Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. januára 2013

Na lyžiarov čaká lahôdka, 73. ročník Hahnenkammu



Ostatných desať víťazov zjazdu v Kitzbüheli: 2001 Hermann Maier (Rak.) 2002 Stephan Eberharter (Rak.) 2003 Daron Rahlves (USA) 2004 Stephan Eberharter (Rak.) 2005 zjazd sa neuskutočnil 2006 Michael ...



Zdieľať
hahnenkamm Ostatných desať víťazov zjazdu v Kitzbüheli:

2001 Hermann Maier (Rak.)
2002 Stephan Eberharter (Rak.)
2003 Daron Rahlves (USA)
2004 Stephan Eberharter (Rak.)
2005 zjazd sa neuskutočnil
2006 Michael Walchhofer (Rak.)
2007 zjazd sa neuskutočnil
2008 Didier Cuche (Švaj.)
2009 Didier Defago (Švaj.)
2010 Didier Cuche (Švaj.)
2011 Didier Cuche (Švaj.)
2012 Didier Cuche (Švaj.)

KITZBÜHEL 24. januára (WEBNOVINY) - Najatraktívnejším víkendom mužskej časti Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní bude práve ten nadchádzajúci, pozornosť fanúšikov sa sústreďuje na svetoznámu zjazdovku Streif v rakúskom Kitzbüheli a už 73. ročník Hahnenkammu.

V Tirolsku je pripravený klasický program. Po piatkovom super G je v pláne kombinácia so sobotňajším zjazdom a nedeľňajším dvojkolovým slalomom. V svetoznámom rakúskom stredisku sa koná zjazd pravidelne od roku 1931.

O víťazstve na legendárnej zjazdovke Streif sníva mnoho pretekárov, niektorým stačí, aby na extrémne náročnej trati zažili pocit brzdenia v cieli. Slovensko nebude mať zastúpenie v elitnom zjazde, no v super G a v slalome by sa mali predstaviť Adam a Andreas Žampovci.

Kitzbühel je už tradične najlepšie dotovaným víkendom vo Svetovom pohári. Počas troch dní na Hahnenkamme rozdelia rovnako ako pred rokom 564-tisíc eur.

Pre zjazd a slalom je určených po 175-tisíc eur, ďalších 130-tisíc sa bude dávať za výsledky v super G a 84-tisíc eur za kombináciu.


Víťaz sa zaradí medzi legendy

Víťazi slávneho zjazdu, ale i slalomu sa môžu tešiť na 70-tisíc eur, v super G a v kombinácii berie prvý o 20-tisíc menej. S výnimkou kombinácie, kde si prevezme šek len prvá trojica, sa v ostatných pretekoch vyplatia prémie najlepším tridsiatim.

Víťaz v Kitzbüheli sa zaradí medzi legendy svetového lyžovania. Zatiaľ tento pocit zažili pretekári zo šestnástich krajín, najúspešnejší sú domáci Rakúšania s celkovo 46 prvenstvami v rôznych súťažiach v tomto stredisku.

Predchádzajúce tri prvenstvá v zjazde dosiahol Švajčiar Didier Cuche, ktorý už ukončil kariéru.

Superobrovský slalom pred rokom zrušili pre mokrý sneh, v slalome triumfoval Talian Cristian Deville, kombinácia sa stala korisťou Chorváta Ivicu Kosteliča.

Najsledovanejšou udalosťou víkendu v Kitzbüheli je už tradične sobotňajší zjazd. K favoritom patrí líder hodnotenia tejto disciplíny v sezóne Nór Aksel Lund Svindal či jeho konkurenti v boji o malý krištáľový glóbus - Taliani Christof Innerhofer, Dominik Paris a Rakúšania Klaus Kröll s Hannesom Reicheltom. Streif pravdepodobne v sobotu spozná nového víťaza, šancu zopakovať si prvenstvo má zo štartového poľa iba Švajčiar Didier Defago, no ten vyhral zjazd SP naposledy v decembri 2012 a jeho triumf je nepravdepodobný.

Streif je nebezpečný a zároveň jedinečný tým, že je špecifický. Tritisíctristodvanásťmetrová porcia (štart vo výške 1665 m, cieľ 805 m) obsahuje jednoduchšie úseky, ale aj náročné zlomy, po ktorých nasledujú dlhé skoky s ostrými zákrutami po dopade.


Na lyžiarov čaka aj "lahôdka"

Už 100 m po štarte čaká na pretekárov "lahôdka" s názvom Mausefalle, kde musia pretekári prekonať sklon svahu vyše 40 stupňov, resp. 85% a tí najrýchlejší preletia až 80 metrov.

"Mausefalle je výnimočný skok. Vidíte síce, že budete letieť, ale nevidíte, kam pristanete," opísal tento úsek štvornásobný víťaz zjazdu v Kitzbüheli Didier Cuche. Ihneď po dopade z Mausefalle nasleduje ostrá ľavotočivá zákruta, pričom sa jazdci musia vyrovnať aj s preťažením.

O 10 sekúnd neskôr prichádza Steilhang, ktorý je jednou z najväčších zjazdárskych výziev v celosvetovom meradle.

Pokrytý je čistým ľadom a jeho prejazd nie je ani tak záležitosťou jazdeckých kvalít ako skôr bojom o to, ako udržať nohy s lyžami v kontakte so svahom a neskončiť v ochrannej sieti.

Po ďalších úsekoch s názvami Gschöss (najplochejší úsek trate), Alte Schneise (prudká zmena povrchu a svetla), Seidlalm (presná polovica zjazdu) a Lärchenschuss čaká na odvážlivcov ďalší skok pred Hausbergkante, kde vyše 40 000 divákov prvýkrát uvidí jazdcov naživo na trati. Po traverze nasleduje pravotočivá zákruta a cieľový svah s posledným skokom. Tí najlepší sa tadiaľ preženú rýchlosťou viac ako 140 kilometrov za hodinu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf Švajčiarov pod tlakom zaútočil na Rogera Federera
<< predchádzajúci článok
Hviezdy NBA súperia aj v platoch, súboj vyhráva Kobe Bryant