Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. septembra 2008

Na trh uviedli knihu Rozkoš, nevera a predajná láska



Glosátor bratislavských dejín Vladimír Tomčík v stredu podvečer uviedol na knižný trh svoju najnovšiu publikáciu.



Zdieľať
Kniha s názvom Rozkoš, nevera a predajná láska analyzuje korene "hriešnych ľudských citov od prvopočiatkov ľudskej civilizácie až po dnešok". Bratislava je podľa autora "úžasná tým, že má v dejinách veľké množstvo unikátnych momentov. V stredoveku bola výnimočná napríklad tým, že na rozdiel od iných európskych miest, v Bratislave nebola povolená pouličná prostitúcia. Na konci dnešnej Obchodnej ulice však magistrát zriadil nevestinec, ktorého správcom bol kat, a "z jeho výnosov sa financovali mestské inštitúcie". V priestoroch letnej čitárne U červeného raka knihu a jej autora predstavili riaditeľ Mestskej knižnice v Bratislave Juraj Šebesta a riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková.

Publikácia zachytáva vzťah muža a ženy v európskom priestore, no postupom storočí sa sústreďuje najmä na Slovensko a Bratislavu. Čitatelia prostredníctvom nej navštívia staroveké chrámy, v ktorých sídlili kňažky lásky. Potešia sa roztopašnou gréckou spoločnosťou, ale dozvedia sa aj o "radodajnej rímskej cisárovnej, ktorá si zriadila nóbl bordel priamo v paláci" a sama bola vychýrenou prostitútkou. Vladimír Tomčík v knihe uvádza fakty aj pikantné historky. Text dopĺňajú dobové fotografie a ilustrácie z archívu autora.

Vladimír Tomčík vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je autorom publikácií Tvoja Bratislava (1992), Bratislava a okolie (2002), Bratislavské dni a noci (2006), či S vareškou dvoma tisícročiami (2008). Od roku 1997 je predsedom združenia Devínska brána, ktoré sa venuje oživovaniu tradícií a propagácii kultúrneho a historického odkazu minulosti.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nová štúdiová nahrávka U2 vyjde až v roku 2009
<< predchádzajúci článok
Novinku skupiny Metallica začali omylom predávať o 10 dní skôr