09. augusta 2024

Americký šprintér Noah Lyles štartoval vo štvrtkovom olympijskom finále behu na 200 metrov v Paríži napriek tomu, že dva dni pred pretekmi mal pozitívny test ...

paris_olympics_day_13_photo_gallery__12720 676x451 9.8.2024 (SITA.sk) - Americký šprintér Noah Lyles štartoval vo štvrtkovom olympijskom finále behu na 200 metrov v Paríži napriek tomu, že dva dni pred pretekmi mal pozitívny test na koronavírus. Aj tak si šampión zo "stovky" dobehol v čase 19,70 sekundy, rovnako ako pred troma rokmi na OH v japonskom Tokiu, pre bronzovú medailu.

Viac o téme: Letná olympiáda v Paríži 2024

Zlato získal Letsile Tebogo z Botswany pred Kennethom Bednarekom z USA. Dvadsaťsedemročný rodák z Floridy potreboval v cieli opateru zdravotníkov, ktorí ho totálne vyčerpaného odviezli z atletického oválu na invalidnom vozíku.

Štart nevzdal ani po pozitívnom teste

„V utorok skoro ráno som sa prebudil a cítil som sa biedne. Vedel som, že to je niečo viac ako svalová horúčka zo stovky. Zobudili sme lekára a vykonali sme test, ktorý bohužiaľ ukázal, že pozitívne reagujem na covid. To si v dnešných pretekoch vybralo svoju daň,“ povedal Lyles. Po pozitívnom teste bol v karanténe, štart ale nevzdal.

„Stále som chcel bežať a bolo mi povedané, že môžem,“ dodal. Americká atletická federácia (AAC) vo vyhlásení uviedla, že národný olympijský výbor sa riadi všetkými predpismi olympijských hier i centra pre kontrolu chorôb.

„Po dôkladnom lekárskom vyšetrení sa Noah rozhodol dnes večer pretekať. Jeho rozhodnutie rešpektujeme a budeme jeho stav monitorovať,“ konštatovala AAC.

Premožiteľa našiel po vyše troch rokoch

Trojnásobný svetový šampión v behu na 200 m našiel premožiteľa v tejto disciplíne po vyše troch rokoch. Chuť si pravdepodobne nenapraví vo finále štafety na 4x100 metrov.

„Myslím si, že je koniec mojej cesty na aktuálnej olympiáde. Nie je to olympiáda, o ktorej som sníval, ale zanechala mi v srdci veľa radosti," uzavrel Lyles, ktorý sa pred príchodom do Paríža vyjadril, že sníva o zisku troch zlatých medailí.

Zdroj: SITA.sk - Na olympiáde získal bronz, ale od vyčerpania ho museli odviezť na invalidnom vozíku. Americký šprintér priznal koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

Slovenský zápasník Salkazanov prehral v osemfinále s Uzbekom, šanca na olympijský bronz stále žije (foto)
Srbi viedli takmer celý zápas na olympiáde, ale Američania v heroickom závere otočili. Toto predstavenie bolo „Special One“, vyhlásil Curry