10. augusta 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/APBratislava 10. augusta (TASR) - S oživujúcou sa spotrebou slovenských domácností rastie aj dopyt ľudí po výrobkoch zo zlata a striebra. Potvrdzujú to aj údaje Puncového úradu SR, ktorý v 1. polroku tohto roka zaznamenal nárast opuncovaného tovaru z týchto kovov z hľadiska počtu kusov, ako aj z hľadiska objemu.
"Na nárast mohol pozitívne vplývať pokles ceny zlata. Pokiaľ ide o nárast opuncovaného tovaru zo striebra, tak na ten mala vplyv aj zmena hmotnostného limitu z troch gramov na dva gramy, čo súviselo s ochranou spotrebiteľských záujmov," uviedla pre TASR riaditeľka Puncového úradu SR Alena Longauerová.
Aj podľa analytikov sa pod zvýšený dopyt po tovaroch zo zlata a striebra podpísali nižšie ceny týchto kovov na svetových trhoch.
"Nie je prekvapujúce, že s klesajúcou cenou rastie dopyt klenotníkov či šperkárov na Slovensku najmä v čase, keď sa výraznejšie oživuje spotreba domácností," skonštatoval analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Dopyt domácností vo svete po šperkoch zase potvrdzujú údaje Svetovej rady pre zlato.
"V poslednom roku sa predaje zlatých šperkov zvýšili globálne o 17 %. Cena zlata je medziročne nižšia približne o 10 %, čo je pre spotrebiteľov silné lákadlo na nákup klenotov. Striebro zlacnilo za posledný rok o 9 %," priblížil analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Zároveň uviedol, že investori sa žltého kovu vlani
"zbavovali", najmä pre nízku infláciu vo svete a investovali peniaze radšej do akcií a dlhopisov. Cena kovov tak klesala. Od februára tohto roku sa však ceny zlata a striebra stabilizujú. Od začiatku roka cena zlata vzrástla o 11 % a cena striebra o takmer 8 %.
"Podporným faktorom je nielen zvyšujúci sa dopyt klenotníkov, ale i opätovný rast záujmu investorov, ktorí s obavami sledujú vývoj situácie na Ukrajine a Blízkom východe. V oboch regiónoch hrozí rozsiahly vojenský konflikt," poznamenal Tomčiak.
Investori považujú žltý kov najmä v čase kríz za bezpečnejšiu investíciu. Podľa Slavomíra Fogaša zo spoločnosti GoldSafe tak rusko-ukrajinský konflikt bude naďalej zvyšovať dopyt po týchto kovoch. Ich cena by tak mohla v nasledujúcich mesiacoch rásť.
"Ceny zlata a striebra stále ešte nedosiahli hodnoty z minulého roka, takže priestor na nárast je zaujímavý. Môže sa stať, že do konca roka to bude aj 20-% nárast, pokiaľ by sa problém s Ukrajinou vyhrotil," dodal Fogaš.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR