Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2017

Na výhodnosť nákupu v zahraničí vplýva cenová úroveň a vývoj eura



Hoci do Vianoc zostáva ešte niekoľko týždňov, mnohí Slováci využívajú toto obdobie aj na nákupy darčekov či nevyhnutných vecí do domácností za ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Vladimír Benko
Bratislava 12. novembra (TASR) - Hoci do Vianoc zostáva ešte niekoľko týždňov, mnohí Slováci využívajú toto obdobie aj na nákupy darčekov či nevyhnutných vecí do domácností za hranicami, čo potvrdzujú aj údaje o platbách kartami. Na to, koľko počas nákupov v okolitých krajinách minú, však vplýva aj hodnota výmenných kurzov. Ich vývoj praje tento rok nákupom v Maďarsku alebo z amerických e-shopov.


Na konečnú úsporu má, samozrejme, vplyv aj cenová hladina v daných krajinách. Napríklad potraviny sú spomedzi okolitých krajín najlacnejšie v Poľsku, najdrahšie v Rakúsku. Oblečenie a obuv sú zase najlacnejšie v Maďarsku.

"Z našich údajov o platbách kartou vyplýva, že v predvianočnom období pravidelne stúpa počet aj objem platieb kartou, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Výnimkou nie sú ani e-shopy. Na výšku konečnej úspory pri týchto nákupoch však vplýva nielen cenová úroveň v krajinách, ale aj vývoj eura. Ak sa totiž euru v porovnaní s menou v danej krajine darí, Slováci si pri nákupoch môžu dovoliť viac. Naopak, pri oslabovaní európskej meny si môžu za rovnakú sumu dovoliť menej," vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Vývoj kurzov za mesiac október v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka naznačuje, že v Česku aj Poľsku budú nákupy o niečo menej výhodné ako vlani, nakoľko euro sa v prípade českej koruny oslabilo o 4,65 % a v prípade poľskej meny o 1,05 %.

"Českej korune pomáha priaznivý domáci ekonomický vývoj, ako aj uvoľnenie intervenčného režimu domácej centrálnej banky. Poľsko sa tiež vezie na vlne regionálneho ekonomického optimizmu, ale v tomto prípade je posun kurzu, berúc do úvahy volatilitu, relatívne malý," hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Naopak, o niečo výhodnejšie by mohli byť nákupy v susednom Maďarsku, nakoľko európska mena sa posilnila oproti forintu o necelé percento (0,96 %).

Na konečnú úsporu má vplyv aj cenová hladina v daných krajinách. Kým niektoré výrobky sú v okolitých krajinách lacnejšie, niektoré sú zase drahšie. Napríklad potraviny sú spomedzi okolitých krajín najlacnejšie v Poľsku a najdrahšie v Rakúsku. Oblečenie a obuv sú zase najlacnejšie v Maďarsku.

Aby stihli vianočné darčeky doraziť včas, mnohí ich už teraz objednávajú zo zahraničných e-shopov. Medzi tie najčastejšie patria aj britské, americké či čínske. Aj pri týchto nákupoch môžu spotrebitelia ušetriť podľa toho, ako sa darí euru voči tamojšej mene. Tento rok praje kúpychtivým spotrebiteľom vývoj amerického dolára. Euro sa voči nemu posilnilo v porovnaní s minulým rokom o 6,62 %. To v praxi znamená, že si za rovnakú sumu môžu dovoliť Slováci nakúpiť viac ako vlani, prípadne že daný predmet kúpia lacnejšie. Ušetria tiež pri objednávaní tovarov z Číny, nakoľko euro oproti tamojšej mene posilnilo o takmer 5 %. Naopak, o niečo drahšie ako pred rokom budú nákupy z britských e-shopov, keďže euro sa oproti britskej libre mierne oslabilo o 0,34 %.

Nákup darčekov pod stromček cez internet je veľmi pohodlný. Klienti by však mali využívať iba tie e-shopy, ktoré sú overené a zabezpečené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Tatrách bude snežiť, pravdepodobnosť pádu lavín sa zvýši
<< predchádzajúci článok
Fidesz na 27. zjazde zrejme potvrdí Orbána na poste predsedu