|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Pondelok 20.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Dalibor
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
06. apríla 2011
Na štábe SOV pre OH 2012 reč aj o chýbajúcich financiách
Na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) sa uskutočnilo v utorok 5. apríla zasadnutie štábu SOV pre olympijské ...
Zdieľať
Viceprezident SOV pre letné športy Ľubor HalandaFoto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY/SOV) - Na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) sa uskutočnilo v utorok 5. apríla zasadnutie štábu SOV pre olympijské hry 2012 v Londýne. Jeho rokovanie viedol viceprezident SOV pre letné športy, šéf štábu Ľubor Halanda. Zúčastnil sa na ňom aj nový generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) Ladislav Križan, ktorý je vo funkcii najvyššieho štátneho úradníka pre oblasť športu len od 7. marca. Prítomní boli zástupcovia väčšiny športových zväzov, ktorých športovci majú šancu prebojovať sa na OH 2012, ako aj riaditelia všetkých troch stredísk vrcholového športu.
Najviac sa na zasadnutí štábu hovorilo o športovej príprave členov Slovenského olympijského top tímu (SOTT) Londýn 2012. Zástupcovia väčšiny zväzov sa zmienili o finančných problémoch v zabezpečení prípravy, na ktorých sa podpísalo meškanie uvoľňovania štátnych dotácií. Prezident Slovenského streleckého zväzu Miloslav Benca, ktorého zväz sa môže pochváliť získaním už štyroch olympijských miesteniek dovedna pre šesť disciplín (brokárky Zuzana Štefečeková a Danka Barteková, puškár Jozef Gönci a pištoliar Juraj Tužinský, pozn.), poznamenal, že nový systém financovania aj strelcom komplikuje život. Benca ďalej skonštatoval, že zabezpečiť prípravu nielen v zahraničí, ale aj v domácich podmienkach je čoraz zložitejšie, pretože do konca apríla sa chystá odpredaj dvoch zariadení, využívaných strelcami, súkromnej firme.
Dlhodobo najúspešnejším slovenským športom je vodný slalom. Zväzový manažér Richard Galovič informoval, že všetci členovia SOTT Londýn 2012, vrátane kajakárok Eleny Kaliskej a Jany Dukátovej, ktoré sa zotavujú zo zdravotných problémov, sa nedávno vrátili z dlhodobého tréningového pobytu v austrálskom Penrithe, kde naplnili objemové ukazovatele. Na budúci týždeň najlepší slovenskí vodní slalomári a ašpiranti na účasť na OH využijú prvú možnosť trénovania priamo v londýnskom olympijskom vodáckom areáli v Lee Valley.
Richard Galovič uviedol, že vo vnútri vodnoslalomárskej reprezentácie vládne veľká rivalita, preto dnes príprava prebieha v mikrotímoch, v ktorých netrénujú spolu borci s ambíciami vybojovať si nomináciu v rovnakej disciplíne. Vzhľadom na rýchly výkonnostný progres mladých pretekárov predpokladá veľmi ostrý nominačný boj. Kľúčový pre vybojovanie olympijských miesteniek pre Slovensko vo všetkých disciplínach bude septembrový svetový šampionát na domácej divokej vode v Čunove. Galovič sa zmienil aj o problémoch s využívaním areálu v Čunove. Na prevádzkovanie ho nezískal Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode, ale súkromná firma, ktorá od zväzu žiada 60-tisíc eur ročne za prenájom - a tieto peniaze na domácu prípravu vo zväzovom rozpočte nie sú.
Od zástupcu Slovenského zväzu cyklistiky v štábe Pavla Gálika potešila informácia, že aj cestná cyklistika už má jednu olympijskú miestenku, ktorú vyjazdil Peter Sagan. V ďalších športoch je rozprávať o miestenkach ešte predčasné, aj keď prezidentka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová uviedla, že podľa kritérií IAAF má olympijský A-limit nedávnym výkonom z Dudiniec už splnený Matej Tóth v chôdzi na 50 km. Pre bežecké vytrvalostné disciplíny, chôdzu a viacboje vyhlásila IAAF možnosť plniť olympijské limity už od 1. januára 2011, v ostatných disciplínach až od 1. októbra.
