Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. apríla 2013

Na GLOBSEC pricestuje Z. Brzezinski i ministri zahraničia V4



Zbigniew Brzezinski, šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, estónsky prezident Hendrik Ilves, predseda vlády Čiernej hory Milo Djukanovic a desiatky ministrov zahraničia zo strednej a východnej Európy ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 5. apríla (WBN/PR) - Zbigniew Brzezinski, šéf poľskej diplomacie Radek Sikorski, estónsky prezident Hendrik Ilves, predseda vlády Čiernej hory Milo Djukanovic a desiatky ministrov zahraničia zo strednej a východnej Európy pricestujú do Bratislavy, aby sa zúčastnili medzinárodnej konferencie GLOBSEC.


Zbigniew Brzezinski pricestuje do Bratislavy, aby na konferencii GLOBSEC predniesol kľúčový prejav o postavení Vyšehradu a úlohe strednej Európy práve v čase, keď Európa čelí existenčnej kríze, tradičné transatlantické obranné väzby sú oslabené obrannými škrtmi, Európa stráca konkurencieschopnosť a vplyv „západu“ čelí výzve rastúcich ekonomík. „V týchto ťažkých časoch nutne potrebujeme v našom regióne, aj v Európe novú inšpiráciu, novú strategickú víziu. Sme príliš sústredení na prekonávanie každodenných dôsledkov krízy a často tak zabúdame na oveľa strategickejšiu kultúru. Neviem si predstaviť lepšieho človeka, ktorý by nás vedel inšpirovať, ako je Zbigniew Brzezinski,“ povedal Róbert Vass, zakladateľ fóra GLOBSEC a Generálny tajomník Slovenskej atlantickej komisie (SAC).

Uznávaný geopolitický stratég Zbigniew Brzezinski bude tiež súčasťou expertnej skupiny Slovenskej atlantickej komisie, ktorá prinesie odporúčania pre novú transatlantickú agendu 21. storočia. „Experti sa budú venovať aj Transatlantickej dohode o voľnom obchode, ktorá by mohla byť novým zdrojom obnovy transatlantickej ekonomiky, konkurencieschopnosti a strategickej väzby,“ dodal Vass.

„V časoch, kedy Európa prechádza veľkými zmenami, musí stredná Európa zohrávať významnú úlohu,“ povedal Rastislav Káčer, prezident SAC. Prvýkrát v osemročnej histórii GLOBSEC-u sa k svojim kolegom z V4 pripojí aj poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, aby spoločne prediskutovali stratégiu regiónu a jej silnejúci politický vplyv v Európe.

Ministri V4 sa teda zídu na GLOBSEC-u v úplnej zostave. „Spoločná hlasovacia sila Vyšehradskej skupiny v EÚ sa vyrovná sile Francúzska a Nemecka dohromady. Neboli sme však schopní potenciál, ktorý ponúka spolupráca V4, úplne využiť. Účasť šéfa poľskej diplomacie Radoslawa Sikorskeho je jasným signálom záväzku poľskej strany, nielen vo vzťahu ku GLOBSEC-u, ale predovšetkým v kontexte vyšehradského regiónu,“ dodal Káčer. Minister Sikorski sa dokonca rozhodol prevziať záštitu nad touto významnou zahraničnopolitickou udalosťou spoločne so slovenským podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

„Načasovanie nemohlo byť lepšie. Poľsko predsedá Vyšehradskej skupine a nedávno sa rozhodlo viesť spoločnú bojovú skupinu a investuje do posilnenia vzájomných vo viacerých oblastiach. Energetika a spolupráca v oblasti bezpečnosti sú len dve z mnohých zásadných otázok, ktoré sú na stole. Sme radi, že sa stredná Európa pokúša byť silnejším hráčom v Európe. Je to niečo, čo sa prostredníctvom tohto fóra a našich aktivít snažíme dlhodobo podporovať,“ povedal Vass.

Keď sme GLOBSEC zakladali pred ôsmimi rokmi, našim cieľom bolo posunúť Bratislavu na mapu transatlantického strategického uvažovania. GLOBSEC formálne aj neformálne zvyšuje náš vplyv v zahraničí. Posúva Slovensko a strednú Európu z periférie európskej a transatlantickej strategickej debaty do jej centra, prináša zahraničnopolitickú diskusiu na Slovensko a zo Slovenska ju exportuje do regiónu a sveta. „Našou ambíciou bolo vytvoriť platformu, kde môže stredná Európa artikulovať svoje záujmy a zvýšiť svoj hlas v rámci európskej a transatlantickej strategickej diskusie. Prítomnosť desiatok ministrov zahraničia, predsedov vlád a prezidentov spolu so 600 vplyvnými účastníkmi potvrdzuje, že GLOBSEC sa stal rešpektovaným miestom na strategické debaty,“ dodáva Vass.

Bratislavské Globálne fórum (GLOBSEC)
GLOBSEC je fórum, ktoré sa od svojho vzniku v roku 2005. S účasťou viac ako 600 významných hostí z viac ako 60 krajín sveta sa GLOBSEC dnes radí medzi päť najvýznamnejších konferencií svojho druhu v Európe a Severnej Amerike. Mnohí vplyvní účastníci ho porovnávajú s prestížnymi fórami v Bruseli a Mníchove. GLOBSEC zo strednej Európy dopĺňa strategickú debatu, ktorá formuje transatlantickú a európsku zahraničnopolitickú, bezpečnostnú a ekonomickú agendu. www.globsec.org.

SLOVENSKÁ ATLANTICKÁ KOMISIA (SAC)
Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislou nestrannou mimovládnou organizáciou, ktorá presadzuje prehlbovanie regionálnej, európskej a transatlantickej spolupráce vychádzajúc zo základných hodnôt ako demokracia, sloboda jednotlivca a právny štát. Bližšie informácie nájdete na stránke www.ata-sac.org. Slovenská atlantická komisia nedávno založila svoj nový think tank Central European Policy Institute.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezident Uruguaja vraj nazval hlavu Argentíny starenou
<< predchádzajúci článok
Nemecký financmajster víta odkrytie boháčov z daňových rajov