Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. marca 2010

Na podanie kandidátok pre voľby už len pár dní



Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov v júnových parlamentných voľbách majú už len niekoľko dní na podanie kandidačných ...



Zdieľať
Foto: ilustračné foto SITA/Michal Burza


BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) - Politické subjekty, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov v júnových parlamentných voľbách majú už len niekoľko dní na podanie kandidačných listín. Prejaviť svoj záujem o kandidovanie v parlamentných voľbách musia do polnoci v nedeľu 14. marca. Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do Národnej rady SR Lívia Škultétyová, politické subjekty - strany, hnutia a koalície - musia predložiť zapisovateľovi ÚVK kandidačnú listinu so všetkými náležitosťami, ktoré určuje zákon, a tiež potvrdenie o zložení volebnej kaucie vo výške 16 596 eur.

Ústredná volebná komisia pre voľby do NR SR, ktorej prvé zasadnutie má najneskôr v piatok 19. marca zvolať predseda vlády, následne kandidačné listiny zaregistruje najneskôr do 3. apríla. Keďže tento dátum pripadá na veľkonočné sviatky, dá sa očakávať, že registrácia bude skôr. Politické subjekty, ktoré ÚVK nezaregistruje majú podľa zákona tri dni na to, aby sa odvolali na Najvyššom súde SR. Kandidatúra sa dá stiahnuť späť do 48 hodín pred voľbami.

Volebnú kauciu uhrádzajú politické subjekty na účet zriadený ministerstvom vnútra. Ministerstvo vráti uhradenú kauciu do jedného mesiaca po vyhlásení výsledku volieb, ak politická strana alebo koalícia získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.

Kandidujúce politické subjekty musia najneskôr 14. marca delegovať jedného člena a jedného náhradníka do Ústrednej volebnej komisie. Prvé zasadanie ÚVK sa následne uskutoční najneskôr 19. marca. Do obvodných volebných komisií musia kandidujúce politické subjekty určiť svojich zástupcov do 18. apríla a komisie po prvý raz zasadnú najneskôr 40 dní pred dňom volieb, teda 3. mája. Rovnako, najneskôr do 18. apríla musia strany, hnutia či politické koalície určiť svojich zástupcov aj v okrskových volebných komisiách a tie taktiež musia zasadnúť po prvýkrát najneskôr 3. mája.

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) budú 12. júna. V poradí siedme parlamentné voľby od roku 1989 vyhlásil predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) 1. februára. Hlasovať v parlamentných voľbách môžu len občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Ak si voliči pred voľbami vybavia voličský preukaz, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti, nielen v mieste bydliska. Vo voľbách do NR SR sa dá hlasovať aj zo zahraničia. Toto právo majú voliči, čo nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi SR. Voliť zo zahraničia poštou majú právo aj občania SR s trvalým pobytom v SR, ktorí budú počas volieb v zahraničí a vopred o voľbu poštou požiadajú obec, v ktorej majú trvalý pobyt. Voliť sa bude dať aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. Aj tu platí, že treba voliť v mieste trvalého bydliska, ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.

Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR a oficiálne ich zverejní ÚVK, ktorá dohliada na organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. Ústredná volebná komisia tiež preskúma a registruje kandidačné listiny politických subjektov, ktoré sa vo voľbách budú uchádzať o hlasy voličov. Dohliada aj na nižšie volebné komisie - obvodné a okrskové. Za poslanca NR SR môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 21 rokov, má trvalý pobyt na Slovensku, nie je odsúdený (väzeň) ani zbavený spôsobilosti na právne úkony.

Kampaň k parlamentným voľbám sa začne 21 dní pred voľbami. Politickú reklamu a diskusie budú vysielať verejnoprávne médiá - Slovenská televízia a Slovenský rozhlas a môžu aj súkromné médiá. Náklady na politickú reklamu vo vysielaní Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie a vysielateľa s licenciou uhrádzajú kandidujúce politické strany alebo koalície. Miesta na volebné plagáty vyhradia obce. V deň volieb je až do skončenia hlasovania zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Informačné moratórium pre tieto voľby neplatí. V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že volič bude môcť na hlasovacom lístku zakrúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov, ktorým dáva prednosť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Dozornej komisie STV vymenujú opäť Galamboša
<< predchádzajúci článok
Čile smúti za obeťami ničivého zemetrasenia