Na utorkovom zasadnutí sa najviac hovorilo o zápasníkovi Davidovi Musuľbesovi. Onedlho 39-ročný slovenský bronzový voľnoštýliarsky medailista z ostatných OH 2008 od olympiády v Pekingu na vrcholnom podujatí nesúťažil, zvyčajne zo zdravotných dôvodov. Prezident Slovenského zväzu zápasenia Peter Marček napriek Musuľbesovmu neplneniu výkonnostných kritérií požiadal, aby na tento rok mohol čerpať prostriedky na prípravu v plnej výške, aká mu prislúchala v predošlých dvoch rokoch na základe zisku olympijského bronzu. Marček argumentoval tým, že Musuľbes má zdravotné problémy vždy koncom zimy a začiatkom jari, ale na olympiádu sa pripraví maximálne a chce v Londýne získať medailu.
Vedúci oddelenia športovej prípravy Národného športového centra (NŠC) Róbert Petriska v diskusii o tejto téme kritizoval, že Musuľbes je síce zamestnancom NŠC, ale centrum nemá na jeho prípravu žiadny dosah a nemá ani žiadne relevantné informácie o jeho zdravotnom stave. V diskusii odzneli rôznorodé názory na podporu prípravy Musuľbesa, ktorý dlhodobo pobýva v rodnom Rusku. Generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVŠ Ladislav Križan na záver diskusie odporučil hľadať v tejto veci verejný záujem na obdobie najbližšieho poldruha roka. V hlasovaní štáb súhlasil s tým, aby Musuľbes mal aj v tomto roku nárok poberať plnú podporu. Slovenský zápasnícky zväz bude musieť predložiť nový harmonogram športovej prípravy Musuľbesa, upravený po jeho absencii na nedávnych ME. Viceprezident SOV pre letné športy Ľubor Halanda dá stanovisko štábu k záležitosti Davida Musuľbesa na rokovanie výkonného výboru SOV, ktorý sa zíde už vo štvrtok 7. apríla.
Róbert Petriska tlmočil žiadosť členky SOTT Londýn 2012 plavkyne Martiny Moravcovej o ďalšie financovanie jej prípravy. Dvojnásobná strieborná olympijská medailistka zo Sydney 2000 Moravcová tiež dosiahla posledný požadovaný výsledok ešte v roku 2008, ale dôvodmi jej následnej absencie na vrcholných podujatiach sú materské povinnosti. Chce sa však pripraviť tak, aby sa aspoň v jednej disciplíne kvalifikovala na olympijské hry. Je pravdepodobné, že VV SOV sa vo štvrtok bude zaoberať aj jej záležitosťou.
V diskusii o športovej príprave na OH odzneli aj informácie z rezortných stredísk vrcholového športu. Riaditeľ Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR Marián Kukumberg skonštatoval, že jeho stredisko má tiež menej peňazí ako predtým a za posledných šesť rokov muselo zredukovať stav svojich zamestnancov o 30 percent (v rámci poslednej redukcie stavov zrušilo zdravotné strediská), ale vďaka nadštandardnej spolupráci so zväzmi rýchlostnej kanoistiky, vodného slalomu i streľby sa mu v týchto športoch zatiaľ darí prípravu zabezpečovať na urovni. Riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Peter Korčok uviedol, že vo VŠC v predošlých rokoch došlo k redukcii stavu zamestnancov o 53 ľudí, ale počet športovcov sa v poslednom období neznižoval. Do konca júna však na základe vnútorného auditu má byť definované, čo a v akej miere si bude môcť Ministerstvo obrany SR naďalej dovoliť financovať. Za Národné športové centrum v prítomnosti jeho nového riaditeľa Borisa Čavajdu informoval Róbert Petriska, že od roku 2006 sa počet zamestnancov NŠC zredukoval o 30 percent.
Marián Kukumberg využil prítomnosť najvyššieho štátneho úradníka pre oblasť športu Ladislava Križana, aby otvoril tému návrhu na zrušenie NŠC, resp. na zlúčenie rezortných stredísk do jedného, o ktorej sa v posledných dňoch hovorí v športovom zákulisí. Ladislav Križan reagoval, že treba sa baviť o faktoch a nie o mýtoch. Obidva uvádzané návrhy, ktoré vzišli z auditu, označil za krajné polohy. Vyjadril sa, že on nechce zrušiť NŠC, ale zatiaľ nepozná dôvody, ktoré viedli k uvedenému návrhu, keďže detailnú správu o fungovaní NŠC zatiaľ nemá. "Budem veľmi pozorne načúvať faktom a hľadať verejný záujem," prisľúbil.
