Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

30. novembra 2017

Na džudistickom Grand Slame v Tokiu so Žilkom a Randlom



Na snímke slovenský reprezentant v džude Milan Randl.



Zdieľať
Na snímke slovenský reprezentant v džude Milan Randl. Foto: TASR/Martin Baumann
Banská Bystrica 30. novembra (TASR) - Na Grand Slame v Tokiu, ktorý patrí medzi najrenomovanejšie turnaje, sa predstaví nadchádzajúci víkend dvojica slovenských džudistov Peter Žilka v hmotnosti do 90 kg a Milan Randl do 100 kg. Prežijú skúšku ohňom a ak uspejú, zažijú v japonskej hierarchii hodnôt obdiv a uznanie.


"Tento turnaj považujem za jedno z najväčších podujatí roka," zdôraznil jeho význam tréner reprezentácie Ján Gregor ml. "Tokio bude aj o príprave, keďže na budúci rok sa nám už v máji začína olympijská kvalifikácia. Aj preto sme si pobyt predĺžili a v Tokiu zostaneme dva týždne na sústredení. Pripoja sa k nám aj mladíci, juniori Márius Fízeľ a Miroslav Blahušiak."

Do Tokia sa presunie všetko dobré, čo slovenské džudo momentálne vlastní, okrem Matej Poliaka, bronzového na aprílových ME vo Varšave. "Máme ešte nejakých sľubných borcov v zálohe, no z tých, čo sú momentálne zdraví a najvýkonnejší, tak chýbať nebude nikto," vyratúval Ján Gregor. "Matej Poliak by sa možno aj mohol pridať, no v tomto mesiaci končí prípravný vojenský kurz a džudu sa venoval menej."

Tokio sa považuje za mekku svetového džuda a s tým sa spája mimoriadna kvalita turnaja i sústredenia. "Grand Slam sa vždy považuje za veľkú udalosť, o to viac, že bude v Japonsku. Domáci džudisti sa potrebujú v nabitej konkurencii ukázať v tom najlepšom svetle. Na sústredení s klasickými randori, čiže tréningovými zápasmi, to bude poriadna nakladačka a nalepia sa na vás mimoriadne cenné skúsenosti. My s Japonskom máme skúsenosti z minulosti, teraz sme neváhali investovať do leteniek, čo predstavuje značnú položku. Samotný pobyt nás až tak veľa stáť nebude. Trénovať sa bude priamo na kodokane, čiže džudistickom inštitúte, našli sme si lacnejší apartmán a ušetríme. Navyše mne a Petrovi Žilkovi hradí Grand Slam aj s letenkami svetová federácia IJF v rámci podpory.

Randori v Tokiu bude iné ako niekde v Európe. "Najväčší rozdiel spočíva v objeme a v inom štýle," vysvetlil Gregor. "Japonci sa nebijú natvrdo a silovo ako u nás. My zvykneme vkladať veľké úsilie do boja o úchop a už po šiestich, siedmich randori máme toho dosť. Oni dokážu s osobitým štýlom za jeden tréning zvládnuť aj pätnásť randori. Každý sa pri tom dostatočne vyzápasí, zžije sa so svojím džudom a dostane sa do pohody."

Pre slovenské džudo bude Tokio poslednou veľkou akciu v tomto roku, paralelne s ňou ešte vycestovali mladí borci z Dukly do Gruzínska. "Takéto pobyty v džudisticky vyspelých krajinách povznášajú, posúva sa džudistické vnímanie, odhaľujú rezervy, aby každý mohol výkonnostne rásť. Dobrý výsledok by nás potešil, pribudli by aj parádne body do svetového rebríčka. V druhom polroku sme veľa turnajov neabsolvovali, seniori sa zamerali po septembrových majstrovstvách sveta v Budapešti najmä na prípravu súvisiacu s náročným procesom olympijskej kvalifikácie," dodal Gregor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ME v krose: Szabo nebude v Šamoríne štartovať, v nominácii 20 Slovákov
<< predchádzajúci článok
ODIŠLA LEGENDA: Zomrel košický kanonier 20. storočia Ján Strausz