BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenis mal na konci roka 2007 účastníčku "výberových" 37. MS WTA Tour pre najlepšiu osmičku planéty, ale zároveň po prvý raz od úvodnej sezóny svojej samostatnosti je bez muža v hornej stovke renkingu. "Zažili sme síce už aj úspešnejšie roky, ale tento bol tiež dobrý, hoci mohol byť ešte lepší," povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška. Pridal aj nenápadnejšie, ale situáciu bližšie a presnejšie popisujúce vyhlásenie vypovedajúce o terajšom a zrejme i črtajúcom sa rozložení síl: "Som presvedčený, že všetky členky Národného tenisového centra majú potenciál na prienik do Top 100 svetového renkingu. U chlapcov je to síce o čosi zložitejšie, ale verím, že jednému-dvom sa to tiež podarí." Dievčat je pritom začlenených do systému NTC osem, raz toľko ako chlapcov .
Návrat do pohody a Top 10
Jednoznačne najžiarivejšou hviezdou bieleho športu v SR je momentálne Daniela Hantuchová.
Dvadsaťštyriročná popradská rodáčka zažila svoju zatiaľ najúspešnejšiu sezónu. Bývalá päťka renkingu sa predbežne aspoň vrátila do singlového Top 10, silvestrovať bude ako deviatka dlhodobého počítačového poradia WTA Tour a vďaka horlivej jeseni si po piatich rokoch vybojovala svoj druhý postup na koncoročný šampionát. V Madride jej však ani triumf nad svetovou dvojkou Ruskou Svetlanou Kuznecovovou už nestačil na postup zo základnej skupiny do semifinále. Držiteľka kompletnej grandslamovej zbierky z miešanej štvorhry sa premiérovo prehupla cez hranicu 50 víťazných singlových duelov (napokon aj s Pohárom federácie 54-28) a 1 milióna USD zisku (1 166 112 dolárov). Emotívnym vrcholom bol jej wimbledonský súboj s kŕčmi takmer paralyzovanou Američankou Serenou Williamsovou, ktorú napokon živou vodou pokropil a zachránil dážď.
V tucte prípadov sa Hantuchová dostala aspoň do štvrťfinále, deväťkrát bola až v semifinále, z toho sa štyri razy prebila do finále a polovicu účastí v rozhodujúcich súbojoch pretavila na triumf. V marci po piatich rokoch uspela na "jednotkovom" turnaji v kalifornskom Indian Wells a v októbri sa dobytím titulu v Linzi vlastnými silami kvalifikovala do Madridu, kde jej však chýbali sily a výkon limitovali aj vleklé problémy s pätou pravej nohy. Zázračným receptom držiteľky Fedcupu i Hopmanovho pohára sa zdá byť spolupráca s barcelonskou Akadémiou Sanchez/Casal, konkrétnejšie s koučom Angelom Gimenezom. Zaklínadlom sa stala uvoľnenosť a vystavovanie seba samej menšiemu tlaku: "Tajomstvo asi spočíva v tom, že som sa naučila akceptovať svoje chyby a prehry nielen na dvorci, ale aj v živote." Modus operandi pre rok 2008 spočíva v zredukovaní programu nielen o štvorhru vnímanú už iba ako občasné spestrenie. V tomto smere sú, pochopiteľne, významnou výnimkou OH: Slovensko disponuje pre Peking mimoriadne sľubným párom.
Hrbatého zvláštna a ubolená sezóna
Pozíciu slovenskej jednotky roka obhájil aj Dominik Hrbatý. Už ako 7-násobný laureát otvorene skonštatoval: "Bola to zvláštna a ubolená sezóna. Pol roka som bol zranený, pol roka chromý. Nič zázračné. Už by bolo načase, aby ma niekto z mladých začal naháňať. Získať takýto titul s renkingom 135, to je trochu až hanba." Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan podstúpil 4. septembra operáciu dlhodobo problémového lakťa pravej ruky. Z novoročného 21. miesta klesol na 136. pozíciu, len tri priečky nad napredujúceho Lukáša Lacka. Na hlavnom okruhu ATP si Hrbatý v tejto sezóne - zjavne limitovaný zdravím - nepripísal ani 10 úspechov. Deväť triumfov dáva aj s dvoma challengerovými a jedným daviscupovým jeho suverénne najhoršiu singlovú bilanciu od sezóny 1996.
Držiteľ 6 titulov vo dvojhre v decembri bol už v plnej príprave - medzičasom bez kooperácie s koučom Tiborom Tóthom - na comeback a možné predĺženie svojej úctyhodnej série 44 účinkovaní v hlavnej súťaži na grandslamových podujatiach bez prerušenia. Napokon sa však objavili ťažkosti aj s pravým ramenom, ktoré si vynútili druhý, drobnejší, chirurický zákrok a odklad návratu na marec. Hrbatý v apríli v Macedónsku prekonal národné maximum Karola Kučeru v počte absolvovaných zápasov v Davisovom pohári: má ich na konte 52, z nich 30 víťazných. V júni na košickej exhibícii Kučeru zdolal 6:4, 6:3. Inokedy cestoval na východ republiky bez zaváhania vlakom, a to na zápas extraligy družstiev. Na tomto fóre sa neošíval hrať pred 15 divákmi bez rozhodcov či zberačov, pozametať si kurt a trpezlivo čakať na pripevnenie uvoľnenej plastovej základnej čiary. Civilnosť má jeho meno, hoci sa z recesie raz odel aj do uniformy.
