Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. novembra 2019

Na novú španielsku vládu čaká množstvo problémov



Na snímke španielska štátna vlajk, ilustračná snímka.



Zdieľať
Na snímke španielska štátna vlajk, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Madrid 16. novembra (TASR) - Na novú španielsku vládu, ktorá sa objaví po predčasných voľbách minulú nedeľu (10. 11.), ak bude vôbec vytvorená, čaká veľa ťažkých úloh: od spomaľovania ekonomiky až po potrebné reformy po rokoch politickej paralýzy.


Situácia v krajine sa čoraz viac komplikuje. Nový kabinet tak bude musieť riešiť množstvo problémov a na rôznych frontoch.

V štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny pribúdajú signály o blížiacom sa konci aktuálneho ekonomického cyklu. Prieskum inštitútu Family Business Institute ukázal, že 16 % podnikateľov plánuje znížiť počet svojich zamestnancov a odkladajú aj investičné plány.

Medzinárodný menový fond (MMF) už predpovedal pomalší rast globálneho hospodárstva v dôsledku napätia v obchode a iných rizík. Veľké európske ekonomiky, ako sú Nemecko a Taliansko, sa zase potácajú na okraji recesie, aj keď sa ich situácia v 3. kvartáli trocha upokojila.

Španielske hospodárstvo doteraz vykazovalo prekvapujúcu odolnosť. Napriek dlhodobému zablokovaniu politiky výkon ekonomiky v Španielsku ďalej rastie a viac, ako je priemer v Európe. Spotreba domácností, investície a vládne výdavky pomohli hospodárstvu udržať si približne 2-percentné tempo.

No ako sa zadá, ani Španielsku sa problémy nevyhnú a pravdepodobne bude trpieť rovnako ako jeho susedia. Navyše, v jeho prípade negatívny vplyv vonkajších faktorov ešte znásobia slabé stránky domácej ekonomiky, ako napríklad druhá najvyššia miera nezamestnanosti v Európskej únii (EÚ) a verejný dlh vo výške takmer 100 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Nová kríza tak nájde Španielsko nepripravené na následky. Verejné financie mu nechávajú len malú rezervu na stimulovanie hospodárskeho rastu prostredníctvom fiškálnej politiky. A ani menová politika Európskej centrálnej banky mu nemôže pomôcť, keďže banka už prakticky využila takmer celý arzenál svojich nástrojov.

Najnovšie údaje z trhu práce síce ukázali, že miera nezamestnanosti sa prvýkrát za desať rokov znížila pod hranicu 14 %, ale zároveň tvorba nových pracovných miest bola v 3. štvrťroku najpomalšia od roku 2012, keď bolo Španielsko v recesii.

Napriek tomu María Jesús Fernándezová, vedúca ekonómka think-tanku Funcas, odmieta akékoľvek najhoršie scenáre. „Dlho sme očakávali mierne spomalenie a čísla to nakoniec ukázali,“ povedala.

Úlohy, ktorým bude čeliť budúca španielska vláda, budú v krátkodobom horizonte prijatie opatrení na podporu ekonomiky bez výrazného poškodenia verejných financií, z dlhodobého hľadiska to bude príprava Španielska na technologickú revolúciu, ktorá už prebieha.

"Nie sme na to pripravení a neprijímajú sa žiadne opatrenia. Niektoré rozhodnutia smerujú dokonca opačným smerom,“ dodala.

Aj spoločnosť BBVA Research poukazuje na stratené príležitosti na zavedenie reforiem v dôsledku politickej patovej situácie. To blokuje pokrok v dôležitých otázkach, ako sú regionálne financovanie, dôchodky, trh práce a vzdelávanie. BBVA Research odhaduje, že patová situácia v politike stála v uplynulých štyroch rokoch španielsku ekonomiku 150.000 až 200.000 pracovných miest.

„Potrebujeme plány. Pre automobilový priemysel neexistuje globálna stratégia,“ skonštatoval Álvaro Herrero, manažér z firmy SME so sídlom v meste Santander, ktorá vyrába kovové diely pre automobily. Táto spoločnosť zrušila svoje plány na prijatie väčšieho počtu zamestnancov po výraznom znížení prognóz predaja.

"Potrebujeme vládu, ktorá vysiela jasné signály," dodal.











Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Organizátori protestu proti Babišovi adresovali tri výzvy opozícii
<< predchádzajúci článok
Vo veku 95 rokov zomrel literárny vedec a prekladateľ Július Pašteka