Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. novembra 2005

Na eurách každodenne strácame



Kto zmenil minulý piatok svoje eurá na koruny, môže si blahoželať.



Zdieľať
Vychádzajúc z kurzového lístka Národnej banky Slovenska totiž fiktívna 1 000-eurová bankovka má dnes v porovnaní s 25. novembrom o 684 korún nižšiu hodnotu. Pozvoľné posilňovanie našej meny sa dá čakať aj v nasledujúcom období, aj z toho dôvodu centrálna banka nateraz nepristúpila k sprísňovaniu menovej politiky a nechala po včerajšom zasadaní bankovej rady svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Ešte koncom minulého týždňa pritom analytici očakávali, že jej úroky pôjdu hore.

Straty neutrpeli len majitelia eurových depozitov, ale aj ľudia vlastniaci americké doláre. Tí zaznamenali najvýraznejší prepad až dnes, kedy sa v porovnaní s utorkom ich tisíc dolárov stenčilo v prepočte na koruny o 351 Sk, od piatka tak stratili už 621 korún. Zarobiť na konverzii sa dalo aj v bankách, napríklad VÚB banka nakupovala v pondelok eurá za 37,48 Sk, ale len do desiatej hodiny ráno. Potom sa jej kurz upravil na 37,13 korún za jedno euro, kto to teda stihol zavčas rána, predal svojich tisíc eur o 350 korún drahšie. V Slovenskej sporiteľni dokonca menili kurzy trikrát a tak sa teoreticky dalo zarobiť (ale aj prerobiť) až 630 Sk.
Aj keď vstup do ERM II má za cieľ stabilizovať našu menu v stanovenom +- 15% pásme okolo stredového kurzu eura, neznamená to zmenu vo výkone menovej politiky NBS. Nie je vylúčené ani jej prípadné sprísnenie, očakáva sa, že na strane oslabenia kurzu bude toto rozpätie výrazne nižšie ako je 15 %. Podľa viceguvernérky Eleny Kohútikovej veľa bude závisieť aj od vplyvu zdražovania energií na infláciu, tempa rastu ekonomiky a faktorov ktoré prispeli k jeho zrýchleniu. To by malo do určitej miery kompenzovať aj rýchly rast miezd, ktorý predstavoval jedno z rizík možných inflačných tlakov.

(ss)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Recenzia - Nekonečný sesterský príbeh
<< predchádzajúci článok
Sme stále podpriemerní