Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2014

Na Slovensko sa vracia vzácny dravec



Na snímke sokol červenonohý. Prievidza, 12. augusta 2014.



Zdieľať
Na snímke sokol červenonohý. Prievidza, 12. augusta 2014. Foto: TASR/Pavol Remiaš
Bratislava 11. septembra (TASR) – Sťahovanie vtáctva je v plnom prúde, čoho dôkazom je aj sokol červenonohý. Po niekoľkých rokoch boli na území Slovenska pozorované pomerne veľké zoskupenia tohto dravca. Informovala o tom mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).


Sokol červenonohý je v súčasnosti na Slovensku považovaný za druh ohrozený vyhynutím, mimovládna organizácia zaznamenala v tomto roku len štyri hniezdne teritóriá. Z troch úspešne vyleteli mláďatá, ktoré tiež čaká náročná cesta do Afriky.

Sokoly sa, podobne ako napríklad lastovičky či sýkorky, formujú do kŕdľov a spoločne putujú krajinou. Ornitológovia na Liptove a  Turci teraz objavili tohto dravca vo významných počtoch, priblížil Roman Slobodník z RPS. "Najviac bolo napočítaných až 24 jedincov," informoval.

Monitoring sa uskutočňuje v rámci medzinárodného projektu, do ktorého sa Ochrana dravcov na Slovensku zapojila. Zameraný je na mapovanie nocovísk sokola červenonohého. Mapovanie prebieha okrem Slovenska aj v Srbsku, Maďarsku a Rumunsku v takmer 50 lokalitách. Zmyslom je získať viac informácií, nakoľko nocoviská vo všeobecnosti patria medzi najmenej prebádané oblasti vtáčej ríše.

Minulý týždeň bolo podľa Slobodníka pozorovaných celkovo až 6803 jedincov sokola červenonohého. Na Slovensku sa mapujú dve lokality. Obe nocoviská sú v týchto dňoch obsadené, ornitológovia sa pritom domnievajú, že ide o jedince z populácií, ktoré hniezdili mimo nášho územia.

"Za svoje nocoviská si vtáky vybrali tie isté vetrolamy, v ktorých počas leta odchovávali naše jedince svoje potomstvo," vysvetlila Lucia Deutschová z RPS. To podľa nej potvrdzuje, že tento druh dravca je mimoriadne konzervatívny z hľadiska výberu miesta pri hniezdení aj pri migrácii.

Mimovládna organizácia sa od roku 2012 zapojila aj do projektu LIFE+, Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline. V rámci aktivít, ktoré majú prinavrátiť tento cieľový druh do krajiny, sa v najbližších dňoch RPS chystá inštalovať do vybraných lokalít 170 búdok určených pre tohto dravca. Krajinu oživí aj výsadbou stromov, čím chce prispieť k zvýšeniu jej biodiverzity.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zvyšovanie cien elektriny znevýhodňuje investičné prostredie v SR
<< predchádzajúci článok
Zástupcovia obchodníkov sa stretli s prezidentom A. Kiskom