Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. novembra 2017

Na ostrove Bali zostáva kvôli sopke Agung uzavreté letisko



Na snímke obrovský stĺp dymu a popola stúpa z krátera sopky Mount Agung pri meste Karangasem na indonézskom ostrove Bali 27. novembra 2017. Podľa vulkanológov magma v kráteri sopky stúpa nahor a určite sa preleje na svahy.



Zdieľať
Na snímke obrovský stĺp dymu a popola stúpa z krátera sopky Mount Agung pri meste Karangasem na indonézskom ostrove Bali 27. novembra 2017. Podľa vulkanológov magma v kráteri sopky stúpa nahor a určite sa preleje na svahy. Foto: TASR/AP
Jakarta/Denpasar 28. novembra (TASR) - Medzinárodné letisko na indonézskom ostrove Bali, ktorý je obľúbenou turistickou destináciou, bude vzhľadom na pokračujúcu erupciu sopky Agung uzavreté na ďalších 24 hodín. Oznámil to v utorok indonézsky úrad pre zmierňovanie následkov prírodných katastrof.


Hovorca agentúry uviedol, že letisko v balijskej metropole Denpasar bude zatvorené do stredajšej 07.00 h miestneho času (polnoc SEČ). O jeho prípadnom otvorení sa rozhodne za základe aktuálnej situácie.

Naopak - letisko na susednom ostrove Lombok, ktoré bolo zatvorené v noci na pondelok, je opäť v prevádzke.

V prvý deň uzavretia letiska na Bali bolo zrušených viac ako 400 letov a na ostrove uviazlo takmer 60.000 cestujúcich.

Na snímke turisti sledujú obrovský stĺp dymu a popola, ktorý stúpa z krátera sopky Mount Agung pri meste Karangasem na indonézskom ostrove Bali 27. novembra 2017. Podľa vulkanológov magma v kráteri sopky stúpa nahor a určite sa preleje na svahy. Foto: TASR/AP

Sopka Agung (3142 m) je najvyšším vrchom na Bali. Nachádza sa v severovýchodnej časti ostrova približne 70 kilometrov od letiska. Aj v utorok z jej krátera stúpal do výšky asi 3000 metrov dym a lávový popol, pričom v najbližších hodinách sa očakáva magmatická erupcia.

Úrady nariadili evakuáciu okolo 100.000 ľudí z bezprostrednej blízkosti sopky.

Posledný veľký výbuch sopky Agung nastal v roku 1963, keď prišlo o život približne 1100 ľudí.

Indonézia leží v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vyšla kniha Ivana Kríža, prvého novinára na Slovensku, ktorý opisuje prácu v médiách
<< predchádzajúci článok
Do stratenej ponorky prenikla voda a skratovala jednu z batérií