Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2011

Na jar čakajú Slovensko predčasné voľby, odhaduje politológ



Predčasné voľby v termíne jar 2012 sú najpravdepodobnejšou alternatívou ďalšieho politického vývoja na Slovensku, myslí si politológ Miroslav Kusý ...



Zdieľať
volby  BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Predčasné voľby v termíne jar 2012 sú najpravdepodobnejšou alternatívou ďalšieho politického vývoja na Slovensku, myslí si politológ Miroslav Kusý po utorkovom odmietnutí zvýšenia záruk eurovalu a nevyslovení dôvery vláde Ivety Radičovej.


"Robert Fico, ktorý je v tomto rozhodujúci činiteľ, naznačil, že dosť trvá na predčasných voľbách. Neviem, že by sa situácia zmenila i keď sú i také náznaky," povedal Kusý.

Pre tento scenár treba len odhlasovať skrátenie volebného obdobia, čo je podľa Kusého iba technická otázka, ktorá sa dá vyriešiť.

Kusý sa nazdáva, že súčasná vláda by už iba dosluhovala. "To znamená, že by mala obmedzené kompetencie, nemohla by prichádzať s nejakými reformami, s radikálnymi zmenami, ale by robila takú údržbársku politiku, až kým by nebola vymenovaná nová vláda," hovorí Kusý.

Podľa jeho názoru by z dosluhujúcej vlády ani nemuseli odísť predstavitelia SaS, resp. premiérka Radičová by ich nemusela navrhovať na odvolanie. "A akým spôsobom by tieto posty obsadzovala? To by bolo iba gesto," myslí si Kusý.


Rekonštrukcia vlády by bola krkolomná

Politológ za druhú, ale málo pravdepodobnú alternatívu označil rekonštrukciu vlády. "Ale to sa mi zdá dosť krkolomná záležitosť, akým spôsobom by do toho politici šli a kto by do toho šiel," myslí si Kusý. Rozhodujúcim novým subjektom takejto rekonštruovanej vlády by bol podľa neho Smer-SD, ktorý by veľmi výrazne zamiešal karty.

"Vieme, akým spôsobom Smer vládol v koalícii s Mečiarom a so Slotom - to bol systém diktátu a príkazov bez diskusie. Čiže každý, kto by do tohto spolku išiel vie, do akého postavenia by sa asi dostal, " upozorňuje Kusý. V tom je podľa neho problém riešenia rekonštrukciou vlády. "Submisívne postavenie a robiť politiku, s ktorou principiálne nemôže súhlasiť," vysvetlil.

Pre politické strany je však na druhej strane vždy prioritou snaha o účasť na moci. "Takže toto je teraz otázkou zvažovania pre terajšie koaličné strany, za akých podmienok by išli do koalície s Ficom," povedal politológ. Pripomenul, že predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v minulosti koalíciu s Ficom odmietal, ale teraz podľa Kusého môže povedať, že je iná situácia.




Bude pravica vládnuť so Smerom?

Pripúšťa, že aj KDH alebo Most-Híd by do partnerstva so Smerom vstúpili. "Každá z nich povie, že ide o záchranu Slovenska a že to robia preto, aby sa stabilizovali pomery na Slovensku," vysvetlil Kusý, podľa ktorého sa môže nájsť vznešený dôvod, pre ktorý to urobiť. Na takúto spoluprácu so Smerom by mohli pristúpiť aj viaceré strany terajšej koalície. "Dá sa to urobiť aj v takejto podobe a dá sa to urobiť aj tak, že si Fico vyberie stranu, ktorá mu zabezpečí nadpolovičnú väčšinu," uviedol politológ.

Jednou z menej pravdepodobných možností je aj opozičná zmluva, ktorú v minulosti mala Česká republika, kde ju uzavrela vládna ODS s opozičnou ČSSD. Možnosť vládnutia menšinovej koaličnej vlády by bola podľa Kusého veľmi problematická.

"Takú vládu by bol ťažko ochotný Fico prijať. Teraz má obrovskú šancu, ktorú mu poskytla táto koalícia takpovediac zadarmo - prečo by ju mal premárniť," pýta sa politológ. Otáznik pri zvažovaní o tomto modeli je však v tom, že v súčasnosti sme v kríze a bude potrebné riešiť veľmi nepríjemné otázky.

"To vždy politici zvažujú, či je dobré vstúpiť do hry teraz alebo nechať urobiť tú nepríjemnú prácu svojich predchodcov," hovorí Kusý, podľa ktorého je to otázka správneho citu a načasovania.

Teoreticky je možné aj fungovanie menšinovej vlády, ktorá by mala podporu SaS. "Ale rokovania o európskych otázkach, o eurovale, budú vždy na programe rokovania vlády a tam sa dá vždy čakať, že SaS by torpédovala každý takýto krok. Takže to by bola veľmi neistá podpora," odhaduje Kusý.

Prípadné zostavenie úradníckej vlády by podľa politológa Smer nepodporil. "Fico túto šancu nepremárni, aby to dal do rúk nejakej úradníckej vláde," hovorí Kusý.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident sa vracia späť do vlasti (12. 10. 2011)
 Rakúsko očakáva, že EFSF prejde aj so súhlasom Slovenska (12. 10. 2011)
 Richard Sulík poškodil dobré meno Slovenska, tvrdí Balázs (12. 10. 2011)
 Merkelová očakáva ratifikáciu eurovalu do summitu lídrov EÚ (12. 10. 2011)
 Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu (12. 10. 2011)
 Minister Miškov nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie (12. 10. 2011)
 Poslanci zrejme odvolajú Richarda Sulíka (12. 10. 2011)
 Na predčasné voľby je nutný súhlas ústavnej väčšiny (12. 10. 2011)
 František Šebej vystúpil z OKS (12. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Námestie v Senici vynovili za dva milióny eur
<< predchádzajúci článok
Barroso a Rompuy vyzývajú SR na rýchle posilnenie eurovalu

Na jar čakajú Slovensko predčasné voľby, odhaduje politológ - diskusné fórum čitateľov

dobre12.10. 14:34:58