Na štábe odzneli aj informácie Antidopingovej agentúry SR (ADA SR), ktoré prezentoval jej riaditeľ Miroslav Motyčík. Upozornil na pretrvávajúce problémy okolo monitoringu pobytu športovcov na účely možných kontrol a požiadal prítomných o spoluprácu v oblasti posudzovania doplnkov výživy. Informoval, že ADA SR od januára umožňuje používanie systému ADAMS aj na Slovensku, ale sú s tým stále spojené problémy, pretože Európska komisia má výhrady proti nedostatočnému zabezpečeniu údajov dôverného charakteru, zadávaných do systému. Na kritiku Richarda Galoviča, že športovci vysokej medzinárodnej výkonnosti, zaradení príslušnými medzinárodnými federáciami do systému, museli v minulosti zadávať informácie o svojom pobyte osobitne do svetovej databázy a osobitne do databázy ADA SR, Motyčík reagoval, že slovenská agentúra si vyžadovala len kópiu hlásenia zadávaného do systému ADAMS, a nie osobitné vypĺňanie vlastných formulárov.
Pokiaľ ide o organizačné zabezpečenie účasti na OH v Londýne, športový riaditeľ SOV Roman Buček informoval, že Slovenský olympijský výbor zatiaľ nemá oficiálnu informáciu z MŠVVŠ, do akej miery bude naplnený finančný plán SOTT Londýn 2012. Na účel prípravy oficiálneho oblečenia výpravy vyzval predstaviteľov zväzov, aby čo najskôr zaslali na SOV zoznam všetkých potenciálnych účastníkov OH v Londýne, ako aj všetkých členov ich sprievodu, ktorí teoreticky prichádzajú do úvahy, aj s ich mierami.
Záverečnú časť utorkového rokovania štábu využil nový generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVŠ Ladislav Križan na to, aby sa prítomným predstavil a aby im prezentoval svoju víziu. Bývalý hráč futbalu (v juniorských časoch spoluhráč Jána Muchu či Róberta Vitteka) a futsalu sa profesne špecializoval na právo v športe. Za svoje dve hlavné priority v novej funkcii označil prípravu celistvej štátnej politiky v oblasti športu a nového komplexného zákona o športe. Vyjadril pripravenosť slušne komunikovať s každým v športovom hnutí a vypočuť si každú dotknutú stranu. Vyzval predstaviteľov športovej obce k solidarite cti, k tomu, aby veľkí pomáhali malým a aby boli zo športu vytláčaní tí neslušní. Chcel by priniesť do športového hnutia nádej a bojovať o to, aby sa pohyb ľudí stal kultúrou spoločnosti. Zmienil, že šport má dnes v povedomí verejnosti povesť oblasti, v ktorej sa netransparentne používajú peniaze.
Najbližší sa štáb SOV pre OH 2012 v Londýne zíde v septembri.
Najviac sa na zasadnutí štábu hovorilo o športovej príprave členov Slovenského olympijského top tímu (SOTT) Londýn 2012. Zástupcovia väčšiny zväzov sa zmienili o finančných problémoch v zabezpečení prípravy, na ktorých sa podpísalo meškanie uvoľňovania štátnych dotácií. Prezident Slovenského streleckého zväzu Miloslav Benca, ktorého zväz sa môže pochváliť získaním už štyroch olympijských miesteniek dovedna pre šesť disciplín (brokárky Zuzana Štefečeková a Danka Barteková, puškár Jozef Gönci a pištoliar Juraj Tužinský, pozn.), poznamenal, že nový systém financovania aj strelcom komplikuje život. Benca ďalej skonštatoval, že zabezpečiť prípravu nielen v zahraničí, ale aj v domácich podmienkach je čoraz zložitejšie, pretože do konca apríla sa chystá odpredaj dvoch zariadení, využívaných strelcami, súkromnej firme.
Dlhodobo najúspešnejším slovenským športom je vodný slalom. Zväzový manažér Richard Galovič informoval, že všetci členovia SOTT Londýn 2012, vrátane kajakárok Eleny Kaliskej a Jany Dukátovej, ktoré sa zotavujú zo zdravotných problémov, sa nedávno vrátili z dlhodobého tréningového pobytu v austrálskom Penrithe, kde naplnili objemové ukazovatele. Na budúci týždeň najlepší slovenskí vodní slalomári a ašpiranti na účasť na OH využijú prvú možnosť trénovania priamo v londýnskom olympijskom vodáckom areáli v Lee Valley.
