí, teda doba počas ktorej bude v platnosti tak slovenská koruna, ako aj euro, bude veľmi krátky – iba dva týždne. Počas týchto dvoch týždňov musia byť subjekty, ktoré prijímajú platby v hotovosti (pošty, obchody, banky) pripravené prijímať korunu, rovnako ako euro. Samotnému duálnemu obehu, ktorý nastupuje po zavedení eura predchádza proces duálneho oceňovania, ktorý musí začať najneskôr jeden mesiac po vyhlásení konverzného kurzu (teda najneskôr v júli 2008) a je povinný až do konca roka 2009.

„Táto zásada je jednoznačne zameraná na možnosť kontroly zo strany občana, aby vedel posúdiť, či obchodníci nezneužívajú proces zavedenia eura na zvýšenie cien“, konštatuje Kohútiková a dodáva, že všetky náklady spojené so zavedení eura znášajú podnikateľské subjekty a štátne inštitúcie – nie občan, klient a spotrebiteľ. Napríklad výmena mincí bude v obchodných bankách prebiehať do 30. júna 2009 bezplatne. Neskôr až do 31. decembra 2014 ich bude možné prostredníctvom NBS vymeniť, tiež bezplatne. Bankovky budú obchodné banky a NBS vymieňať bezplatne počas celého roku 2009 a potom NBS neobmedzene. To znamená, že aj o 30 rokov bude NBS vymieňať slovenské bankovky podelené tým istým konverzným kurzom, a to bez akýchkoľvek poplatkov.

„Snažím sa naozaj veľmi úprimne každého presvedčiť, aby proces zavedenia eura nepodcenil a neodsúval všetky opatrenia s tým súvisiace na poslednú chvíľu. Všetci – malí, strední aj veľkí podnikatelia by si mali uvedomiť, že po 1. januári 2009 bude všetko v eurách, na čo treba pripraviť všetky procesy vo firmách – výplaty, výkazníctvo...atď, čomu zase treba prispôsobiť IT systémy a ich logiku, čo nie je jednoduchý proces. Nebudem sa mýliť, keď poviem, že v mnohých prípadoch je lepšie vyskúšať si to dopredu na „nečisto“ a radšej byť pripravený na viac ako 100%“, upozorňuje Kohútiková.

Jedným z problémov, ktoré nemožno podceniť je napríklad predzásobenie sa dostatočným množstvom a štruktúrou euromeny. Chybný odhad požadovanej hotovosti v obchodoch, alebo bankách môže vyvolať tlak na infláciu.

„Predstavme si, že napr. liter mlieka bude podľa konverzného kurzu stáť 58 centov a banka, alebo obchodník nebudú mať dostatok 1 a 2 centových mincí. Cena pôjde automaticky hore na 60 centov, čo môže v konečnom dôsledku vyvolať umelý inflačný tlak a nespokojnosť obyvateľstva“, upozorňuje Kohútiková.

Etický kódex:

Podľa Eleny Kohútikovej je najdôležitejšie, aby zavedenie eura nepocítil občan, klient a spotrebiteľ v znížení komfortu služieb a najmä v možnosti zneužitia na zvýšenie cien služieb a tovarov.

„Ten proces je síce zložitý, ale je to v zásade iba rozsiahly technický prepočet z jednej meny na druhú. Preto je potrebné zabrániť jeho zneužitiu na umelé zvyšovanie cien. Národný koordinátor odporúča, aby firmy neuvádzali na začiatku roka 2009 na trh nové balíčky, či produkty, aby občan nebol zneistený a dokázal porovnávať ceny produktov na konci roka 2008 a na začiatku 2009. Subjekty trhu by sa preto mali prihlásiť k Etickému kódexu podnikateľov pre zavedenie eura a dôkaz o prihlásení vyvesiť na mieste, ktoré je pre klienta a spotrebiteľa dobre viditeľné“, konštatuje na záver Elena Kohútiková.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šance na bezvízový styk s USA si musíme vytvárať sami
<< predchádzajúci článok
FICO: Výzva Bau3Mex-u na ospravedlnenie je bezpredmetná