Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. marca 2012

Na Slovensku je rekordne nízky výskyt tuberkulózy



V roku 2011 Slovensko zaznamenalo ďalší pokles počtu ochorení na tuberkulózu. V histórii Slovenska po prvý raz klesol počet nových prípadov pod 400. Bolo ich presne 399, čo predstavuje incidenciu 7,34 na ...



Zdieľať
chripka pacient POPRAD 20. marca (WEBNOVINY) - V roku 2011 Slovensko zaznamenalo ďalší pokles počtu ochorení na tuberkulózu. V histórii Slovenska po prvý raz klesol počet nových prípadov pod 400. Bolo ich presne 399, čo predstavuje incidenciu 7,34 na 100 000 obyvateľov, informovala na tlačovej besede vo Vyšných Hágoch hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre tuberkulózu a respiračné ochorenia Eva Rozborilová.


V 337 prípadoch išlo o pľúcnu formu tuberkulózy a v 62 prípadoch o mimopľúcnu tuberkulózu. Pod 1 000 prípadov za rok sa Slovensko dostalo po prvý raz v roku 2003. Slovensko sa tak radí ku krajinám s nízkym výskytom tohto ochorenia. Tradične najvyššia incidencia je na východnom Slovensku. V Prešovskom kraji to bolo 13,96 prípadov a v Košickom 10,51 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Okrem sociálnych aspektov tu rolu zohráva aj blízkosť Ukrajiny, kde je incidencia na úrovni až 101 prípadov, v Poľsku je 23 prípadov a v Maďarsku 15 prípadov. Lepšie z okolitých krajín sú na tom Česká republika s 6,87 prípadmi a Rakúsko s 5,5 prípadmi na 100 000 obyvateľov.

Napriek tomu, že tuberkulóza je na Slovensku v posledných desaťročiach na ústupe, stále treba o tomto ochorení hovoriť. „Ľudia na toto ochorenie už úplne zabúdajú. Myslia si, že sa už nemôže nikoho týkať, lebo sme boli všetci plošne očkovaní a tuberkulóza už neexistuje,“ povedal primár I. interného oddelenia vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.

Aj pri nízkom počte prípadov ochorení na tuberkulózu nemožno podľa neho povedať, že sme tuberkulózu úplne porazili. „Treba si uvedomiť, že ak by 399 pacientov nebolo adekvátne liečených a izolovaných, tak jeden pacient s otvorenou formou tuberkulózy v priemere nakazí desať ďalších. Keby sme tých 399 neliečili, tak na budúci rok by sme mali 3 990 pacientov,“ zdôraznil Solovič.

Tuberkulóza je označovaná aj ako sociálne ochorenie, ktoré postihuje najmä ľudí z nižších spoločenských vrstiev. Nie je však výnimkou, že toto ochorenie môže dostať aj človek z bežnej populácie, stačí, ak má zhoršený zdravotný stav, znížený imunitný systém a stretne sa s masívnym a aktívnym zdrojom, ktorým je iný človek.

Lekári sa nezriedka stretávajú s tým, že ľudia zo sociálne lepších vrstiev sa za tuberkulózu hanbia a neprajú si, aby boli o tom informovaní rodinní príslušníci, čo nie je možné, keďže následne sa musia preveriť všetky kontakty postihnutého. „Ľudia sú ochotní akceptovať rakovinu pľúc, ale nie sú ochotní akceptovať vlastnú chorobu - tuberkulózu,“ dodal Solovič.

Na Slovensku podľa Soloviča nemáme „biele miesta“, ktoré by neboli pokryté odborníkom pre tuberkulózu a pľúcne choroby. Napriek tomu sa stále vyskytnú „mikroepidémie“, keď v rámci jednej rodiny či kolónie sa vyskytne ochorenie na tuberkulózu. Ako príklad uviedol osadu v Jarovniciach či Ostrovany. Napriek tomu sa vlani výskyt tuberkulózy u rómskej populácie nijako nevynímal.

Najčastejšie sa lekári vo Vyšných Hágoch stretávajú s tuberkulózou u bezdomovcov z Bratislavy, Košíc a Žiliny. Vlani z 399 pacientov chorých na tuberkulózu liečili 214 pacientov s tuberkulózou a 50 s mimopľúcnou tuberkulózou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Al-Asadova armáda dobyla ďalšie povstalecké mesto
<< predchádzajúci článok
Blíži sa tretie rokovanie o investičnej pomoci pre Samsung