Richard Galovič uviedol, že vo vnútri vodnoslalomárskej reprezentácie vládne veľká rivalita, preto dnes príprava prebieha v mikrotímoch, v ktorých netrénujú spolu borci s ambíciami vybojovať si nomináciu v rovnakej disciplíne. Vzhľadom na rýchly výkonnostný progres mladých pretekárov predpokladá veľmi ostrý nominačný boj. Kľúčový pre vybojovanie olympijských miesteniek pre Slovensko vo všetkých disciplínach bude septembrový svetový šampionát na domácej divokej vode v Čunove. Galovič sa zmienil aj o problémoch s využívaním areálu v Čunove. Na prevádzkovanie ho nezískal Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode, ale súkromná firma, ktorá od zväzu žiada 60-tisíc eur ročne za prenájom - a tieto peniaze na domácu prípravu vo zväzovom rozpočte nie sú.
Od zástupcu Slovenského zväzu cyklistiky v štábe Pavla Gálika potešila informácia, že aj cestná cyklistika už má jednu olympijskú miestenku, ktorú vyjazdil Peter Sagan. V ďalších športoch je rozprávať o miestenkach ešte predčasné, aj keď prezidentka Slovenského atletického zväzu Mária Mračnová uviedla, že podľa kritérií IAAF má olympijský A-limit nedávnym výkonom z Dudiniec už splnený Matej Tóth v chôdzi na 50 km. Pre bežecké vytrvalostné disciplíny, chôdzu a viacboje vyhlásila IAAF možnosť plniť olympijské limity už od 1. januára 2011, v ostatných disciplínach až od 1. októbra.
Na utorkovom zasadnutí sa najviac hovorilo o zápasníkovi Davidovi Musuľbesovi. Onedlho 39-ročný slovenský bronzový voľnoštýliarsky medailista z ostatných OH 2008 od olympiády v Pekingu na vrcholnom podujatí nesúťažil, zvyčajne zo zdravotných dôvodov. Prezident Slovenského zväzu zápasenia Peter Marček napriek Musuľbesovmu neplneniu výkonnostných kritérií požiadal, aby na tento rok mohol čerpať prostriedky na prípravu v plnej výške, aká mu prislúchala v predošlých dvoch rokoch na základe zisku olympijského bronzu. Marček argumentoval tým, že Musuľbes má zdravotné problémy vždy koncom zimy a začiatkom jari, ale na olympiádu sa pripraví maximálne a chce v Londýne získať medailu.
Vedúci oddelenia športovej prípravy Národného športového centra (NŠC) Róbert Petriska v diskusii o tejto téme kritizoval, že Musuľbes je síce zamestnancom NŠC, ale centrum nemá na jeho prípravu žiadny dosah a nemá ani žiadne relevantné informácie o jeho zdravotnom stave. V diskusii odzneli rôznorodé názory na podporu prípravy Musuľbesa, ktorý dlhodobo pobýva v rodnom Rusku. Generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVŠ Ladislav Križan na záver diskusie odporučil hľadať v tejto veci verejný záujem na obdobie najbližšieho poldruha roka. V hlasovaní štáb súhlasil s tým, aby Musuľbes mal aj v tomto roku nárok poberať plnú podporu. Slovenský zápasnícky zväz bude musieť predložiť nový harmonogram športovej prípravy Musuľbesa, upravený po jeho absencii na nedávnych ME. Viceprezident SOV pre letné športy Ľubor Halanda dá stanovisko štábu k záležitosti Davida Musuľbesa na rokovanie výkonného výboru SOV, ktorý sa zíde už vo štvrtok 7. apríla.
Róbert Petriska tlmočil žiadosť členky SOTT Londýn 2012 plavkyne Martiny Moravcovej o ďalšie financovanie jej prípravy. Dvojnásobná strieborná olympijská medailistka zo Sydney 2000 Moravcová tiež dosiahla posledný požadovaný výsledok ešte v roku 2008, ale dôvodmi jej následnej absencie na vrcholných podujatiach sú materské povinnosti. Chce sa však pripraviť tak, aby sa aspoň v jednej disciplíne kvalifikovala na olympijské hry. Je pravdepodobné, že VV SOV sa vo štvrtok bude zaoberať aj jej záležitosťou.
