Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. augusta 2006

Na medzinárodnej burze v Košiciach okolo dvesto zberateľov



Tretia medzinárodná burza zberateľov prilákala do Košíc okolo dvesto zberateľov zo siedmich krajín sveta. Podľa vyjadrenia predsedu košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti Jána Tótha ...



Zdieľať

KOŠICE 19. augusta (WEBNOVINY) - Tretia medzinárodná burza zberateľov prilákala do Košíc okolo dvesto zberateľov zo siedmich krajín sveta. Podľa vyjadrenia predsedu košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti Jána Tótha sa podujatie stretlo s dobrým ohlasom zberateľov i verejnosti. Tohto roku košickí numizmatici pripravili aj výstavku venovanú storočnici znovupochovania Františka II. Rákocziho. Burza spojená s výstavkou bude otvorená do nedele.

"Naši zberatelia vystavili kúsky, ktoré bežne nevidieť, napríklad originálny pohár, medaily a medailóny, mince a iné cenné artefakty. Dnes burzu slávnostne otvoril sám Rákoczi, teda jeho dvojník," povedal v rozhovore pre agentúru SITA Tóth. Návštevníci si môžu na burze prezrieť predovšetkým numizmatické zbierky - mince, odznaky, medaily a vyznamenania, filatelistické zbierky, pohľadnice, telefónne karty, vojenské artefakty, drobnú bižutériu a starožitný porcelán, hodiny atď.

"Na burze boli predstavené vzácne zberateľské numizmatické kúsky vysokej historickej i finančnej hodnoty napríklad dukát Leopolda I., antické mince, vzácne známky z obdobia Rakúsko-Uhorska a prvej ČSR, ale aj mnoho ďalších cenných zberateľských kúskov," povedal Tóth. Numizmatici a filatelisti však nedovolili fotografovať svoje poklady a uvádzať mená.

"Je to najlepšia burza tohto druhu na Slovensku aj vďaka účasti zahraničných zberateľov. Som tu už tretí raz spolu s ďalšími kolegami. Organizátori pripravili dobré podujatie," prezradil Ján Starkbauer z Bratislavy, ktorý zbiera historické pohľadnice. "Zbieraniu pohľadníc sa venujem desať rokov a špecializujem sa na pohľadnice s podpismi významných osobností - mám ich už 1000, a ostatných približne 30 000," povedal Starkbauer. Za najcennejšiu považuje kolekciu dvanástich pohľadníc s podpismi M.R. Štefánika z obdobia rokov 1900 až 1908. "Sú z rôznych krajín - od Brezovej až po Paríž a Samarkand, kde bol na astronomickej výprave. Každá pohľadnica v sebe skrýva príbeh, ale aj kus histórie, takže ju spoznávam takýmto spôsobom," hovorí Starkbauer. Dodal, že hľadá a chce získať do svoje zbierky pohľadnicu, ktorú poslal Štefánik z Tahiti, ale i pohľadnice z Brazílie poslané cestovateľom Fričom zo začiatku 20. storočia.

Mnoho poznatkov o pohľadniciach, ich výrobe má Prešovčan Rudolf Vaškovič, jeden z najväčších slovenských zberateľov pohľadníc. "Málokto vie, že práve v Prešove pôsobil Karol Divald starší, fotograf a zakladateľ svetlotlače na území Uhorska. Mal tu na Hlavnej ulici svoj secesný dom s fotografickým ateliérom, ktorý však za socializmu zbúrali. Práve on začal ako prvý s výrobou pohľadníc," povedal Vaškovič.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pokračuje pojednávanie o tunelovaní Devín banky po krachu
<< predchádzajúci článok
Markízu zaplavili opäť tisícky divákov