Cibulkovej skok, Lackov progres, deblové stálice, Beck is "back"
O jednu športovú generáciu za Hantuchovou je obrovským prísľubom Dominika Cibulková. Osemnásťročná piešťanská rodáčka začala sezónu trojsetovou prehrou v Aucklande práve s Hantuchovou ako 153. v renkingu. Odvtedy nakukla do hornej päťdesiatky a momentálne figuruje na 51. mieste. V marci nadviazala spoluprácu s trénerom Vladimírom Pláteníkom, v apríli zaujala bratislavským fedcupovým vzdorovaním Češke Nicole Vaidišovej (revanšovala sa jej nedávno na exhibícii v Čile) a v júli si vyslúžila absolutórium - hoci opäť nezvíťazila - za košické heroické uťahanie svetovej trojky Srbky Jeleny Jankovičovej. V septembri sa Cibulková v čínskom Guangžu premiérovo prebojovala do semifinále na okruhu WTA. Víťazka ITF Ritro Slovak Open 2006 okrem toho bola vo štvrťfinále v Prahe a Štokholme. Na Roland Garros prenikla z kvalifikácie medzi 32 najlepších.
Za Cibulkovou dlho nič, pretože Jarmila Gajdošová zamierila pod austrálsku vlajku, Martina Suchá po rekondično-motivačnej prestávke začala nevýrazne a hladkosť prechodu finalistky wimbledonskej dvojhry dievčat 2006 Magdalény Rybárikovej medzi seniorky pribrzdili rôzne zdravotné problémy i hľadanie vhodného modelu prípravy. Na deblovej scéne, ktorú nútene preferuje pre chronické ťažkosti s kolenami, je stálicou 33-ročná veteránka Janette Husárová, 20-násobná účastníčka duelov v Pohári federácie. V uplynulej sezóne získala táto deblová majsterka sveta WTA Tour 2002 tituly v Aucklande po boku Argentínčanky Paoly Suarezovej i v Luxemburgu s Češkou Ivetou Benešovou. Celkovo ich má na konte 23. Hľadá si stabilnú partnerku a uvažovala aj o konci kariéry, ale olympijské hry sú pre niekdajšiu svetovú trojku vo štvorhre (teraz 24. pozícia) veľkým lákadlom.
Dva deblové úspechy na hlavnom okruhu ATP zaznamenal aj Michal Mertiňák, 54. v párovom renkingu. V chorvátskom Umagu dominoval s Čechom Lukášom Dlouhým, v Bukurešti ťažil z kooperácie s Rakúšanom Oliverom Marachom. Paralela s Husárovou spočíva aj v tom, že 28-ročný rodák z Považskej Bystrice nemá vo štvorhre stabilného partnera a nenechal sa zraziť na kolena štrajkujúcimi kolenami, najmä ľavým. Vo dvojhre sa nielen triumfom na challengeri v dánskom Koldingu prihlásil o slovo 20-ročný Piešťanec Lukáš Lacko. Ľavákovi chýbali pozitívne výstrelky, ale aj negatívne - striedmosťou pripomína práve Mertiňáka. V rebríčku v roku 2007 Lacko poskočil o takmer 100 miest z 231. pozície na 139. priečku. Víťaz juniorky na Roland Garros 2006 Martin Kližan zjavne patrí k prchkejším typom a potrebuje nadobudnúť mentálnu stabilitu i odolnosť. Filip Polášek a Igor Zelenay sa mimo hlavnej pozornosti interesantne dvíhajú vo štvorhre.
Dovetkom, azda však nie uzavretou kapitolou, je účinkovanie Karola Becka. Niekdajší 36. muž renkingu od svojho novembrového návratu po dvojročnom treste za doping zvíťazil v decembri na malom turnaji rangu ITF Futures v Opave. Až budúca sezóna ukáže, či si 25-ročný Zvolenčan vytvorí dostatočný nadhľad, a to nielen rebríčkovým postavením opäť niekde hore.