V diskusii o športovej príprave na OH odzneli aj informácie z rezortných stredísk vrcholového športu. Riaditeľ Strediska štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra SR Marián Kukumberg skonštatoval, že jeho stredisko má tiež menej peňazí ako predtým a za posledných šesť rokov muselo zredukovať stav svojich zamestnancov o 30 percent (v rámci poslednej redukcie stavov zrušilo zdravotné strediská), ale vďaka nadštandardnej spolupráci so zväzmi rýchlostnej kanoistiky, vodného slalomu i streľby sa mu v týchto športoch zatiaľ darí prípravu zabezpečovať na urovni. Riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Peter Korčok uviedol, že vo VŠC v predošlých rokoch došlo k redukcii stavu zamestnancov o 53 ľudí, ale počet športovcov sa v poslednom období neznižoval. Do konca júna však na základe vnútorného auditu má byť definované, čo a v akej miere si bude môcť Ministerstvo obrany SR naďalej dovoliť financovať. Za Národné športové centrum v prítomnosti jeho nového riaditeľa Borisa Čavajdu informoval Róbert Petriska, že od roku 2006 sa počet zamestnancov NŠC zredukoval o 30 percent.
Marián Kukumberg využil prítomnosť najvyššieho štátneho úradníka pre oblasť športu Ladislava Križana, aby otvoril tému návrhu na zrušenie NŠC, resp. na zlúčenie rezortných stredísk do jedného, o ktorej sa v posledných dňoch hovorí v športovom zákulisí. Ladislav Križan reagoval, že treba sa baviť o faktoch a nie o mýtoch. Obidva uvádzané návrhy, ktoré vzišli z auditu, označil za krajné polohy. Vyjadril sa, že on nechce zrušiť NŠC, ale zatiaľ nepozná dôvody, ktoré viedli k uvedenému návrhu, keďže detailnú správu o fungovaní NŠC zatiaľ nemá. "Budem veľmi pozorne načúvať faktom a hľadať verejný záujem," prisľúbil.
Na štábe odzneli aj informácie Antidopingovej agentúry SR (ADA SR), ktoré prezentoval jej riaditeľ Miroslav Motyčík. Upozornil na pretrvávajúce problémy okolo monitoringu pobytu športovcov na účely možných kontrol a požiadal prítomných o spoluprácu v oblasti posudzovania doplnkov výživy. Informoval, že ADA SR od januára umožňuje používanie systému ADAMS aj na Slovensku, ale sú s tým stále spojené problémy, pretože Európska komisia má výhrady proti nedostatočnému zabezpečeniu údajov dôverného charakteru, zadávaných do systému. Na kritiku Richarda Galoviča, že športovci vysokej medzinárodnej výkonnosti, zaradení príslušnými medzinárodnými federáciami do systému, museli v minulosti zadávať informácie o svojom pobyte osobitne do svetovej databázy a osobitne do databázy ADA SR, Motyčík reagoval, že slovenská agentúra si vyžadovala len kópiu hlásenia zadávaného do systému ADAMS, a nie osobitné vypĺňanie vlastných formulárov.
Pokiaľ ide o organizačné zabezpečenie účasti na OH v Londýne, športový riaditeľ SOV Roman Buček informoval, že Slovenský olympijský výbor zatiaľ nemá oficiálnu informáciu z MŠVVŠ, do akej miery bude naplnený finančný plán SOTT Londýn 2012. Na účel prípravy oficiálneho oblečenia výpravy vyzval predstaviteľov zväzov, aby čo najskôr zaslali na SOV zoznam všetkých potenciálnych účastníkov OH v Londýne, ako aj všetkých členov ich sprievodu, ktorí teoreticky prichádzajú do úvahy, aj s ich mierami.
Záverečnú časť utorkového rokovania štábu využil nový generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport MŠVVŠ Ladislav Križan na to, aby sa prítomným predstavil a aby im prezentoval svoju víziu. Bývalý hráč futbalu (v juniorských časoch spoluhráč Jána Muchu či Róberta Vitteka) a futsalu sa profesne špecializoval na právo v športe. Za svoje dve hlavné priority v novej funkcii označil prípravu celistvej štátnej politiky v oblasti športu a nového komplexného zákona o športe. Vyjadril pripravenosť slušne komunikovať s každým v športovom hnutí a vypočuť si každú dotknutú stranu. Vyzval predstaviteľov športovej obce k solidarite cti, k tomu, aby veľkí pomáhali malým a aby boli zo športu vytláčaní tí neslušní. Chcel by priniesť do športového hnutia nádej a bojovať o to, aby sa pohyb ľudí stal kultúrou spoločnosti. Zmienil, že šport má dnes v povedomí verejnosti povesť oblasti, v ktorej sa netransparentne používajú peniaze.
Najbližší sa štáb SOV pre OH 2012 v Londýne zíde v septembri.