Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2015

Na požiare upozorní kamerový systém, ochráni 750.000 hektárov lesa



Lesy SR, štátny podnik, Banská Bystrica, pripravuje realizáciu automatizovaného stacionárneho kamerového systému na včasnú detekciu lesných požiarov, ktorý by mal ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Teraz.TV
Banská Bystrica 11. júna (TASR) – Lesy SR, štátny podnik, Banská Bystrica, pripravuje realizáciu automatizovaného stacionárneho kamerového systému na včasnú detekciu lesných požiarov, ktorý by mal pokryť približne 750.000 hektárov lesných pozemkov v najohrozenejších oblastiach. TASR o tom dnes informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.


Lesné požiare každoročne spôsobujú priame škody na porastoch rádovo v státisícoch eur, pričom škody na životnom prostredí a zdraví či životoch občanov sú nevyčísliteľné. Projekt má byť financovaný z Programu rozvoja vidieka a vlastných prostriedkov podniku.

"Automatizovaný stacionárny detekčný systém (ASDS) pre včasnú detekciu lesných požiarov bude slúžiť nielen podniku Lesy SR, ale aj ostatným vlastníkom lesov. Včasné zachytenie vznikajúcich požiarov zabráni ich rozšíreniu, vzniku veľkých škôd a ochráni najmä občanov," priblížil poverený generálny riaditeľ Lesov SR Peter Morong.

Ako pripomenul, pri jednom z najväčších lesných požiarov v katastrálnom území obce Hrabušice, okres Spišská Nová Ves, 23. októbra roku 2000 zahynulo šesť ľudí. Tento požiar na ploche 67 hektárov spôsobil škodu vo výške takmer 12,2 milióna eur.

"Najmä v jarnom období a v čase dlhotrvajúceho sucha sa zvyšuje nebezpečenstvo vzniku lesných požiarov. Väčšina požiarov súvisí s neopatrnosťou ľudí či podceňovaním nebezpečenstva pri vypaľovaní trávnatých porastov, kríkov a zakladaní ohňov v prírode," doplnila hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová.

Ako dodala, vlani vzniklo v rezorte lesníctva 194 požiarov, pri ktorých jedna osoba prišla o život a jedna utrpela zranenie.

Riziko vzniku lesných požiarov sa podstatne zvýšilo najmä veternými kalamitami z rokov 2004 a 2014 a následnými podkôrnikovými kalamitami. Pre monitoring pomocou ASDS budú vybrané oblasti, ktoré patria do území najviac ohrozených rizikom vzniku požiaru, a tiež tie, ktoré sú významné z hľadiska ochrany prírody a krajiny.

Podľa hovorcu Lesov SR k najrozsiahlejším požiarom vo Vysokých Tatrách od založenia národného parku patrí ten z júna 2005, ktorý zasiahol 250 hektárov kalamitnej plochy a lesov. Škody na dreve, ktoré požiar spôsobil, odhadli na 531.000 eur. Spoločenská hodnota biotopov na postihnutom území je vyčíslená na 50 miliónov eur.

Ako konštatoval Rezek, ASDS za približne 28 miliónov eur by mal byť spustený do prevádzky do konca budúceho roka. Predpokladá inštaláciu niekoľkých stoviek kamier snímajúcich vo viditeľnom aj infračervenom spektre ich nepretržitú prevádzku a automatické vyhodnocovanie dát. Systém rozpozná, napríklad, požiar s rozlohou 5 x 10 metrov vo vzdialenosti päť kilometrov od kamery do ôsmich minút. Umožní presnú identifikáciu miesta požiaru a efektívnu navigáciu jednotiek HaZZ. Pre hasičov je totiž pri vzniku požiaru najdôležitejšia jeho včasná detekcia v priebehu niekoľkých minút, aby sa zamedzilo voľnému šíreniu ohňa na veľké plochy.





ekc ed





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najpredávanejším autom v máji na Slovensku bola nová Škoda Fabia
<< predchádzajúci článok
Po konzumácii domácky vyrobeného džinu zomrelo v Nigérii už 66 ľudí