BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) - Podrobný inžinierskogeologický prieskum s vypracovaním záverečnej správy pre výstavbu dvoch úsekov diaľnice D1 a troch úsekov rýchlostnej cesty R1 vykonajú tri rôzne firmy v súhrnnej hodnote 154,2 mil. Sk bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Začiatočná predpokladaná hodnota týchto stavebných prác predstavovala celkovo 158 mil. Sk. Ide o úseky, ktoré majú byť postavené a prevádzkované na základe výberu koncesionára v dvoch bežiacich tendroch rezortu dopravy cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Podľa piatich oznámení Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) vo Vestníku verejného obstarávania, firmy na vykonanie uvedeného prieskumu vybrala ako obstarávateľ na základe rokovacieho konania bez zverejnenia. Zdôvodnila to tým, že spomínané zákazky sa zadávajú z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorý ju nemohol predvídať. Vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením.
Inžinierskogeologický prieskum na úseku D1 Turany - Hubová v dĺžke 13,6 kilometra vykoná firma INGEO - ighp, s.r.o. Žilina za 60,75 mil. Sk. Uspela medzi troma prijatými ponukami, keď kritériom na ich vyhodnotenie bola najnižšia cena. Firma Uranpres, spol. s r.o. uskutoční prieskum na úseku D1 Fričovce - Svinia v dĺžke 11,2 kilometra za 29,9 mil. Sk na základe troch prijatých ponúk. Spoločnosť Geofos, s.r.o. Žilina vykoná prieskum na troch úsekoch R1, a to Nitra - Selenec v dĺžke 13 kilometrov za 16,2 mil. Sk, Selenec - Beladice v dĺžke 19 kilometrov za 29,9 mil. Sk a Beladice - Tekovské Nemce v dĺžke 14,3 kilometra za 17,5 mil. Sk. Vo všetkých troch prípadoch bol zhotoviteľ vybraný spomedzi troch prijatých ponúk. Ceny prieskumných stavebných prác na jednotlivých úsekoch sú uvedené bez DPH. Všetkých päť zmlúv s troma uvedenými firmami na vykonanie inžinierskogeologického prieskumu bolo uzatvorených 17. decembra 2007.
SITA