Na Pohode bol záujem o testovanie množstva alkoholu v krvi
Ak už ľudia pijú, tak nech pijú tak, aby im to nerobilo problémy a an i ich okoliu. S týmto mottom prišli pracovníci Centra pre liečbu drogových závislostí - Inštitútu drogových závislostí ...
BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) - Ak už ľudia pijú, tak nech pijú tak, aby im to nerobilo problémy a an i ich okoliu. S týmto mottom prišli pracovníci Centra pre liečbu drogových závislostí - Inštitútu drogových závislostí (CPLDZ - IDZ) v Bratislave na tohtoročný trenčiansky festival Pohoda. Svoj stánok tam otvorili už po piaty raz. V tomto roku, podobne ako v predchádzajúcom, testovali triezvosť ľudí a robili medzi nimi osvetu.
"Je to jedna z ciest, ako redukovať problémy hlavne u vodičov, aby zbytočne nedochádzalo k nehodám pod vplyvom alkoholu, aby neriadili pod jeho vplyvom a aby nedostávali pokuty," povedal riaditeľ CPLDZ v Bratislave Ľubomír Okruhlica. Podľa neho sa takýmto testovaním zabráni problémom spojených s alkoholom. Testovania sa počas dvoch dní festivalu zúčastnilo 830 účastníkov. Spolu však pracovníci CPLDZ urobili 857 testovaní, keďže niektorí účastníci sa dali otestovať viackrát. "Záujem o testovanie bol značný," povedal vedúci IDZ Imrich Šteliar a dodal, že merali obsah alkoholu v dychu a tieto hodnoty priamo na mieste prepočítavali na jeho množstvo v krvi. "Robili sa stručné záznamy z tohto merania - stručná identifikácia a nameraná hodnota," informoval o testovaní Šteliar. Tí, ktorí boli triezvi, dostali od pracovníkov Centra žltý gumový náramok s nápisom "Pohoda je, keď nie si závislý", o ktorý vraj bol zo strany účastníkov festivalu veľký záujem.
Centrum pre liečbu drogových závislostí zverejnil výsledky prieskumu z festivalu Pohoda vo svetle alkoholovej politiky.
Autor: Martina Kriková
"V prvý deň festivalu sme otestovali 273, v druhý 557 ľudí. Vzorku tvorilo 555 mužov a 275 žien," povedala výskumná pracovníčka CPLDZ Silvia Slezáková. Podľa nej bola motivácia účastníkov nechať sa otestovať rôzna. "Či už to bola skutočná potreba skúšky, alebo len zvedavosť," uviedla Slezáková, podľa ktorej sa dali testovať aj ľudia, ktorí "pretekali" v pití alkoholu. Najviac, takmer pätina testovaných bola z Bratislavy. Nasledovali Trenčania, 11 percent, a Trnavčania s piatimi percentami. "Cudzincov bolo 36 - z Českej republiky, Anglicka, Austrálie, Kanady a Rakúska," dodala Slezáková. S nula promile sa môže pochváliť až 46 percent testovaných," uviedla pracovníčka CPLDZ. Priemerná hodnota nameraného alkoholu v krvi bola 0,4 promile, maximum 3,5 promile, dodala. Priemerný vek respondentov bol 24 rokov. V testovanej vzorke sa vyskytli aj tzv. falošne pozitívne hodnoty, ktoré namerali u ľudí, ktorí zjedli viacej ovocia, pili sladený čaj alebo sa dali otestovať po umytí zubov.
Testovanie využili hlavne šoféri, ktorí boli na Pohode. Tí sa dali otestovať ešte v nedeľu pred odchodom, aj keď sa festival oficiálne skončil v sobotu večer. "Účastníci, ktorí vypili rovnaké množstvo alkoholu v rovnaký čas, mali rôzne hodnoty. Pritom to boli rovnako fyziognomicky stavaní ľudia. Je to dané tým, že každý má iný metabolizmus," povedala Slezáková. Ak poslanci schvália nový cestný zákon vrátený prezidentom do parlamentu na opätovné prerokovanie, bude u šoférov prípustné 0,2 promile alkoholu v krvi počas jazdy. Práve do tohto limitu spadalo 64 percent testovaných. Doteraz u nás platí nulová tolerancia. "Len málo účastníkov dokázalo odhadnúť mieru alkoholu v krvi vzhľadom na množstvo, ktoré vypili," skonštatoval Šteliar. Podľa neho si to viacerí uvedomili a správali sa zodpovedne. "Prestali včas piť, vyspali sa, pili nealkoholické nápoje alebo nepili na lačno," dodal vedúci IDZ.
SITA