Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. novembra 2011

Na referende v Beladiciach je účasť zatiaľ nízka



Obyvatelia Beladíc v okrese Zlaté Moravce dnes v referende rozhodujú o zmene názvu obce na Chrašťany – Beladice. Účasť je zatiaľ nízka, dopoludnia prišlo okolo 35 ľudí z celkového počtu 1271 ...



Zdieľať
referendum beladice BELADICE 12. novembra (WEBNOVINY) – Obyvatelia Beladíc v okrese Zlaté Moravce dnes v referende rozhodujú o zmene názvu obce na Chrašťany – Beladice. Účasť je zatiaľ nízka, dopoludnia prišlo okolo 35 ľudí z celkového počtu 1271 oprávnených voličov.


„Chodia väčšinou dôchodcovia, pod 30 rokov zatiaľ nebol nikto. Môj odhad je, že referendum neprejde, pretože sa ho nezúčastní dostatočný počet občanov,“ povedal predseda referendovej komisie Michal Homola. Aby bolo referendum platné, musí sa ho zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov. Obyvatelia môžu svoj názor vyjadriť do 20:00.

Zmenu názvu obce iniciujú obyvatelia najväčšej časti dediny, ktorí cez leto zorganizovali petíciu za vypísanie referenda. Vyzbierali 400 podpisov. Beladice sa skladajú zo štyroch častí – Beladice, Veľké Chrašťany, Malé Chrašťany a Pustý Chotár. Názov Beladice dedina používa od 1. januára 1976.

Člen volebnej komisie Alfred Boďo si myslí, že Chrašťanom sa vtedy stala veľká neprávosť. „V katastri obce Veľké Chrašťany je farský kostol, fara, obecný úrad, pošta, ihrisko aj kultúrny dom,“ vyzdvihol.

Člen petičného výboru Mário Žáčik hovorí, že obec Chrašťany má hlbokú históriu aj kultúrne tradície, čo by sa malo odzrkadľovať aj v oficiálnom názve dediny. „Formu referenda sme vnímali ako možnosť dialógu medzi občanmi. Účasť zrejme nebude vysoká, avšak referendum má ukázať občanom, že sa nemusia báť prísť vyjadriť svoje názory,“ myslí si Žáčik. Už v 90-tych rokoch sa zmenou názvu obce zaoberali obecní poslanci, no neschválili ju.

Poslankyňa Iveta Homolová pokladá referendum za vyhadzovanie obecných peňazí. „Prečo nás zas dávajú do protismeru, veď koľko rokov nám trvalo, kým sme sa dali dokopy. Aj keď ide len o názov obce, ale starší obyvatelia Chrašťan a Beladíc sa do seba púšťajú,“ povedala.

Obyvateľka časti Pustý Chotár Ľubica Slováková si myslí, že Chrašťania mali za zmenu názvu obce bojovať hneď po revolúcii a nie až po vyše 30-tich rokoch. „Vymeniť by bolo treba tabule aj všetky doklady. Predstavte si živnostníka, ktorý má razítka, hlavičkové papiere, faktúry – všetko si bude musieť prerobiť,“ poukázala.

Podľa nej je na zmenu nevhodná doba, pretože obce sú na tom finančne zle a už referendum stálo obec peniaze. Navyše, obyvatelia majú jednotlivé časti obce zapísané vo svojich občianskych preukazoch, zdôraznila. Chrašťania tam majú napísané Beladice – Chrašťany.

Petičný výbor vhadzoval pred referendom obyvateľom do schránok leták, kde sa okrem iných vyjadruje v prospech zmeny názvu obce aj sídelný kanonik Nitrianskeho biskupstva a kapituly Ján Pristač. Podľa jeho slov siaha história farnosti v Chrašťanoch až do roku 1226.

„Bolo by veľmi ublížené obci Chrašťany, ak by svoju stáročnú tradíciu stratila a to len mocenským zásahom bývalej vládnej moci,“ adresoval obyvateľom. Starosta Miroslav Lisý sa netají tým, že je proti zmene názvu obce a dúfa, že na referendum príde čo najmenej ľudí.

Chyba sa podľa neho spravila pred 35-timi rokmi pri pomenovaní obce, podľa neho za to mali Chrašťania bojovať vtedy. Teraz by to stálo veľa peňazí, ktoré obec nemá, povedal Lisý. Ľudí vyburcovalo to, že pri birmovke cez leto farár povedal Farnosť Beladice a nie Farnosť Beladice - Veľké Chrašťany. Chrašťanov sa to dotklo.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenských ženistov ocenil veliteľ základne v Kandaháre
<< predchádzajúci článok
Súdne pojednávanie s nórskym masovým vrahom bude verejné