Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. augusta 2019

Na lykožrútovom biznise môže v Česku údajne zarobiť takmer každý



Na snímke lykožrút smrekový v kôre stromu.



Zdieľať
Na snímke lykožrút smrekový v kôre stromu. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Praha 24. augusta (TASR) - Lykožrútová kalamita je nešťastím pre životné prostredie a vlastníkov lesov, avšak aj vidina peňazí pre firmy, ktoré ju likvidujú. Teraz navyše aj pre jednotlivcov, ktorí s drevom nemajú nič spoločné. Firma, ktorá lykožrútom postihnuté stromy rúbe pre spoločnosť Lesy ČR, totiž vydáva dlhopisy na nákup potrebných strojov. Vypláca 8-percentný úrok.


Ako uviedol server iDNES.cz, náklady na likvidáciu lykožrúta sa šplhajú ročne do výšky miliárd korún. V dôsledku napadnutia lykožrútom sa vlani podľa údajov Českého štatistického úradu vyťažilo 25,69 milióna kubických metrov (m3) dreva. Z toho najväčší vlastník - Lesy ČR - vyrúbal 10,73 milióna m3, teda takmer 42 %.

Tento rok to bude pravdepodobne o niečo menej. "Lesy ČR vyťažili za prvých sedem mesiacov tohto roka 4 milióny m3 dreva napadnutého lykožrútom. Vo zvyšku roka počítame približne s rovnakým množstvom," povedala hovorkyňa Lesov ČR Eva Jouklová. "Tohtoročné náklady Lesov ČR na ťažbu a obnovu dreva odhadujeme na 700 miliónov Kč (27,16 milióna eur)," dodala.

Tam, kde jeden míňa, druhý zarába. Vlastníci lesov si totiž na likvidáciu lykožrútovej kalamity najímajú lesnícke firmy, pre ktoré je sanácia postihnutých lesov biznis. Napríklad firma Wood Union, ktorá je subdodávateľom jedného z víťazov tendrov, má toľko zákaziek, že vydáva už druhú emisiu dlhopisov. Získané peniaze použije na nákup strojov na spracovanie dreva a na aukcie dreva. "Zákazka, na ktorej pracujeme, je vyhraná a uzatvorená na 3,5 roka, a náš objemový cieľ - minimálny záväzok - je 4000 m3 mesačne," spresňuje šéf firmy Jaroslav Dvořák.

Ešte pred rozhodnutím pre dlhopisové financovanie skúšal Dvořák iné možnosti. Prvou voľbou bola banka. "Máme však krátku históriu, a tak jediné, čo mi ponúkli, bol kontokorent s úrokom 18 % ročne, navyše, v malom objeme," uviedol. "Skúšal som aj lízingovky, tam však zasa mali problém so staršími strojmi, ktoré som na začiatku kupoval. Dlhopisové financovanie je v porovnaní s tým výrazne lacnejšie a najmä, dosiahnem na objemy a účely, ktoré potrebujem," dodal.

Investori dostanú úrok celkovo šesťkrát, naposledy v polovici roka 2022. Minimálna investícia je pritom 50.000 Kč, výnos 8 % ročne.

"Inzercia tejto emisie je o 20 % úspešnejšia než pri emisii s podobnými parametrami. Myslíme si, že je to vďaka tomu, že sa pán Dvořák s investormi osobne stretáva, priamo na mieste im ukáže stroje a výsledky," uviedol Ondřej Marek z portálu Dluhopisy.cz, kde sa cenné papiere dajú kúpiť.

A biznis s napadnutým drevom len tak neutíchne. Podľa hovorkyne Lesov ČR totiž možno v Česku lykožrútovú kalamitu očakávať aj v nasledujúcich rokoch, a to aj v prípade, že bude viac pršať. Aj spoločnosť Wood Union láka investorov na to, že vďaka lykožrútovej kalamite má ťažobné zákazky na šesť až 10 rokov dopredu.

(1 EUR = 25,769 CZK)







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Banská Bystrica: Aj napriek nárastu, chorých na chrípku nie je veľa
<< predchádzajúci článok
Na trhovisku harabúrd v Štiavnici skončili aj šaty neznámej nevesty