12. decembra 2005
Väčšina Slovákov si totiž nakupovanie darčekov pre svoje rodiny či priateľov necháva na posledné dva týždne pred Štedrým dňom. Až tretina z nich plánuje pri tom minúť od 1 000 do 3 000 korún a nakupovať sa bude hlavne oblečenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov uskutočnila agentúra GfK Slovakia.
Finančné možnosti zhruba pätiny obyvateľov Slovenska však naznačujú, že pod stromčekom si budú musiať obdarovaní vystačiť z menej luxusnými vecami. Na ich nákup totiž môžu minúť maximálne tisícku. Nie je prekvapením, že do tejto skupiny patria najmä dôchodcovia a mladí ľudia do 19 rokov. Zhruba rovnaká skupina opýtaných, naopak, siahne hlbšie do peňaženky a nakúpi vianočné prekvapenia za cenu niekde medzi 3- a 5-tisíc korunami. Ešte drahšie darčeky do 10-tisíc Sk potešia blízkych necelej desatiny Slovákov, nad touto cenovou hranicou nakupuje už len 4,3 % z nás. V štedrosti pohlaví panuje zhoda, muži plánujú na nákupy minúť približne toľko prostriedkov ako ženy.
V porovnaní s podobným prieskumom GfK v decembri 2003 je však badať, že ľudia sa snažia byť šetrnejší aj pri nakupovaní darov. Pred dvoma rokmi bola totiž ako najpočetnejšia zastúpená skupina respondentov, ktorá chcela minúť 3- až 5-tisíc Sk (tvorila asi jednu tretinu). Terajšia najčastejšie spomínaná suma (1- až 3-tisíc Sk) skončila vtedy s pätinovým podielom na druhom mieste. Svojim blízkym darmi nad 10 000 Sk chcel v roku 2003 urobiť radosť každý približne dvanásty Slovák.
Podľa zistení GfK väčšina z nás
(30,3 %) začína nakupovať vianočné darčeky 2 týždne pred Vianocami. Ešte menej času si nechávajú ľudia žijúci najmä hektickým pracovným životom. Zdá sa, že ním trpí viac ako 20 % respondentov, pretože práve táto skupina je rozhodnutá zháňať vytypované veci až tesne pred Vianocami. Relatívne časové pohodlie si nechávajú ľudia, ktorí sa do obchodov vybrali už v novembri, je ich presne
27,6 %. Takmer ako rarita vyzerajú tí, ktorí nenechli nič na náhodu a nad štedrovečerným darom rozmýšlali už v lete a hneď ho aj išli kúpiť. Dá sa to povedať o 2,4 % respondentov prieskumu.

Slavomír Šikuda