Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. júla 2013

Na Sĺňave radi lovia rybári i kormorány



Piešťanská vodná nádrž Sĺňava prináša radosť a úžitok už vyše päť desaťročí.



Zdieľať
Piešťany 21. júla (TASR) – Piešťanská vodná nádrž Sĺňava prináša radosť a úžitok už vyše päť desaťročí.

Vodná nádrž Sĺňava. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Okrem vodohospodárov a energetického priemyslu, pre ktorých potreby koncom 60. rokov bola vybudovaná, z jej existencie ťažia vo svoj prospech aj rôzne skupiny obyvateľstva. Sú to športovci, využívajúci nádrž na vodné lyžovanie či plavbu na rôznych typoch lodí, sú to tiež rekreační cyklisti, bežci či korčuliari, ktorí jazdia okolo Sĺňavy po jej hrádzi. A sú to tiež rybári, ktorí Sĺňavu "objavili" hneď, ako bolo možné. Na jej breh sa vracajú každý rok a ich počet sa neznižuje. Skôr naopak.

Rybársky "tlak", ako to nazýva predseda Miestnej organizácie (MO) Slovenského rybárskeho zväzu v Piešťanoch Martin Lipka, silnie. "Vlani sme zaevidovali 20.000 návštev. Keďže sa v roku loví v podstate ani šesť mesiacov, ide aj o niekoľko sto za deň," povedal pre TASR. Loviť ryby chodia nielen Piešťanci a rybári z blízkeho okolia, pri hrádzi bývajú pravidelne zaparkované autá od Bratislavy, Nitry, Senice či Partizánskeho. Sĺňava ponúka podľa jeho slov všetky druhy nížinných rýb, dajú sa chytiť kapry, šťuky, pleskáče, zubáče, sumce, nosále, mreny.

Kormorán, ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník
"Je to dobrý revír, k čomu prispieva aj starostlivosť rybárskeho zväzu, ryby tam prospievajú," konštatoval Lipka. Štatistika MO za rok 2012 jeho slová podporuje, iba piešťanskí rybári vylovili spolu štyri tony kaprov.

Breh Sĺňavy je dlhý do 11 kilometrov, loviť sa dá zhruba na 80 percentách. Niektoré miesta sú medzi rybármi vychytené, niekde, ako Ratnovská zátoka, za tzv. Kubánovou výsadbou a na Vtáčom ostrove, je z rôznych príčin rybolov zakázaný. Sĺňava je chráneným územím európskeho významu v zozname Natura 2000 s ochranou vtáctva 3. a 4. stupňa. To sa príliš nepozdáva práve rybárom. Majú na to viacero dôvodov.

"Zdá sa nám, že taký vysoký stupeň ochrany tam, kde je veľký výskyt ľudí, je dosť nezmyselný. Okrem toho máme ťažké srdce na vtáčkarskú loby, lebo ak sa má chrániť príroda, tak komplexne, nie iba to, čo vidíme, ale aj to, čo je pod vodou," povedal Lipka. Ochrana vtáctva na lokalite má podľa jeho slov aj podobu vysokého počtu kormoránov, ktorí ničia populáciu rýb. "V bežnom roku sa vyskytuje od novembra do marca na Sĺňave aj 500-600 kusov kormoránov. Jeden vták skonzumuje za deň 500 až 700 gramov rýb, keď sa to vynásobí a spočíta, sú to pre nás veľké škody. Rokovania prebiehajú, ale nám populácia niektorých rýb klesá. Toto však nie je problémom iba v Piešťanoch," uviedol Lipka.

Napriek tomu rybári Sĺňavu obľubujú, MO v Piešťanoch má 1080 dospelých a okolo 200 členov do 18 rokov. Medzi nimi je aj najstarší, 94-ročný Michal Mikláš. "Viem, že ešte vlani rybárčil," konštatoval Lipka. V členskej základni je aktuálne 36 žien. Byť rybárkou sa v Piešťanoch oplatí, ženy majú odklepnuté nižšie členské poplatky a nemajú ani brigádnickú povinnosť. Tú si odrábajú členovia na brehoch nielen Sĺňavy, ale aj v iných revíroch MO. Na ochranu poriadku a zákona majú v Piešťanoch 15-člennú rybársku stráž, ktorá dohliada na to, aby lovil iba ten, kto má povolenku. "Vlani sme riešili asi 20 priestupkov. Niečo skončilo aj na súde s podmienečným trestom," informoval predseda MO. Sú to podľa neho skôr výnimky, 99 percent rybárov sa správa normálne a ctí reguly.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ako sa opáliť krásne a zároveň bezpečne
<< predchádzajúci článok
Násilnosti na predmestí Paríža pokračovali, zhorelo 20 áut