15. septembra 2015
Na snímke veriaci počas sv. omše v rámci národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2015 v Šaštín-Stráže. Foto: TASR/Lukáš GrinajŠaštín-Stráže 15. septembra (TASR) - Národná púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne vyvrcholila dnes slávnostnou svätou omšou. V preplnenom parku Baziliky Sedembolestnej Panny Márie boli prítomní okrem slovenských a zahraničných biskupov prezident SR Andrej Kiska a ďalší predstavitelia politického a spoločenského života. Na omšu prišlo 30.000 pútnikov. Potvrdil to správca baziliky don Ján Čverčko.
Ako povedal, putovanie už má viac ako 450-ročnú tradíciu.
„Minulý rok, keď sme si pripomenuli 450. výročie prvého zázraku - príhovoru Panny Márie v Šaštíne, a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, sme privítali 50.000 ľudí,“ konštatoval s tým, že je rád, že tradícia pokračuje. Od začiatku roka do Baziliky prišlo viac ako 100 organizovaných pútí, to znamená, že záujem o uzdravenie rodiny sa zvyšuje.
Na snímke arcibiskup Cyril Vasiľ (uprostred), kancelár Kongregácie pre východné cirkvi vo Vatikáne, počas sv. omše v rámci národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra 2015 v Šaštín-Stráže. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Podľa slov hlavného kazateľa, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi, arcibiskupa Cyrila Vasiľa Mariánska púť je tradičnou púťou slovenských katolíckych veriacich a končí obdobie púťových slávností.
„Som vďačný za pozvanie, ktoré som dostal už po druhý raz behom posledných dvoch-troch rokov. Je to pre mňa veľká radosť a česť sa stretnúť s mojimi bratmi biskupmi, ktorí prichádzajú spoločne prosiť Božiu matku. Chcem sa poďakovať za vytvorenie príjemnej pútnickej atmosféry, ktorá charakterizovala toto stretnutie,“ uviedol.
Arcibiskup v homílii zosumarizoval aktuálne otázky a problémy dnešného Slovenska. V siedmich bodoch okrem iného hovoril o absencii autority v rodine a spoločnosti, o chybách súdnictva.
„V šiestom bode som sa zaoberal súčasnou migráciou. Táto otázka je mediálne prežívaná, nakoľko väčšina ľudí situáciu pozná len z televízie, rozhlasu a novín. Preto sa treba problematike venovať obozretne, aby sa predišlo vytváraniu hystérie," zdôraznil.
Šaštín je starobylým pútnickým miestom. Začiatky pútnictva sa spájajú s rokom 1564, v ktorom nechala zhotoviť Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Bakičová mala s manželom spory, ktoré vyvrcholili tým, že ju na jednej spoločnej ceste nechal vyhodiť z koča. Angelika prosila o pomoc za obrátenie a uzdravenie vzťahov s manželom práve Sedembolestnú. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá dodnes stojí v Šaštíne.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR