Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. apríla 2014

Na Ukrajinu si posvieti Medzinárodný trestný súd



Protesty v Kyjeve. Demonštrant stoji na barikáde.



Zdieľať
Protesty v Kyjeve. Demonštrant stoji na barikáde. Foto: TASR/AP
Amsterdam 25. apríla (TASR) - Generálna prokurátorka Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudová začala predbežné vyšetrovanie podozrení zo zločinov proti ľudskosti spáchaných na Ukrajine v období, ktoré predchádzalo zosadeniu bývalého prezidenta Viktora Janukovyča. ICC o tom informoval dnes prostredníctvom vyhlásenia.


Ukrajina síce nie je členom stáleho tribunálu pre vojnové zločiny, ale akceptovala jurisdikciu ICC a 17. apríla ho požiadala, aby vyšetril všetky zločiny, ku ktorým mohlo dôjsť na jej území od 21. novembra 2013 do 22. februára 2014, keď parlament Janukovyča zbavil prezidentskej funkcie.

Nová ukrajinská vláda postúpila ICC vyšetrovanie okolností smrti viac ako sto demonštrantov, ktorí prišli o život počas protivládnych demonštrácií v Kyjeve i v ďalších mestách Ukrajiny.

Kyjevská vláda nežiadala ICC o vyšetrovanie prípadných podozrení zločinov spáchaných ruskými vojakmi či Rusku naklonenými úradníkmi počas nedávnej anexie Krymského polostrova a udalostí, ktoré jej od 27. februára predchádzali.

Prokurátori ICC chcú predbežné vyšetrovanie využiť na to, aby posúdili, či niektorý zo spáchaných zločinov bol taký závažný, aby to oprávňovalo na začatie plnohodnotného vyšetrovania.

Protivládne nepokoje na Ukrajine vypukli 21. novembra 2013, keď vláda vtedajšieho premiéra Mykolu Azarova napriek dlhodobým prípravám odmietla podpísať asociačnú zmluvu s EÚ, pričom ako dôvod uviedla nedostatočnú podporu ukrajinskej ekonomiky zo strany EÚ v podmienkach, keď Rusko pohrozilo, že po podpísaní asociačnej zmluvy zablokuje dovoz ukrajinskej produkcie do Ruska.

Mohutné protivládne nepokoje pokračovali až do 18. februára, keď došlo k ich vyostreniu a k potýčkam protivládnych demonštrantov s policajnými zložkami i provládnymi provokatérmi. Potýčky v niektorých častiach mesta prerástli v podstate do pouličných bojov medzi radikálne ladenými demonštrantami a príslušníkmi bezpečnostných zložiek, ktorým na sebaobranu vydali aj ostrá munícia.

Výbušná situácia si vynútila rokovania medzi Janukovyčom a lídrami opozície, ktorí 21. februára prijali plán krokov zahŕňajúci predčasné prezidentské voľby, vytvorenie vlády národnej jednoty a návrat k ústave z roku 2004, výrazne obmedzujúcej právomoci hlavy štátu v prospech parlamentu a vlády.

Krátko na to však Janukovyč i viacerí ministri jeho vlády opustili Kyjev, resp. Ukrajinu. Parlament Janukovyča 22. februára odvolal z funkcie a na 25. mája stanovil termín predčasných prezidentských volieb. Funkciu prezidenta dočasne zastáva predseda parlamentu Oleksandr Turčynov. Svojich funkcií sa ujala aj nová vláda, ktorej predsedom je Arsenij Jaceňuk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
M. Dzurinda vidí našu krajinu po desiatich rokoch v EÚ farebnejšie
<< predchádzajúci článok
Poslanci prelomili Rybníčkovo veto uznesenia o štatúte mesta Trenčín