Na STV 2 začali kampaň na získanie ďalších pestúnskych rodín
Občianske združenie Návrat začína novú kampaň, ktorou chce osloviť potenciálnych pestúnov opustených detí. V čase večerníčka na STV 2 pôjde tento mesiac krátky film Róberta Švedu o tom, ako ...
BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Občianske združenie Návrat začína novú kampaň, ktorou chce osloviť potenciálnych pestúnov opustených detí. V čase večerníčka na STV 2 pôjde tento mesiac krátky film Róberta Švedu o tom, ako sa štvorčlenná rodina rozhodne postarať sa o osamelé dieťa z rozpadnutej rodiny zo susedstva. Predseda združenia Marek Roháček na tlačovej besede konštatoval, že v detských domovoch je štyritisíc detí. Hoci počet pestúnov pomaly rastie, veľa detí stále vyrastá mimo rodín. Za 15 rokov od založenia združenia vrástol počet pestúnov cudzích detí z 300 na vyše 700. Okolo 1 200 detí žije v pestúnskej starostlivosti príbuzných. Celkovo je v SR dvetisíc pestúnskych rodín, v ktorých žije 2 700 detí.
Projekt Pestúni chce zvýšiť informovanosť obyvateľov a pomôcť im lepšie sa v problematike zorientovať. Okrem krátkeho filmu pripravili 20 predstavení čítacieho divadielka Dve-tri prasiatka podľa knižky Zuzany Mojžišovej. Premiéra predstavenia o hľadaní rodičov, o tom, aké je ťažké byť sám uprostred veľkého sveta so Zuzanou Kronerovou v hlavnej úlohe bude v bratislavskom divadle a.ha v sobotu o 15:00. Predpremiéra v Banskej Bystrici bude v stredu o 17:00 v Bábkovom divadle na Rázcestí a v Trenčíne v sobotu o 10:00 v knižnici na Palackého ulici. Ostatné termíny aj informácie o pestúnstve sú na stránke www.pestunska.rodinka.sk.
Tretím podujatím kampane sú dva víkendové pobyty "normálnych" a pestúnskych rodín. Rodičom ponúknu tvorivé dielne, spoločné čítanie, zážitkové hry a terapiu umením. Fotoalbum z podujatí zverejnia na webe. Pre záujemcov o pestúnstvo ponúka informácie aj stránka www.navrat.sk.
Pestúnom môže byť aj jednotlivec. Každý pestún alebo pestúnska rodina musí prejsť 26 hodinovou prípravou, doložiť zdravotný stav, sociálnu situáciu a psychologické osvedčenie. Získanie dieťaťa, ktoré nie je právne voľné na adopciu, preto je preň vhodné pestúnstvo, trvá niekoľko mesiacov. Výskum združenia Návrat ukázal, že pestúni často bojujú proti predsudkom, veľakrát si berú deti, ktoré sú postihnuté alebo staršie a obávajú sa, že by inak zostali v domove. Veria, že láska rodiny prekoná genetiku a najmä traumu, ktorú si dieťa prinieslo z minulosti. Výskum zároveň varoval pred naivitou, vyplývajúcou z nadšeného očakávania dieťaťa. Dôležitý je preto reálny pohľad na svoje schopnosti a kapacity.
Legislatíva náhradnej starostlivosti o deti praje. Ľudia, ktorí si osvoja dieťa alebo si ho vezmú ako pestúni, môžu zostať na materskej dovolenke tri roky do šiestich rokov veku dieťaťa. Napriek tomu, že žiadateľov o adopciu je viac ako detí v ústavoch, detské domovy stále existujú. Roháček to vysvetľuje tým, že nároky budúcich rodičov sú vyššie, ako môžu tieto deti poskytnúť. Problémom býva vek alebo farba pleti. Dodal, že na Slovensku je štyritisíc detí v domovoch a dvetisíc obcí. Ak by si každá obec osvojila dve deti, nepotrebovali by sme detské domovy.
SITA