Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

27. júna 2015

Na letisku by mali byť turisti ideálne dve hodiny pred odletom



Foto: TASR/AP



Zdieľať
Foto: TASR/AP
 


Bratislava 27. júna (TASR) - Pred cestou na dovolenku či výlet by mali byť turisti na letisku ideálne dve hodiny pred plánovaným odletom. Najneskôr by to však malo byť 40 minút pred odletom. Tento minimálny čas ale môže mať letecký dopravca stanovený inak. Napríklad niektorí dopravcovia uzatvárajú check-in už 60 minút pred odletom, upozornila hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a. s. (BTS), Veronika Ševčíková.

"Cestujúci by sa mal vždy k odletu dostaviť dostatočne včas, aby stihol vybaviť potrebné formality a prejsť detekčnou, prípadne aj pasovou kontrolou, ak letí mimo schengenského priestoru," doplnila Ševčíková.

Po príchode na letisko by sa mal teda cestujúci prihlásiť k odletu - takzvaný check-in. V prípade, že cestuje so zapísanou batožinu, mal by ju odovzdať na check-in pulte. "Konkrétny check-in pult pre každý let je vyznačený na informačných tabuliach v odletovom termináli," priblížila hovorkyňa.

Následne má turista pokračovať smerom k detekčnej kontrole. Tá sa napríklad na bratislavskom letisku nachádza na druhom poschodí odletového terminálu. Po jej absolvovaní by si mal cestujúci v čakacej zóne na monitoroch riadne pozrieť, ktorý odletový východ čiže gate je priradený k jeho destinácii a dopravcovi. Turista by mal pritom prísť k nástupnej bráne včas, najneskôr 30 minút pred odletom lietadla. Neskorý príchod môže byť totiž podľa Ševčíkovej dôvodom na vylúčenie z prepravy bez nároku na kompenzáciu.

"Cestujúci by sa mal na letisku vždy správať slušne a riadiť sa pokynmi pracovníkov vybavovania letu a detekčnej kontroly i ostatných zúčastnených zložiek vybavovacieho procesu," vymenovala hovorkyňa. Prejavy agresivity u cestujúceho sa totiž považujú za potenciálne ohrozenie letu a takýto turista môže byť následne vylúčený z prepravy.

Zároveň aj cestujúci, ktorý prejavuje známky požitia návykovej látky, či už pri samotnom vybavovacom procese, alebo neskôr pri nástupe do lietadla, sa vzhľadom na gradujúci účinok alkoholu a ostatných omamných látok počas letu taktiež považuje za rizikového z hľadiska bezpečnosti. Preto môže byť bez dokazovania prítomnosti návykových látok v krvi vylúčený z prepravy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do Slovenskej knihy rekordov zapísali originálny gemerský tanec
<< predchádzajúci článok
Video: 10 skvelých nápadov, ako použiť ocot na čistenie