Tímy presne tam, kde boli vlani
Slovensko bez Hrbatého, Kučeru a Becka z predvlaňajšieho slávneho prehralo v daviscupovej baráži o svetovú skupinu s podceňovanou Kórejskou republikou, hoci nemuselo cestovať cez pol zemegule a ázijským súperom nasypalo pod nohy ich neobľúbenú antuku. "Stále sme jednoznačne najlepší v rámci štátov s členskou základňou okolo 4000-5000 hráčov. Ťažko očakávať, že každý rok budeme preskakovať súperov so stotisícovými číslami, ako sa nám to podarilo v Davisovom pohári v roku 2005," upozornil generálny sekretár zväzu I. Moška. "Sme tam, kde sme boli a kam momentálne asi patríme," skonštatoval kapitán tímu Miloslav Mečíř. Žreb je pritom pretrvávajúco priaznivý. Po aprílovom Macedónsku sa tentoraz Slováci, ôsmi v renkingu krajín, budú vyhýbať hrozbe II. euroafrickej zóny proti Gruzínsku, 33. v hodnotení. Zatiaľ nebolo stanovené, kde konkrétne sa v apríli pokúsia využiť výhodu domáceho prostredia.
Tam, kde boli na začiatku sezóny 2007, sú aj ženy v Pohári federácie, teda v II. svetovej skupine, a to doslova i obrazne. Bratislavská prehra 0:5 s Českom bola vzhľadom na trojsetovosť prvých troch zápasov prehnane krutá, ale mala svoju renkingovú logiku. Košický triumf 4:1 nad Srbskom, ktoré má tretiu a štvrtú hráčku sveta, sa rovnal malému zázraku a potvrdil, že tenisovým súpereniam reprezentačných družstiev často chýba práve logika tak veľmi, ako balkánskemu protivníkovi v Steel Arene v "hokejovej" atmosfére chýbala zranená Ana Ivanovičová a pripravenejšia Jankovičová. Šanca revanšovať sa Vaidišovej, Šafářovej a spol. nastane vo februári v Brne a dostal ju napokon aj kapitán Mojmír Mihal, ktorý po súboji s ČR priznal komunikačnú chybu v zložitej náhlej zákulisnej situácii a ospravedlnil sa.
Na Hopmanovom pohári (neoficiálne MS miešaných družstiev ITF) i Svetovom pohári tímov (neoficiálne MS ATP mužov) Slováci chýbali, hoci obe tieto súťaže v nedávnej minulosti vyhrali.
K. Kučová si podmanila New York, Juhászová Európu
Na mládežníckom fóre extrémne zarezonovalo víťazstvo 17-ročnej Bratislavčanky Kristíny Kučovej vo dvojhre dievčat na US Open v New Yorku. Spolu s Klaudiou Boczovou a Lenkou Juríkovou boli strieborné na letných ME tímov do 18 rokov - Reina/Soisbault Cupe. Štrnásťročná Komárňanka Vivien Juhászová sa stala kontinentálnou Hráčkou roka 2007 podľa Tennis Europe (TE) vo svojej vekovej kategórii, prepracovala sa na čelo koncoročného rebríčka TE Junior Tour, bola oporou družstva bronzového na MS i ME "14" a sama skončila na európskom šampionáte na druhom mieste. Finalista Europe Junior Masters do 14 rokov Filip Horanský a Adrian Partl triumfovali na individuálnych ME "14" vo štvorhre. K vyzdvihovaným nádejám patrí Róbert Gašparetz.
Tatra banka Open challengerom roka
Slovenský tenis sa v uplynulom roku dočkal aj zriadenia Siene slávy STZ. Inaugurovali ju 18. apríla v bratislavskom Primaciálnom paláci pri príležitosti fedcupového stretnutia Slovensko - Česko. Prvými dvanástimi členmi sa stali in memoriam Juraj Bartoš, Ladislav Hecht, Jozef Jedľovský, Ľudovít Kozár a Ferdinand Vrba a ďalej v abecednom poradí Karina Cíleková-Habšudová, Ján Krajčík, Ivan Lichner, Miloslav Mečíř, Boris Okánik, Karol Šafárik a Radka Zrubáková. Ďalšími troma uvedenými významnými osobnosťami avizovane budú Eugen Klimo, Ján Ležovič a Marián Vajda. Ten v roku 2007 vynikol ako kouč Srba Novaka Djokoviča, aktuálne svetovej trojky.
Slovenský tenis sa blysol aj svojími organizačno-hostiteľskými schopnosťami. Novembrový bratislavský tenisový turnaj mužov Tatra banka Open bol zvolený za celosvetovo najlepšie podujatie roka na okruhu ATP Challenger Series. "Tatra banku" vyhral Talian Simone Bolelli, ITF Ritro Slovak Open Nemka Tatjana Maleková. Obe podujatia však svojou športovou príťažlivosťou podliezli vlastnú latku. Špecifickým úspechom bolo účinkovanie rozhodcu Martina Babíka na Masters Cupe v Šanghaji. Slovenská pošta v apríli uviedla do obehu známku Tenis. Cenina má hodnotu 16 Sk, rozmery 34x27 mm, vyšla v náklade 500 000 kusov a vytlačili ju technikou ofsetu. Autorom výtvarného návrhu známky, obálky prvého dňa i nálepného listu bol akademický maliar Igor Piačka a rytcom Juraj Vitek.
SITA